ПРОБЛЕМИ СА ХРАНОМ ВЕЛИКИ: Цене млека и воћа у Европи порасле више него икад
ИНДЕКС потрошачке корпе (ЦПИ) измакао је контроли у Европи, пошто су цене неких основних животних намирница, попут млека и воћа, порасле током прошле године више него икад, пренео је шпански Ел Паис.
Како наводи тај дневни лист, литар млека се у супермаркету у Мадриду продаје за 90 центи, у Лондону за 92 цента, у Берлину 1,05 евра, а у Паризу 1,54 евра.
Усклађена стопа раста ЦПИ се у јануару у ЕУ попела на 18,4 одсто на годишњем нивоу, а у чак у 14 земаља повећање је било веће, као што је на пример у Немачкој, са повећањем од 20,5 одсто и Португалу, са 21,1 одсто; у другим земљама повећање је изнад 10 одсто, као што је у Шпанији са 15,5 одсто, Француској са 14,4 одсто, и Италији са 12,6 одсто, што показује да је повећање цена нарушило куповну моћ грађана и отворило дебату о томе како се носити са ситуацијом и да ли повећање цена неко у прехрамбеном сектору злоупотребљава.
Стручњаци се углавном слажу да је пораст цена изазван комбинацијом више фактора.
У истраживању Унверзитета Архус из Данске наводи се да и поред пада цена електричне енергије, цене хране настављају да расту у Европи, тако да сада 52 одсто потрошача више обраћа пажњу на цене него пре пандемије, а 31 одсто више него 2020. године; 54 одсто потрошача сматра да је сукоб у Украјини главни узрок скока цена, а 48 одсто је мишљења да се повећање трошкова лоше распоређује и да је сукоб „омогућио дистрибутерима и произвођачима да остваре већи профит“, преноси Ел Паис.
Немачка, са највећом економијом од земаља у зони евра, једна је од оних која највише пати од раста цена хране, што делом представља одраз проблема са којима Европа покушава да изађе на крај, као што су затварање пластеника током зиме због повећане цене енергената.
Ограничен извоз производа из Марока утицала је на несташицу воћа и поврћа у Великој Британији.
Како наводе стручњаци, све то је довело до потражње за производима из Алмерији и Мурсије, такозваним воћњацима Европе.
Извори Ел Паиса у прехрамбеној индустрији наводе да је производња краставаца и паприке опала, док су цене последњих месец дана порасле 120 одсто за краставце, 104 одсто за паприке, и 60 одсто за парадајз, али наводе да постоје изгледи да се ситуација нормализује у наредним седмицама.
(Спутњик)
Препоручујемо
"НАПОРНО РАДИМО" Турска се огласила о веома важном споразуму за Украјину
05. 03. 2023. у 10:46
КИЈЕВ НАЈАВИО: Искористиће заплењених 460 милиона долара од руских банака за обнову
05. 03. 2023. у 00:10
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)