ЗЛАТО СИГУРНА ЛУКА: Потражња за инвестиционим металом због кризе повећана 10 пута од прошле године

Б. Царановић

17. 11. 2022. у 08:23

КРИЗА која је започела пандемијом ковида, а наставила ратом у Украјини, скок цена енергената, хране и дивљање инфлације довело је до сумње грађана Србије у све валуте.

ЗЛАТО СИГУРНА ЛУКА: Потражња за инвестиционим металом због кризе повећана 10 пута од прошле године

Фото Танјуг

Иако Народна банка Србије подржава штедњу, поготово у динарима, житељи наше земље који имају вишак новца страхују да га чувају, јер стручњаци говоре да вредност новцу било да су девизе или домаће паре, пада сваког дана. Зато се све чешће одлучују за улагање у некретнине или злато чија цена расте.

Да је неко пре пандемије уложио 10.000 евра у инвестиционо злато, данас би имао готово 17.000 евра. Како трговци овим племенитим металом кажу, од тада је цена већа за готово 70 процената. Са друге стране, додају да на раст цене утиче огромна тражња, као и да цене ове берзанске робе зна и да варира, па је тако 2011. године за месец дана пала 40 процената.

Према речима Љубе Јакића, једног од првих трговаца инвестиционог залата у Србији, потражња за овим племенитим металом је за годину дана порасла скоро до 1.000 одсто. Како каже, вредност злата варира на основу бројних фактора - прво је на пораст утицала пандемија вируса корона, а затим украјинска криза и рат, који су довели до инфлације и пада вредности новца.

- Берзанска цена злата прошле године у овом периоду износила је 50.150 евра по килограму, док на данашњи дан износи 55.200 евра по килограму - каже Јакић.

- То је пораст од скоро 10 процената. То одговара тренду раста цене злата на годишњем нивоу у последњих 15 година. Злато је дугорочна инвестиција коју подједнако бирају и мали и велики инвеститори јер је за разлику од осталих инвестиционих средстава, злато веома ликвидно.

Пионири посла са инвестиционим златом кажу да је цена злата за протеклу деценију порасла и 100 одсто, што је многе и у Србији навело да почну да инвестирају у злато чија се вредност вековима не мења. Како објашњавају, на тако велики раст цене злата управо утиче огромна потражња изазвана пре свега страхом и паником.

- Тренд раста потражње кренуо је вртоглаво узлазном путањом као последица короне. Све се више сумња у валуте, евро, долар, "швајцарац", јер у време криза, ратова, и инфлације, његова вредност опада, за разлику од злата које се показало као најбољи начин да се сачува вредност капитала. Док је вредност овог тржишта у Србији и у 2020. години износила око 60 милиона евра, прошле године је порасла на око 100 милиона евра, процењује се да ће ове достићи чак 200 милиона евра - каже наш саговорник.

- За штедњу у злату важи да чува реалну вредност капитала. Примера ради, први "Фордов" модел аутомобила 1915. године коштао је 370 долара, а сада модел "мондео" кошта 24.000 долара. И пре сто година и сада то је била вредност од 18 унци злата, што је око 540 грама.

РАСТЕ ИНТЕРЕСОВаЊЕ ЗА ОСМИЈУМОМ

У последње време расте интересовање за осмијумом, који је према количини најређи, а према вредности најдрагоценији племенити метал изузетне чистоће и са највишом постојаношћу међу свим племенитим металима - каже наш саговорник.

- Немогуће га је фалсификовати, а свега 22 тоне је доступно за кристализацију које се налазе у ретко доступним ресурсима. Вредност осмијума је 30 пута већа од злата. Тренутна цена кристализованог осмијума износи 1.867 евра по граму, док је прошле године у ово време износила 1.308 евра по граму. Тачније, осмијум има три пута већу стопу раста од злата у истом периоду што оправдава његову већу цену.

ЧУВАР ВРЕДНОСТИ

ЗЛАТО вековима опстало као чувар вредности у свим деловима света - каже Јакић.

- Све више је и код нас људи који су схватили да им је вишак новца уместо на рачунима сигурнији ако га чувају у злату. Засада од оних који купују инвестиционо злато у Србији, око 99 одсто су грађани, а један одсто су фирме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.

04. 01. 2025. у 15:35

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: Рекао је и спустио слушалицу

"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"

ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.

04. 01. 2025. у 14:52

Коментари (0)

РЕГИОН У СУЗАМА: Преминуо тренер који је Зрињском донио прву титулу и тренирао Луку Модрића (ФОТО)