СМЕДЕРЕВО ИЗА БЕОГРАДА И НОВОГ САДА: Продаја станова у паду, али зе неке градове постоји велико интересовање

Маријана Спасенов

31. 10. 2023. у 08:40

У СРБИЈИ се ове године слабије купују станови него лане, али пад продаје од 15 до скоро 30 одсто, не прате и цене. На врху листе по вредности квадрата су Београд, Нови Сад, али протекле године им се приближило и Смедерево, где је забележен и велики раст цена.

СМЕДЕРЕВО ИЗА БЕОГРАДА И НОВОГ САДА: Продаја станова у паду, али зе неке градове постоји велико интересовање

Foto Arhiva

Смедерево нема станова колико би могао да прода. Потражња је већ неколико година уназад већа од по­нуде, па се сваки квадрат прода за мање од месец дана откако се закопа први ашов темеља. А цене расту константно, посебно у но­воградњи, где је квадрат од 1.200 до 1.800 евра, док је у староградњи повољнији и износи око 1.000 евра.

- Наш град је протеклих година постао популарна туристичка дестинација, па је потражња за становима велика - кажу у смедерев­ским агенцијама за некрет­нине.

- Купују се станови и за издавање на дан, па је проблем и за закуп. Цене су буквално са 1.200 порасле на 1.800 евра.

Београд и даље држи рекорд у ценама станова. Просечно новизграђени квадрат стаје око 3.000 евра, а у староградњи је око 2.500 евра. Најлуксузнији квадра­ти су око 9.000 евра.

Лозница, Фото В. Митрић

Како је центар прескуп, многи купци траже некретнине у околним београдским оп­штинама.

- Добра саобраћајна пове­зност са Београдом је утица­ла на одлуку бројних Мла­деновчана да свакодневно путују на посао у главни град а нису изузеци ни многи средњошколци и студенти који се школују у Београду а живе у Младеновцу - каже Александра Михајловић из специјализованог сајта за промет некретнина "Четири зида". - Цене станова и кућа су овде скоро дупло мање него у Београду. По просеч­ној цени стана у новоградњи у Београду, у Младеновцу се може купити већи стан или чак две некретнине. Док је просек цена у староградњи у Младеновцу 1.033 евра, а у новоградњи 1.218 евра, за Нови Београд је у просеку потребно издвојити 2.660 евра за квадрат, за Звездару 2.314 евра а за стан на Палилули 2.153 евра.

Цене станова у Новом Саду стално расту. Јер, у од­носу на пре две године, цена метра квадратног је данас удвостручена, а креће се од 1.200 до чак 4.000 евра.

Најтраженији су станови мање квадратуре, гарсоњере и једнособни, чија је цена по метру квадратном и најви­ша. Тако, рецимо, гарсоње­ра од 21 метар квадратни на Адицама, на периферији, кошта 35.000 евра, на Грба­вици гарсоњера од 28 ква­драта, 88.000 евра а у центру града, од 28 квадрата, кошта 103.000 евра, дакле, готово 4.000 евра по метру квадратном.

Када је реч о једнособним и једноипособним станови­ма, од око 40 метара ква­дратних, цене по квадрату су око 1.600 евра на Адица­ма, 2.000 евра на Новом на­сељу, 2.500 евра на Грбави­ци, 2.700 на Подбари, 3.000 евра у центру... Станови веће квадратуре су за нијан­су јефтинији по квадрату, а купују их најчешће за поро­дично становање.

Значајан број купаца до­лази из мањих војвођанских средина, родитељи који ша­љу децу на студије у Нови Сад и који израчунају да је исплативије купити стан, делом и на кредит, него пла­ћати подстанарску кирију. Међу најчешћим купцима су стручњаци информацио­них технологија.

У Шапцу, у зависности од локације, цена станова у но­воградњи по квадрату је од 1.650 до 1.800 евра. У ста­рој градњи за квадрат стана треба да се издвоји од 1.100 до 1.250 евра. У Шапцу ка­жу да је продаја у последње време пала за 50 одсто, али то не важи за цене.

Пораст плата због интен­зивних рударских активно­сти у Бору, долазак кине­ских инвеститора и радника из наше и других држава, повећали су потражњу ка­ко за рентирањем, тако и за продајом станова и кућа.

- Бор је специфично тр­жиште, не само зато што су просечне плате више од републичког просека већ и због досељавања људи који долазе да раде у руднику. У Београду је мало стало тр­жиште, у Нишу такође, али овде не можемо да говоримо о стагнацији. Специфични смо и због самог насеља, будући да нам је рудник малтене у центру града, па су квадрати, наравно, скупљи на такорећи периферији. У Бору, такође, не можемо да говоримо о новоградњи јер су последње зграде рађене деведесетих, а Нови градски центар двехиљадитих. Да би инвеститорима били атрак­тивнији, квадрат би морао да се креће од 1.400 евра нагоре - каже Бобан Вука­диновић, власник агенције "Мегадом пропертиз".

