ХОЋЕ ЛИ БРИКС ПРОМЕНИТИ СВЕТСКУ ЕКОНОМИЈУ? Стиже нова валута
ТОКОМ протекле године, стварање валуте БРИКС-а постало је једна од кључних тема, везаних не само за БРИКС већ и за глобална финансијска тржишта, пише економски аналитичар Јарослав Лисоволик за сајт "БРИКС-плус аналитикс".
Осим скептицизма већине стручњака из такозваног развијеног света, постоји огроман број заблуда и неутемељених тврдњи о брзој "пропасти долара" и о распаду глобалног финансијског система због стварања заједничке БРИКС валуте.
У стварности, сценарио и модалитети увођења ове валуте тек треба да се утврде. Могло би се догодити да у првим фазама лансирања валута БРИКС-а поприми облик рачуноводствене јединице, а не праве валуте, која би се користила у међународним трансакцијама.
Ипак, чак и под маском обрачунске јединице за економије Глобалног југа, пројекат нове валуте Р5, који је добио име по првим словима валута земаља БРИКС-а, како сматра Лисовик, могао би да значајно утиче на међународни финансијски систем и да донесе огромне користи привредама у развоју.
Иначе, прве кораке за пројекат заједничке валуте Р5 и коришћење БРИКС-а као платформе за дедоларизацију предложио је управо Лисоволик 2017. и 2018. године, у серији публикација писаних за дебатни клуб "Валдај".
Први кораци у стварању валуте БРИКС-а
Дискусије о Р5 понудиле су алтернативне путеве, попут резервне валуте или рачуноводствене јединице. Стварање рачуноводствене јединице можда би био најлакши и најреалнији сценарио прве фазе пројекта Р5. Према мишљењу водећих стручњака у овој области, стварање рачуноводствене јединице БРИКС-а могуће је предузети уз минимална средства и спровести у релативно кратком периоду.
Уместо да БРИКС жури са стварањем физичке јединице за сервисирање међународних трансакција, постепени приступ, који укључује стварање рачуноводствене јединице, омогућава праћење променљивости у вези са функционисањем будуће валуте БРИКС-а. Лансирање нове валуте БРИКС-а, у облику физичког средства размене, вероватно ће бити дочекано шпекулативним нападима и покушајима да се тестира отпорност нове валуте.
Када је реч о редоследу корака око нове валуте, БРИКС би најпре донео одлуку о стварању рачуноводствене јединице, а потом би започео са развојем тржишне инфраструктуре у главним финансијским центрима Глобалног југа.
Ово је једноставан начин увођења нове валуте Р5, у складу са најбољом међународном праксом, посебно са инструментима као што је евро. Рачуноводствена јединица има ту предност што је флексибилна, при чему једна или више земаља БРИКС-а имају могућност да самостално покрену такав формат валуте, без потребе за учешћем свих чланица.
Баланс предности и недостатака сугерише да би стварање Р5 као рачуноводствене јединице смањило ризике и задржавало многе предности заједничке валуте. То је, тврди Лисоволик, најлакши и најбољи начин за стварање глобалне валуте БРИКС-а.
Промена менталитета и начина размишљања
Што се тиче утицаја Р5, можда најважнији аспект у коме валута БРИКС-а мења светску економију је промена начина размишљања и менталитета предузећа која су тренутно у великој мери усредсређена на долар.
Ова ментална зависност о долару произилази из чињенице да је долар још увек најважнији у ценама, рачуноводству и статистици широм света, било у развијеним економијама, било у економијама у развоју.
Увођење рачуноводствене јединице БРИКС-а, која би заменила долар у главним економијама света у развоју, обезбедило би другачију референтну тачку за тржишта у развоју.
Очекивања економских субјеката била би више усмерена ка новој валути БРИКС-а, са већом пажњом коју би глобална тржишта поклањала монетарној политици у земљама БРИКС-а, уместо да буду претерано усмерена на америчке Федералне резерве (ФЕД).
БРИКС постаје блок са глобалним утицајем
Други разлог зашто се питање валуте БРИКС-а сматра тако критичним је кредибилитет и статус који она даје БРИКС-у, као блоку са глобалним утицајем. До сада су се главна достигнућа БРИКС-а повезивала са стварањем Нове развојне банке. Ипак, то је недовољно за значајну трансформацију глобалног управљања и међународног финансијског система.
