АМЕРИКА ПРОФИТИРА, ЕВРОПА ПЛАЋА: Креће нова трка за набавку гаса

Е. Божић Талијан

03. 03. 2023. у 13:39

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су гурнуле Европску унију у гасни сукоб са Русијом и могу задовољно да трљају руке док убирају профит. С друге стране, политика антируских санкција скупо ће коштати Европску унију. Уместо најјефтинијег гаса који је имала пре украјинске кризе, након одрицања од плавог горива из Русије, потпуно је неизвесно како ће обезбедити довољне количине овог енергента за следећу зиму, за коју стручњаци предвиђају да ће бити изузетно тешка. Предност Србије је што има "Турски ток" којим несметано стиже гас и најважније је да се његово нормално функционисање настави.

АМЕРИКА ПРОФИТИРА, ЕВРОПА ПЛАЋА:  Креће нова трка за набавку гаса

Фото Танјуг/АП

Међународна агенција за енергију (ИЕА) је саопштила да је течни природни гас (ЛНГ) постао главна замена за руско плавог гориво у ЕУ, након што су чланице смањиле набавку због санкција. Вредност глобалне трговине ЛНГ-ом лане је достигла највиши ниво у историји, удвостручивши се на 450 милијарди долара у поређењу са претходном годином, а европски блок је био главни покретач пораста потражње. Из ове ситуације на тржишту велику корист извлаче САД, судећи према извештају консултантске куће за енергетику "Вуд Мекензи".

- САД су спремне да ове године престигну Катар и Аустралију као највећи светски извозник ЛНГ-а - наводи "Вуд Мекензи". - Амерички капацитет производње би могао до краја ове деценије да скочи и да удвостручи извоз течног гаса. За повећање капацитета биће потребно низ нових ЛНГ пројеката, што би у наредних пет година могло да доведе до улагања од чак 100 милијарди долара у те пројекте.

Стручњак за енергетику, Милош Здравковић, указује да гас из цевовода није могуће заменити ЛНГ-ом и да није јасно како Европа планира да напуни складишта и да обезбеди довољне количине за следећу зиму.

- ЕУ троши годишње 500 милијарди кубика гаса, а целокупна флота ЛНГ-а на читавом свету износи 400 милијарди кубних метара - наводи Здравковић. - Такође, немају све европске земље ни изграђену потребну инфраструктуру за ЛНГ, нити потребне терминале.

Поред тога, цена овог течног гаса мора да буде 2,2 пута већа због технологије и транспорта.

НЕОПХОДНА НОВА СКЛАДИШТА

У овим околностима за Србију је важно да руски гас "Турским током" стиже и да гасовод функционише неометано - истиче стручњак за енергетику Јелица Путниковић. - Добро је што Србија прави гасну интерконекцију са Бугарском и што ће се повезати на будући гасни терминал код Александрополиса, али све је то на дугом штапу. Никако не треба да испустимо могућност да имамо руси гас преко "Турског тока". За стабилно снабдевање је неопходно и да се што пре почне са градњом неког новог гасног складишта, како бисмо имали више гаса у резерви.

Још један парадокс је да је ЕУ прошле године увозила највише ЛНГ-а управо из Русије. Лане је руски "Новатек" био први по извозу на европско тржиште, а пети у свету. Објашњавајући да ЕУ већ трпи штету од последица до којих су довеле санкције на тржишту енергената, Здравковић указује да је разлика у цени нафте и гаса у САД и Европи већ велика, и да ће бити још драстичнија.

- Овог тренутка барел нафте у САД је јефтинији око шест долара, а пре рата разлика је била 1,5 долара - наводи наш саговорник. - Сада су још увек ниске цене гаса, јер је крај сезоне и почеће да расту од априла, али сада 1.000 кубика на европским берзама кошта око 500 евра, а у Америци је око 96 долара, што је око 90 евра. Та разлика је још драстичнија када знамо да од цене гаса зависи цена струје. На кинеском тржишту, на основу дугорочних уговора које Кина има са Русијом цена је око 350 до 400 евра за 1.000 кубних метара. Све ово европску привреду доводи у подређен положај и чини је мање конкурентном.

ИЕА упозорава у свом извештају да како потражња Кине за ЛНГ-ом буде расла, након укидања ковид-ограничења, то би могло да доведе до враћања цене гаса на неодрживе нивое у ЕУ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (1)

ЛЕКЦИЈА СВИМ МУШКАРЦИМА! Јанис Тима се убио, а његова прва жена открила шокантне детаље