ЗА ГУБИТАК КОФЕРА И ДО 1.500 ЕВРА: Како надокнадити штету ако на лету дође до проблема са пртљагом
ТОКОМ летње сезоне значајно се повећава број приговора путника који на одмор иду авионом, због кашњење и губитка кофера. Ове године су ти проблеми израженији на београдском аеродрому због недовољног броја запослених. Путник има право на одштету у случајевима губитка, кашњења и оштећења пртљага.

Фото: Новости
Према међународним прописима, максимални износ који може да се потражује као надокнада је до 1500 евра. Међутим, колико ће у пракси бити рефундирано зависи од тога како ће авио-компанија процењивати ситуацију и како ће путник доказивати своју штету.
У Националној организацији потрошача Србије (НОПС) истичу да је веома важно да грађани поштују прописане рокове за подношење жалби и захтева за одштету како не би остали ускраћени за неко од својих права. Аеродроми, односно компаније које се баве земаљским опслуживањем губе пртљаг, али је авио-превозник одговоран за свог подизвођача, тако да он плаћа рефундацију. Путник одмах по доласку, чим утврди да недостаје његов кофер, треба да поднесе пријаву и рекламацију на аеродрому на који је слетео. За то је потребна авио-карта, потврда о предатом пртљагу и карта за укрцавање. Аеродром на коме је поднета пријава одговоран је за лоцирање и све нове информације у вези са коферима.
- Ако у року до 21. дана од пријаве путник не добије пртљаг, сматра се да је он изгубљен, и онда се авио-компанији подноси захтев за одштету - објашњава за "Новости" правни саветник у НОПС Младен Алфировић. - Уколико је путник добио оштећен пртљаг без кашњења, ту штету треба да пријави одмах по доласку или у року од седам дана. Ако је пртљаг каснио, а на крају стигао оштећен, онда путник има рок од 21 дана да поднесе захтев за одштету од тренутка када га је добио.
Он наглашава да су ови рокови веома строги. Уколико их путник прекорачи, како додаје, губи право да поднесе евентуалну тужбу у случају да му авио-компанија не исплати надокнаду штете.
На сајту "Ер Србије" се, за случај кашњења пртљага када је путник ван куће, истичу да знају да ће му бити неопходне основне ствари, попут пасте за зубе и шампона. Зато моле да се сачувају сви рачуни и да се националном авио-превознику проследе електронским путем. Следећа ситуација је кашњење преко пет дана и, како се наводи, тада путник треба за сваки комад пртљага да попуни формулар у ПДФ формату и пошаље путем електронске или физичке поште. Алфировић указује да уколико је неко пет дана на путу, онда му нису довољни само паста за зубе и шампон.
- Ако сте остали без пртљага, то значи да немате ништа - истиче наш саговорник. - У таквој ситуацији мораћете да купите доста ствари. Савет је да потрошачи узимају рачуне за све трошкове, како би могли да их докажу. Наравно, другачија је ситуација ако је неком изгубљен пртљаг када се вратио кући.
Према његовим речима, висина рефундације за губитак, кашњење и оштећење пртљага прописана је Монтреалском конвенцијом.
- То је тзв. посебно право вучења, односно обрачунска јединица, које када се конвертује у евре значи да је максимални износ који може да се потражује на име надокнаде до око 1500 евра - каже Алфировић. - Међутим, колико ће бити рефундирано путнику зависи од тога како ће авио-компанија процењивати ситуацију и како ће путник доказивати своју штету.
ЗБОГ ДИНАМИЧНЕ СЕЗОНЕ МОЖЕ ДА ТРАЈЕ ДУЖЕ
НА сајту београдског аеродрома наводе да због веома динамичне сезоне са повећаним саобраћајем, кашњењима и кратким конекцијама између летова на многим аеродромима, достава неприспелог пртљага може да траје дуже него што је уобичајено. Такође, истичу да су све надлежне службе на овом аеродрому као и авио-компаније даноноћно ангажоване на томе да лоцирају и испоручују пртљаг. Имајући у виду, како додају, изузетно увећан обим посла услед актуелне ситуације, може се десити да колеге нису у прилици да у кратком року одговоре на позив или е-пошту, те моле за стрпљење и разумевање.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (2)