Стварање нове глобалне валуте БРИКС блока представљало би праву иновацију и преображај глобалне економије, са квалитативно другачијим статусом за читав БРИКС у међународној арени.
У квалитативном смислу, увођење валуте БРИКС-а свакако ће утицати на правац и квалитет макроекономске политике чланица БРИКС-а. Такође, појава Р5 смањила би толеранцију монетарних власти БРИКС-а на промене у курсу националних валута.
Укупни квалитет макроекономске политике ће се вероватно побољшати како би се осигурала сигурна макроекономска основа за функционисање заједничке валуте.
У ствари, недавна дешавања у сфери монетарне политике указују на такве трендове, јер су нека тржишта у развоју деловала одлучније у спречавању инфлаторних притисака у поређењу са ФЕД-ом и другим централним банкама развијених економија.
Смањивање удела долара, успон јуана
Како пројекат Р5 буде напредовао, до фазе резервне валуте или физичке јединице размене, увођење Р5 као рачуноводствене јединице могло би да подстакне очекивања веће потражње за валутама БРИКС-а. Стварање Р5 би могло да подстакне коришћење националних валута (укључујући оне из БРИКС-а) у међународној трговини.
Долар би могао да изгуби тле под ногама због смањења удела у глобалним девизним и робним трговинским трансакцијама. Појава Р5 би вероватно фаворизовала јуан, са одређеним негативним ефектом на амерички долар, али ће размере ових ефеката зависити од тачних модалитета валуте БРИКС-а.
Утицај на јуан постаће релативно израженији у поређењу са другим валутама због веће тежине коју кинеска валута има у корпи Р5. Постоје и ризици који су повезани са увођењем заједничке валуте БРИКС-а, као што је сценарио претеране ревности у увођењу "напредних модификација" Р5 у облику физичке јединице размене.
Постоји и забрињавајућа склоност многих учесника на тржишту да заговарају стварање такве валуте БРИКС-а у дигиталном облику, уз додатке попут цене нафта или злата, који ће се користити за подршку овој валути.
Крајња сврха заједничке валуте БРИКС-а је стварање већег богатства за економије Глобалног југа, а не служење интересима тржишних шпекуланата. Посебно током раних фаза пројекта Р5, можда би било боље да ствари буду транспарентне и једноставне. Други ризик је питање волатилности корпе Р5 и основних националних валута БРИКС-а.
Будућност валуте БРИКС-а
Све у свему, чак и са минималистичким приступом, користи од тога да се БРИКС одлучи за рачуноводствене јединице на бази Р5 могу да буду значајне.
Утицај стварања нове валуте БРИКС на глобалну економију, на пословне операције и дебату о међународној економској политици требало би да постану значајне већ у блиској будућности.
У будућности, кључно је да стварање нове валуте БРИКС-а не буде усредсређено само на стварање алтернативе долару. Већ у раној фази, кључни приоритети пројекта Р5 треба да буду усредсређени на изградњу већег поверења у финансијске системе и валутне инструменте на Глобалном југу.
Валута БРИКС-а ће служити као кредибилно сидро за економије у развоју, које ће се у будућности преусмерити на Глобални југ.
Дугорочно, како буде напредовао ка фази резервне валуте, пројекат Р5 ће допринети уравнотеженијем глобалном монетарном систему, конкуришући америчком долару и другим резервним валутама.
БОНУС ВИДЕО: ИНДИЈА ПРЕМАШИЛА КИНУ ПРЕМА БРОЈУ СТАНОВНИКА - Велика забринутост у Њу Делхију
(РТ)
Препоручујемо
ИМА ЛИ АФРИКА РЕШЕЊЕ ЗА ПУТИНА: Дипломатска дилема пред вратима Преторије
09. 07. 2023. у 20:28
БРИКС СЕ ШИРИ: Још једна држава одлучна да постане пуноправна чланица организације
07. 07. 2023. у 21:31
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ТЕМПЕРАТУРА И ДО -64°C: Ово је нахладнији град на свету
ПОЗНАТ је и као административни, политички, културни и научни центар за читав један регион.
01. 01. 2025. у 09:42
Коментари (3)