У КОФЕРУ САМО ЛИТАР РАКИЈЕ: Управа царина о ограничењима приликом изласка и уласка у земљу
КО креће на море, мора преко границе. Уколико не би да прекрши царинске прописе, породица из Србије тешко да може да се опскрби основним потрепштинама у домовини. Ако се баш они нађу на мети царинске контроле, већина фрижидера ће остати у - домовини.

Управа ГО Костолац
Управа царине подсећа грађане на количине хране и пића које могу да изнесу из земље. Укратко, туристи из Куршумлије, који су у Пефкохори стигли са печеним јагњетом од 27 килограма, да су отварали гепек, остали би без ручка.
Када је реч о кешу, грађани Србије износ већи од 10.000 евра морају да пријаве.
- Унос новца у Србију је слободан, али пренос готовине у износу већем од 10.000 евра, у динарима или било којој другој страној валути, мора бити пријављен - кажу цариници.
- То значи да у случају да са собом носите више од 10.000 евра, дужност вам је да то пријавите како на улазу, тако и на излазу из земље и да приликом пријаве попуните одговарајући Образац. Поменути износ од 10.000 евра се односи на сваког појединачног путника, па и на малолетну децу.
Управа царина исто саветује и за сваки вреднији предмет који се налази у личном пртљагу. Путници би требало да попуне образац о привременом износу како би по повратку у земљу могли да докажу да су претходно тај предмет изнели из земље. Када је реч о много мање вредним, али нашим туристима занимљивијим артиклима, храни и пићу, прописане су стриктне количине. Путник може да понесе највише 50 цигарета или 25 цигарилоса или 10 цигара. Може да их комбинује у мањим количинама.
- У пртљагу може да се нађе и неко алкохолно пиће - кажу цариници.
- И то један литар жестоког пића и један литар вина. Путник са собом може да унесе или изнесе храну која му је потребна током путовања у разумној количини, као и да понесе нешто фабрички упаковане хране за коју је очигледно да служи за његове личне потребе.
Међутим, треба водити рачуна да унос хране животињског порекла подлеже посебним ограничењима и да њена количина не сме прелазити један килограм. Путник у личном пртљагу сме да понесе лекове који су му потребни за личну употребу или за љубимца ког води са собом, у количини која је неопходна за уобичајну терапију не дужу од 15 дана.
Међутим, уколико користите лекове који садрже психоактивне супстанце, званично мишљење лекара ће вам бити потребно за све преко једног паковања које садржи 30 појединачних таблета.
Царина на купљену робу
ПО повратку у земљу, без наплате дажбина можете унети робу коју сте купили у иностранству уколико њена вредност не прелази износ од 100 евра - напомињу у Управи царина. - Ако се, пак, ради о некој вреднијој ствари од наведеног износа коју сте купили за своје потребе, а чија вредност не прелази 3.000 евра у динарској противвредности, таква роба треба да се пријави. Она може бити оцарињена на самом граничном прелазу у "скраћеном поступку". У том случају, на царинску основицу зарачунава се царина од 10 одсто, а на добијени износ се обрачунава ПДВ од 20 одсто.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)