СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Пред нама је други "кинески шок"
СВЕТСКА економија је доживела „кинески шок“ касних 1990-их и почетком 2000-их — бум увоза јефтине кинеске робе. Економисти сматрају да ускоро треба очекивати нови талас, пише Волстрит џурнал.

Фото: Free Images Pixabay
Пекинг удвостручује извоз како би убрзао економски раст који се у последње време успорио. Фабрике већ производе више аутомобила, уређаја и потрошачке електронике него што је потребно домаћем тржишту. Кинеске компаније, ослањајући се на државне кредите, пуне инострана тржишта производима које нису могле да продају на домаћем тржишту. Ово је већ једном помогло Кини да задржи инфлацију на ниском нивоу, неки економисти очекују да би овог пута дефлаторни ефекат могао бити још јачи.
Први „кинески шок“ догодио се након низа либералних реформи 1990-их и уласка Кине у Светску трговинску организацију (СТО) 2001. године. Ово је донело користи и Сједињеним Државама: цене на америчком тржишту су пале, а највећу корист осетили су Американци са ниским и средњим приходима.
Међутим, Сједињене Државе, Европска унија и Јапан не желе да се понови ситуација с почетка 2000-их, када је бум кинеског увоза уништио многе локалне индустрије, пише лист.
Први „кинески шок“ довео је до тога да су Сједињене Државе изгубиле више од 2 милиона радних места – у периоду од 1999. до 2011. године - пошто су произвођачи намештаја, играчака и одеће подлегли конкуренцији. Западне земље су издвојиле милијарде долара за подршку стратешким индустријама и увеле су или прете да ће увести царине на увоз из Кине.
Ако се ситуација понови, нови "кинески шок" ће бити другачији, упозорава професор економије са МИТ-а (Технолошког института у Масачусетсу) Давид Аутор, који је проучавао бум кинеског увоза. Он је истакао да су забринутости Запада сада фундаменталније јер је сада такмичење у производњи високих технологија као што су аутомобили, компјутерски чипови и сложени инжењеринг – индустрије које се сматрају важним за технолошко лидерство.
Прошле године кинеска економија је порасла за 5,2 одсто, што је ниска цифра по њеним стандардима, истиче Волстрит џурнал. Економисти очекују даље успоравање усред дуготрајне кризе на тржишту некретнина, пада инвестиција и пада потрошње.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: "МАРАДОНА - ИКОНА ПОП КУЛТУРЕ": Уметничко дело у част славног Аргентинца
Препоручујемо

МОМИРОВИЋ: Нулта толеранција на сиву економију, посебно према дуванским производима
28. 02. 2024. у 14:50

БЕРЛИН НА ЗАЧЕЉУ? Потврђене слутње - Немачка економија највећи "болесник Европе"
26. 02. 2024. у 07:30

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)