ПАЛЕ ЦЕНЕ ПРАСЕТИНЕ: Ево колико сада кошта килограм
ПРАСЕ се, кажу, не гоји уочи Божића, али га је најисплативије куповати после овог верског празника. Тако је било и ове године, када је након 7. јануара полако почела да пада цена прасади, па је килограм живе ваге до 20 одсто јефтинији него уочи бројних слава и дочека Нове године.

Фото Б. Пузовић
Цене ових животиња на сточним пијацама су пале свуда, али се и даље веома разликују од града до града. Прасад тешка од 16 до 25 килограма у Смедереву коштају око 600 динара по килограму живе ваге, док им је цена у Краљеву само 400 динара. Пала је цена и у Врању, где је понуда претходних дана била веома добра, а килограм се нудио за 480 динара. Најскупљи је Београд, где је за килограм живе ваге потребно чак 650 динара.
Најчешћа откупна цена прасади од 16 до 25 килограма у кланицама на подручју јабланичког округа износила је 500 динара. И кланичари са подручја јужнобанатског региона, такође су плаћали 500 динара по килограму за откупљену прасад.
Прасад је појефтинила и на сточним пијацама у Нишу. Килограм је просечно 530 динара, док је пред новогодишње и божићне празнике износила минимум 600 динара. Продавци кажу да су цене почеле да расту од прославе Аранђеловдана и Светог Николе, али тврде да ће се поскупљење поновити и пред ускршње празнике, када уобичајено влада велика тражња.
- Цена је око Нове године била 600 динара, али ево већ од почетка године цене полако падају. Данашња цена за килограм је од 530 до 550 динара - каже Драган Денић, пољопривредник из Заплањске Топонице код Гаџиног Хана. - Цена сточне хране је такође пала, жито и кукуруз су јефтинији него прошле године, па самим тим и цена прасића.
Он каже да цену највише диктирају понуда и потражња.
- Што је већа понуда и цене су ниже. Тренутно је генерално мање свиња из увоза због афричке куге - каже он и додаје да је понуда у Нишу сасвим задовољавајућа и да има довољно прасади на продају. - Највише се продају у околини Алексинца, у селу Тешица, а у Нишу у селу Мрамор, где је и најпознатија сточна пијаца.
Товљеници
ПОСЛЕ празника пале су и цене товних свиња. Килограм товљеника у Нишу износио је 350, док је сада од 200 до 250 динара. Товне свиње од 80 до 120 килограма у јужном Банату откупљиване су по доминантној цени од 280 динара по килограму. У Краљеву се товљеници нуде по 320 динара за килограм. Интересантно је да је највиша цена товљеника од 80 до 120 килограма од 350 динара забележена протеклих дана у Чачку.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)