"КОМТРЕЈД" револуционарише науку: На челу креирања највећег система за управљање подацима на свету у ЦЕРН-у
СВИ смо чули за Европску организацију за нуклеарна истраживања (ЦЕРН), један од највећих и најпознатијих центара за научна истраживања на свету, и место фасцинантних експеримената и иновација, али мало ко зна да је једина технолошка компанија која сарађује на развоју ЕОС, система за складиштење података у ЦЕРН, управо Цомтраде. Реч је о сарадњи која траје већ више од 10 година на пројекту ЕОС. Шта он представља?
Како је у свом ЛинкедИн посту објаснио председник Комтрејд групе Веселин Јевросимовић, ЕОС у контексту ЦЕРН-а означава велики дистрибуирани систем за складиштење података, који је развијен првенствено за потребе чувања података који настају у физикалним експериментима, као што је Велики хадронски сударач (ЛХЦ). Овај систем омогућава ефикасно управљање, приступ и анализу огромних количина података које генеришу експерименти у ЦЕРН-у.
Комтрејд је одиграо значајну улогу у развоју и унапређењу система ЕОС. Подсетимо, Комтрејд се придружио ЦЕРН-овом опенлабу као придружени члан 2015. године, а улога компаније огледала се у развоју и унапређењу система за складиштење ЕОС, који је велики дистрибуирани систем за складиштење података, првобитно намењен за чување физикалних података у ЦЕРН-у.
Њихова сарадња фокусирала се на неколико кључних аспеката ЕОС-а.Комтрејд је допринео томе да систем буде доступнији и лакши за коришћење, посебно у погледу инсталације, рада и документације. То је од кључне важности за растући број истраживачких организација које учествују у експериментима на Великом хадронском сударачу (ЛХЦ), које захтевају ефикасан и поуздан приступ огромним количинама података.
Укљученост Комтрејд-а није била само техничка, већ се проширила и на пружање свеобухватне подршке и документације за ЕОС.
- То укључује развој робустних инсталационих пакета за ЕОС, успостављање техничке подршке и креирање детаљних оперативних приручника. Ови напори доприносе томе да ЕОС буде пријатељскији према заједници и лакши за коришћење изван окружења ЦЕРН-а - рекао је председник Комтрејд Групе Веселин Јевросимовић у објави на ЛинкедИн-у.
Једно од значајних достигнућа ове сарадње је проширење ЕОС-а како би подржао кориснике Wиндоwса, омогућавајући им монтирање ЕОС кластера на њиховим Windows домаћинима. Овај развој значајно унапређује доступност података за ширу заједницу корисника, омогућавајући им да без проблема приступе и користе обимне научне скупове података ЦЕРН-а.
У рачунарском центру ЦЕРН-а се уз помоћ ЕОС-а складишти и управља са ексабајтом података, тачније са 1180 Петабаита, што га чини највеċим рачунарским центром на свету са највећом базом података.
- Укупно гледано, партнерство између Комтрејд-а и ЦЕРН-а је изврстан пример како сарадња индустрије и науке може да унапреди развој и употребу кључних технолошких решења - закључује Јевросимовић.
Које су карактеристике ЕОС?
Скалабилност
Систем је дизајниран да подржи велике количине података, мерене у петабајтима, што је кључно за управљање подацима у оквиру великих научних пројеката.
Висока доступност и поузданост
ЕОС омогућава поуздано складиштење и брз приступ подацима, што је од суштинског значаја за истраживаче који раде са комплексним експерименталним подацима.
Систем је оптимизован за брзу обраду и дистрибуцију података, омогућавајући истраживачима да ефикасно врше анализу података.
Флексибилност
Прилагођен је за рад са различитим врстама и величинама података, чинећи га идеалним за различите научне потребе и истраживачке пројекте
ЕОС игра кључну улогу у ЦЕРН-овој инфраструктури, пружајући виталну подршку у напретку физике честица и помажући у разумевању основних закона природе.
(Телеграф)
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)