ПЕЛЕТАРИ НЕЗАДОВОЉНИ ПРОДУЖЕЊЕМ ЛИМИТА: Произвођачи незадовољни одлуком Владе да еко-огрев остане у "замрзнутом" ценовном режиму
НАЈВИША малопродајна цена пелета и наредна три месеца остаје иста као до сада, а то је 38.000 динара по тони. Овом одлуком Владе незадовољни су произвођачи еко-огрева.
Они указују да је потражња на домаћем тржишту драстично пала и тврде да постоји опасност да та индустрија стане. Пелетари наглашавају и да су угрожени због нелојалне конкуренције, односно једног страног произвођача иверице који диже цену сировине и може слободно да извози, док је то њима онемогућено.
Влада је продужила важење Уредбе о ограничењу висине цене пелета за још три месеца.
Претходно је ову меру извршна власт донела почетком августа, због несташице тог еко-огрева, у намери да заштити домаће тржиште. Тада је прописано ограничење до новембра, а сада је важење уредбе продужено за још 180 дана. Са истим циљем, да би се обезбедило сигурно и стабилно снабдевање потрошача у Србији, забрањен је и извоз пелета. Међутим, како нам је више стручњака потврдило, сада су се околности на домаћем тржишту измениле јер је потражња значајно мања.
И Младен Стојадиновић из Групације за обновљиве изворе енергије ПКС указује да потражња није ни приближно каква је била и да је то један од разлога због кога су пелетари захтевали да се не продужава важење уредбе.
- У новембру смо, и људи су се снабдели пелетом, а они који то нису, учиниће у наредних десетак дана - објашњава Стојадиновић.
- Раније су се правили спискови купаца за три-четири недеље унапред, а сада за седам дана и то су грађани који купују мале количине, једну до две палете.
С друге стране, како наводи, ограничена малопродајна цена еко-огрева доводи пелетаре у подређени положај јер су изложени нелојалној конкуренцији. Он објашњава да једна страна компанија, произвођач иверице, диктира цену сировине.
- Они набаве пола милиона кубика за своју производњу и немају забрану извоза - наводи Стојадиновић.
- Дрво од приватника пелетари плаћају 13.000 по кубику, а сада имамо информацију да ће та страна компанија да подигне на 15.000 динара. У ситуацији када је малопродајна цена пелета ограничена и забрањен је његов извоз, пелетари то не могу да издрже још три месеца и постоји опасност да индустрија стане.
Произвођачима пелета "Србијашуме" испоручују сировину, односно дрво од кога се прави тај огрев по цени од 4.800 динара по кубику, и транспорт кошта још око 1.900 динара.
Међутим, ово јавно предузеће може да подмири само половину њихових потреба. Зато су пелетари принуђени да купују дрво и од приватника.
Предлози за решење проблема
ПЕЛЕТАРИ су се, у настојању да реше питање нелојалне конкуренције, обраћали свим надлежним министарствима и организацијама, Комисији за заштиту конкуренције, ПКС...
- Произвођачи пелета су изнели више предлога - наводи Младен Стојадиновић из ПКС.
- Један је да се ограничи максимална цена сировине, односно дрвета, што је логично ако је ограничена цена пелета. Други је да се укине забрана његовог извоза или да се одобри извоз за бар половину од укупно произведених количина, имајући у виду да 50 одсто сировине пелетари морају да купују од приватника по ценама које диктира нелојална конкуренција, односно страни произвођач иверице. До сада није стигао никакав одговор из Владе.
Препоручујемо
ЦЕНА ПЕЛЕТА НА КОСОВУ ИДЕ НА 1.000 ЕВРА: А прошле године коштала 180
20. 10. 2022. у 18:26
ОГРАНИЧЕНЕ ЦЕНЕ ВОДЕ ДО НЕСТАШИЦЕ: Влада Црне Горе донела низ одлука о пелету
13. 10. 2022. у 07:25
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (1)