БАНКЕ НУДЕ ФИКСНЕ КАМАТНЕ СТОПЕ НА СТАМБЕНЕ КРЕДИТЕ, НА ТАЈ НАЧИН ЗАЈАМ ЈЕ МАЊЕ НЕИЗВЕСТАН: Промислити пре узимања позајмице
БАНКАРИ су изашли са понудом са фиксном каматном стопом на стамбене кредите, и она је нижа од варијабилне стопе на исте позајмице које банке нуде. Реч је о реакцији банака на раст ерибора, дневне референтне каматне стопе по којој банке једна другој нуде новац за посуђивање на међубанкарском тржишту. Према оцени финансијског саветника Душана Узелца, банке на овај начин клијентима желе да понуде зајам, који је на први поглед мање неизвестан него у случају променљиве каматне стопе.
Како је рекао овај стручњак, кредити са фиксном каматном стопом су у ствари последица захтева тржишта. Због турбулентног раста еурибора, грађани који су у фази куповине стамбеног кредита, захтевали су производ који би био везан за нешто друго, а не за еурибор, будући да је то правило немир и предомишљање при подизању стамбеног кредита. Према његовим речима, нуђење фиксне каматне стопе на одређено време, заправо је нуђење квази фиксне каматне стопе.
- Фиксна каматна стопа је једино она која је непроменљива до краја отплатног периода, тако да грађани којима се продају кредити са фиксном каматном стопом где је она ограничена на одређени период, морају од банкара да траже објашњење за то - саветује Узелац.
Он грађане подсећа да кредит подижу само ако су сигурни да су у стању да га отплате. Такође, требало би и да знају да уколико узму кредит по фиксној каматној стопи, ако у неком времену отплате постоји алтернатива која је јефтинија, увек могу да рефинансирају тај кредит и тако смање рату и трошкове.
- Фиксна каматна стопа доноси осећај безбрижности и миран сан, она је најчешће скупља, јер фиксирањем каматне стопе банка преузима ризик промене индекса еурибоира и цене новца. У случају варијабилне каматне стопе, банке тај ризик не преузимају него од клијената захтевају да кредит плаћају по вредности еурибора и да га прате цео отплатни период. Суштинска разлика је да ли клијент жели да плати и да не размишља или да се веже за нешто за шта се и банка везује, која у ствари ризик повећања преноси на клијенте - прецизира Узелац.
Пола године отплате
ГРАЂАНИ који узимају стамбени кредит, који се по правилу узима на дуг временски период, првенствено би требало да имају јасну рачуницу и да знају да су спремни да га отплате.
- Добра пракса је да се са стране спреми бар шест месеци отплате. Тиме се заправо купује пола године живота када дођу проблематични моменти, јер најчешћи проблем од стамбеног кредита није он сам, већ животни проблем који се ствара када кредит клијента ограничава да промени посао или окружење - саветује Душан Узелац.
Према речима Душана Узелца, продаја стамбених кредита прати пулс цена некретнина, што за последицу има смањење узимања банкарских позајмица ради куповине крова над главом.
- Нормално је да у фази када су скупе и некретнине и новац за позајмљивање, долази до стагнације. То је оно што се сада дешава. Није нестала тражња за некретнинама, већ се дешава стагнација у нади да ће пасти цена и некретнина и задуживања - истакао је он.
Како је рекао, реч је о цикличним дешавањима који се на нашем тржишту понављају на сваких седам до десет година, али је за очекивати да ће доћи до стабилизације и еурибора и целокупног стања на тржишту некретнина.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)