АГРАР КАО ПРИЛИКА ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ: Конференција студената Пољопривредног факултета у Новом Саду
ЦЕНТАР за развој каријере Пољопривредног факултета из Новог Сада први пут организује конференцију за академце под називом Прилике и положај младих агронома у Србији.
Конференција ће се одржати у уторак на Златибору, а биће подељена на четири тематске области: поље науке, затим привреде, локалне самоуправе као и на области предузетништва и образовања у аграру.
Сви предавачи панела су свршени и несвршени студенти Пољопривредног факултета у Новом Саду и дужи низ година се баве тематиком коју ће презентовати. Свој професионални пут пронашли су у различитим сферама пољопривреде, а своја искуствима ће радо поделити са учесницима конгреса.
Главне теме скупа су видови подршке младим агрономима, о чему говори Младен Петреш, помоћник покрајинског секретара за пољопривреду и истраживач-сарадник на Пољопривредном факултету у Новом Саду. О Научно-истраживачком раду као шанси у пољопривреди говориће Јована Крстић, истраживач-приправник Одељења за кукуруз – Хербологија на Институту за ратарство и повртарство, затим истраживач-сарадник Милош Крстић са Одељење за уљане културе – Оплемењивање са овог истог института.
О Значају неформалног образовања у аграру говориће Младена Микан, заменица руководиоца Центра за развој каријере са Пољопивредног факултета у Новом Саду.
Према речима организатора конференције Младене Микан, ова конференција није намењена само студентима пољопривредних факултета, већ свим академцима који су заинтересовани за развој и усмерење каријерног пута након студирања.
– Када је у питању перспектива младих након завршеног факултета, у пољопривреди, нарочито у Војводини, прилике за запошљавање су јако велике. Србија је доста усмерена ка аграрној делатности због погодних климатских услова и нарочито плодног земљишта, а свесни смо да је у данашње време изузетно значајна производња хране. Не само да је велики број јединица у привреди где студенти могу да се запосле, већ је и велика персектива у самозапошљавању, односно предузетништву у пољопривреди. Постоје многи програми за финансирање и суфинансирање младих агронома, у зависности од тога којом граном пољопривреде желе да се баве – истакла је Младена Микан.
Она је додала да је "стављен акценат на жене у пољопривреди и младе који крећу да се баве предузетништвом у аграру. Поред државних подстицаја, постоје и покрајински али и многи европски фондови који стимулишу овакав вид делатности. У зависности од преференција, већина је заиста запослена у својој струци а често се дешава да су фирме дуго у потрази за запосленима јер нема довољно дипломираних инжењера пољопривреде на тржишту рада".
Препоручујемо
"МАШИНЦИ" ПОНОВО НА ЦЕНИ: Велики број студената посетио сајам пракси "Отворена врата"
18. 11. 2022. у 15:12
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)