Крушевац, Фото С. Бабовић

Цену квадрата диктира место некретнина, па се у такозваном Старом селишту крећу око 500 до 600 евра. У старом центру су јефтини­ји квадрати него у новијем делу Бору, ближе је рудник, топионица је ту, па се потра­жују станови у Новом сели­шту где је цена квадрата око 1.000 евра. Највише купују домаћи купци.

- Кинези углавном рен­тирају и слабо купују. Имао сам неколико продаја ста­нова и кућа у задњих годину и по дана, а углавном купују они који су на већим пози­цијама у фирми и власници подизвођачких компанија. Очекујемо пораст продаје кад власницима непокрет­ности у селима Бора, која ће се због рударских активно­сти преселити на друге ло­кације, исплате новац - каже Вукадиновић.

После прошлогодишњег бума, цене станова у Субо­тици тренутно мирују али су и даље високе и крећу се од 900 евра по квадрату за староградњу до 1.500 за ква­драт у новоградњи. И даље су најтраженији станови на Прозивци и у центру града, а све популарнији је и Кер­тварош, првенствено због изградње нових комплекса зграда. Како сазнајемо, по­тражње за становима има, али не у толикој мери као што је била пре годину, го­дину и по дана, када су ста­нови продавани чим би про­јекат био направљен.

Цене станова у Крушевцу стагнирају последњих месе­ци, наводе за "Новости" по­знаваоци тржишта некрет­нина, али не падају. Квадрат у новоградњи се на бољим локацијама готово не може наћи испод 1.200 евра без ПДВ, а 1.000 евра по квадра­ту прелазе и старији станови у центру Крушевца.

- На периферији, попут насеља Расадник или Ује­дињене нације, могу се на­ћи јефтинији станови, али, потражња је свуда велика - каже за "Новости" Зоран Кнежевић из Агенције "АС некретнине". - Генерално су цене дошле до тог неког стања мировања, али потра­жња је и даље већа у односу на понуду. Међу купцима су наши људи у дијаспори, већи пољопривредни прои­звођачи, којима је куповина стана сигурна инвестиција. Купци кажу за "Новости" да је прави изазов да се дође до слободног стана за продају. Неки и месецима трагају за станом, а ту потрагу усло­жњавају и услови, добра локација, близина школе, трговине, амбуланте и си­гурно паркинг-место.

У Нишу се купци мање интересују за старe стано­вe, па им цена стагнира. Квадрат се нуди од 1.300 до 1.500 евра.

- Новоградња као део тр­жишта на који јесте прешао фокус купаца услед више фактора као што су модерна градња и структура, поврат ПДВ, често и повољна цена станова приликом купови­не у почетној фази градње и даље је у експанзији, те се у центру крећу од 1.600 до 2.100 по квадрату, када го­воримо о већим комплекси­ма са додатним садржајима - објашњава Бојана Митро­вић, регионални менаџер компаније "Сити експерт".

- Сагласно подацима Репу­бличког завода дефинитив­но је дошло до пада промета у неким деловима Србије и до 30 одсто. Приметан је пад кредитних купаца, јер су цене стамбених кредита на највишем нивоу у по­следњих десет година, што се и рефлектује овим падом.

Наш саговорник очекује да ће се почетком следеће године ипак догодити стаг­нација каматних стопа, како би потенцијално у трећем кварталу привреда полако почела да излази из рецеси­је и креће се ка привредном расту. Самим тим, порасла би потражња. Наравно, под условом да се не догоде зна­чајне промене дешавања у свету, као и у случају стаби­лизације односа у Украјини и Израелу.

Што се тиче тржишта не­кретнина у Нишу, највише је купаца из ИТ сектора, као и здравства, а појављује се доста купаца из дијаспоре који се одлучују за купови­ну у Србији, јер је и у ино­странству такође порасла цена квадрата. У последње време учестала је и појава купаца из Русије и Украјине у мањем броју као последи­ца ратних дешавања на тим просторима.

Ћате најчешћи купци у Лозници

У ЛОЗНИЦИ је, у великом замаху, изградња стамбених зграда, која је, у односу на број становника, највећа после главног града. Тренутно се гради око 40 стамбених зграда. Цена квадрата у изградњи је 1.150 евра са ПДВ. То значи да се плаћа када се закопа темељ за зграду, а рок за добијање кључа од стана је две године. Готови станови плаћају се од 1.200 до 1.400 евра. Стари станови су од 600 до 1.000 евра. Најчешћи купци су запослени који раде у државној или локалној администрацији или њиховим предузећима и установама, где је највише кредитно способних и сигурних да ће да изгурају кредите.

Ту су наши људи који раде у иностранству, а у последње време мање је људи из суседне РС, који су, сада, купци у око пет одсто случајева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (0)

ОВО НИКАКО НЕ ВАЉА! Лука Дончић због повреде дужи период ван терена