НЕМАЧКА И АМЕРИКА СЕ ПРАВДАЈУ: Други ратови коштали много више од украјинског
АНАЛИЗА, спроведена у Немачкој, показала је да су Вашингтон и Берлин, на Заливски рат почетком деведесетих и на оружану акцију у Авганистану, потрошили вишеструко веће суме од оних које су до сада послале Украјини.
Немачки истраживачи упоредили су трошкове помоћи Украјини у првој години рата и са издацима Запада у неким другим, ранијим ратовима, пише Дојче веле. У односу на бруто домаћи производ (БДП), Немачка је "потрошила три пута више новца за одбрану Кувајта" током Заливског рата 1990/91, када је Ирак напао суседни Кувајт. Тај новац се тада пребацивао САД, а да Немачка није директно учествовала у операцији "Пустињска олуја". Америчка влада је на ту војну интервенцију потрошила скоро један одсто свог БДП, док помоћ Украјини до сада износи мање од 0,4 процента.
Годишња америчка војна потрошња у Авганистану од 2001. до 2010. такође је била трипут већа од издатака Вашингтона на одбрану Украјине у првој години од почетка руске операције. САД су у Авганистану, односно на Блиском истоку, за разлику од Украјине, имале су годинама и своје копнене јединице.
Користећи јавно доступне изворе, економисти са Института за светску привреду са седиштем у Килу израчунали су износ директне финансијске и хуманитарне помоћ и колико кошта оружје испоручено Украјини. Испоруке из војних залиха немачког Бундесвера ослањају се на тржишне цене и у анализи су комплетно излистани.
- Американци диктирају темпо када је у питању подршка Украјини - каже економиста Кристоф Требеш који у Институту води програм "Праћење подршке за Украјину". - Оклевање Европљана у пружању финансијске помоћи у првој години рата изузетан феномен, пре свега зато што су финансијска средства могла брзо да се мобилишу. То су финансијске уплате држава ЕУ намењене украјинском буџету, будући да је економска производња те земље пала за око 40 одсто због рата.
Према наводима Института, САД су до децембра прошле године, након одобравања пакета у износу од 37 милијарди евра, поново претекле ЕУ и њене чланице. Већ испоручена, као и најављена америчка помоћ, тако износи 73,1 милијарду евра. С друге стране, помоћ ЕУ досегла је безмало 55 милијарди евра. До сада испоручена или обећана помоћ Кијеву премашује 128 милијарди евра. САД притом дају двоструко више од ЕУ у целини, а за Американцима појединачно следе Велика Британија и Немачка.
Наредних дана очекују се даље испоруке оружја Украјини у вредности од 500 милиона америчких долара. То је, током посете Кијеву, најавио председник САД Џозеф Бајден. Ради се о артиљеријској муницији и додатним испорукама хаубица и ручних ракетних бацача типа Џавелин.
Истраживачи нису узели у обзир испоруке западних борбених тенкова Украјини, на пример, Леопард 2, што је најављено за март. Разлог је то што није јасно да ли су оне земље које тај немачки тенк имају у свом арсеналу на испоруку и пристале, објашњава Дојче веле. Преглед трошкова, међутим, укључује и 100 милиона долара за обуку украјинских пилота на западним борбеним авионима, што је Представнички дом САД одобрио лане.
БЕРЛИН КИЈЕВУ 6,1 МИЛИЈАРДУ ЕВРА
БИЛАТЕРАЛНА помоћ Немачке Украјини до сада износи 6,15 милијарди евра. Влада у Берлину потрошила је на пакете помоћи својим грађанима неупоредиво више, на примере, само на такозвани "рабат на точење горива" и на "месечну железничку карту од 9 евра", 5,65 милијарди евра. С те две мере, кабинет Олафа Шолца лане је ублажио ценовни шок за новчанике домаћих потрошача узрокован експлозијом цена после почетка руске инвазије на Украјину, 24. фебруара.
ТЕК ДЕЛИЋ У ОДНОСУ НА НЕМЦЕ
ЕКСПЕРТСКИ тим немачког Института је у својој анализи помоћ Украјини упоредио и са другим расходима с којим се суочавају државе које подржавају "Украјинску контакт-групу" са САД на челу. "Финансијска помоћ Украјини тек је делић онога што те владе троше на ублажавање кризе у сопственим земљама", наводи се у анализи. "Само Немачка, даће више од 250 милијарди евра субвенција да ублажи раст цена струје и фирмама и појединачним потрошачима."
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)