МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ: За нуклеарне електране Србија нема довољно знања, искуства ни кадра

Танјуг

15. 12. 2022. у 15:33

МИНИСТАРКА рударства и енергетике Дубравка Ђедовић поручила је данас да је потребно да се пуно претпоставки испуни да би Србија уопште могла да разматра нуклеарну енергију за своју енергетику.

МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ: За нуклеарне електране Србија нема довољно знања, искуства ни кадра

Фото: Танјуг/Зоран Петровић

На панелу "Мали модуларни реактори", онлајн конференције "Нуклеарна сигурност данас", коју по 6. пут организује Србатом, она је рекла да за нуклеарне електрана сада Србија нема довољно ни знања ни искуства ни кадра.

Говорећи о модуларним реакторима истакла је да према информацијама из Велике Британије та технологија може бити доступна 2029. или 2030. године.

Додала је да је Србији потребно 8-10 година за школовање људи који би могли да управљају таквом технологијом, те да би одмах морало да се крене у школовање.

Ђедовићева је подсетила да је мораторијум на изгрању нуклеарки у Србији на снази дуже од 20 година.

-Свесни смо да иако немамо ту енергију, да се технологија веома усавршавала. Данас је нуклеарна енергија, са гасом, алтернатива за енергију из угља, јер доприноси смањењу штетних гасова. Носи и своје ризике, свега око нуклеарног отпада, рекла је она.

Погони на атоме не загађују животну средину / Фото ЕПА

Подсетила је да је усвајањем Закона о обновљивим изворима енергије Србија недвосмислено приоритет дала декарбонизацији, са што више ОИЕ.

-Зато је потребно да имамо адекватно балансирање енергетске мреже, рекла је она.

Оценила је да је стратегијска одлука државе како до више базне енергије, те да је једна алтернатива гас.

-Једна од могућих алтернатива је и нуклеарна енергија. Људског кадра за њу немамо у довољној мери и кад би кренули да разматрамо ово питање, рекла је она.

Ђедовићева је истакла да Србији предстоји доношење стратегије енергетског система за наредних 10 година, те да ће ту бити дефинисано како желимо да управљамо енергетским системом.

Отварајући Конференцију потпредседница Владе Србије, министарка културе и председница Одбора Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ) Маја Гојковић истакла је значај сагледавања изазова у овој области, размене искустава и решења.

Оценила је да су енергетска криза и геополитичка ситуација нуклеарну енергију довели у центар светске пажње, као једно од решења али и највећих извора људских страхова.

Истакла је да питања примене нуклеарних електрана додатно доводи у фокус и заштиту животне средине и осигурање енергетске независности.

Гојковићева је рекла да у ближем окружењу Србије ради осам нуклеарки те да неки суседи интензивно раде на новим нуклеарним капацитетима.

Нагласила је улогу СРБАТОМА преко кога се перманентно контролише радиоактивност у Србији.

Додала је да су радиоактивни извори присутни у многим сферама живота, понегде и незаменљиви, те да ако се њима не управља на сигуран и безбедан начин, могу узроковати велику штету.

Истакла је значај конференције на којој ће о овој теми од велике важности за читаво човечанство бити размењена знања.

Генерални директор Међународне агенције за атомску енергију Рафаел Мариано Гроси оценио је да се интересовање за нуклеарну енергију повећава не само у Србији.

Рекао је да 30 земаља широм света разматра и планира нуклеарни развој, а Србија је једна од њих.

Поручио је да је агенција на чијем је челу ту за Србију како би све било сигурно и безбедно, по стандардима, те да то буду и приоритети током развоја.

Истакао је блиску сарадњу са СРБАТОМОМ, а за нашу регулативу у овој области рекао да је релативно близу траженим међународним стандардима.

Додао је да ће наставити да подржавају Србију у процесу достизања тих стандарда у пуној мери.

Гроси је поручио да је обезбеђење поверења јавности кључно за развој у сектору нуклеарне енергије, те да ће међународна агенција наставити кроз помоћ и подршку да буде на страни Србије.

Директор СРБАТОМА Слађан Велинов истакао је да је у години пуној изазова рад био несметан и да је обезбеђена адекватна контрола у земљи, као и кроз издавање дозвола за увоз.

Говорећи о развоју нуклеарних електрана истакао је да Словенија и Мађарска повећавају своје капацитете, а Румунија, Чешка и Пољска најављују улагања у мале нуклеарне реакторе.

Истакао је да зато Србија мора бити упозната са примењеним технологијама, а наш систем детекције зрачења спреман у случају било каквог нежељеног догађаја.

Амбасадор Републике Кореје Ли Ђиевонг рекао је да је та држава проминентна нуклеарна земља у којој је 30 посто енергетског микса из нуклеарних електрана.

Истакао је да су у врху по знању и искуству у области нуклеарки, те да су отворени за размену са Србијом и помоћ у развоју у тој области.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (2)

КАРЛОС КАД ИГРА ЛОШЕ, УЖАСАН ЈЕ: Чувена тенисерка открила мане славног Шпанца