ЗНАЊЕ ПОБЕЂУЈЕ СРАХ ОД АТОМА: Директорка Института "Винча" Снежана Пајовић о важности едукације грађана о нуклеарној енергетици

Г. В.

15. 04. 2024. у 07:45

МОРАМО едуковати грађане о модерним нуклеарним технологијама, информисати их како се данас производи нуклеарна енергија и објаснити им да је то чист облик производње струје. На тај начин би се отклонио оправдани страх људи, имајући у виду различите инциденте који су се дешавали са катастрофалним последицама.

ЗНАЊЕ ПОБЕЂУЈЕ СРАХ ОД АТОМА: Директорка Института Винча Снежана Пајовић о важности едукације грађана о нуклеарној енергетици

Фото: Принтсцреен/РТС

Ово је изјавила директорка Института "Винча" Снежана Пајовић, а поводом све чешћих најава државног врха о неопходности изградње нуклеарне електране у Србији. Према њеним речима, нуклеарна технологија кључна је за економску и привредну стабилност земље, производњу нуклеарне енергије и нуклеарну медицину.

- Једино производња нуклеарне енергије може да надомести недостатак постојеће енергије и то је најприхватљивији начин производње из неколико разлога - рекла је Пајовић. - Прво, зато што се произведе довољна количина, која може да омогући привредну стабилност земље. А с друге стране, зато што је то једна чиста технологија и не долази до загађености ваздуха.

Упоредо са развојем модерних савремених технологија за производњу нуклеарне енергетике развиле су се и технологије које подразумевају примену, развој и контролу сигурносних и безбедносних мера. Оне обезбеђују да се превазиђу и избегну непредвидиве ситуације.

- Од самог помена нуклеарне енергетике, одмах се помишља на неке страшне хаварије. Како би се превазишли паника и страх, наши грађани треба да знају да на тај начин штитимо животну средину и омогућавамо енергетску стабилност земље, као и да се нуклеарна енергија не примењује само у енергетици. Не морају сви грађани да буду стручњаци, али треба да имају елементарне информације о томе где су стигле технологије које се односе на производњу нуклеарне енергије, где све имају примену, који је њихов значај и који је бенефит - рекла је она.

Према речима директорке "Винча", у околним земљама већ се налазе нуклеарне електране, па када би се којим случајем догодила хаварија, свакако би сви у региону осетили штетне последице. Срећом, паралелно се развијају и технологије које садрже безбедносне и превентивне мере, стална тестирања и мерања, тако да је предвидљивост настанка тешких ситуација изузетно висока. Како је рекла, за бављењем нуклерном енергетиком важно је формирати стручне тимове, на чијем челу би били експерти.

- Високе технологије морају подразумевати и примену високе безбедности - навела је Пајовићева.

Мапа пута за електрану

АКО се Србија одлучи да изгради нуклеарну електрану, морала би да следи тзв. мапу пута која је прописана од Међународне агенције за атомску енергију. То је избор места где би се градила нуклеарна електрана, израда инфраструктуре, анализа електроенергетске мреже, одређивање оператера нуклеарне електране... Када је реч о технологији за нуклеарне електране, Милица Илић објашњава да су на тржишту данас доступни реактори генерације три и три плус, чија је главна одлика велика заступљеност пасивних система заштите.

Виши научни сарадник у Институту Милица Илић, објаснила је да је образовање кадрова за нуклеарне електране озбиљан задатак. Потребно је произвести стручњаке различитих профила, као што су нуклеарни физичари који се разумеју у неутронику, нуклеарни хемичари који се баве нуклеарним горивом, инжењери за хлађење, за чврстоћу, за заштиту од радиоактивног зрачења...

- Имајући то у виду, потребно је предузети неколико корака. Први би био да се подрже факултети на којима би требало да се оснују или осавремене курсеви из нуклеарне енергетике, како би студенти стекли основна знања. Други корак био би да се ти универзитетски образовани студенти сакупе у једном научно-истраживачком центру, попут "Винче", како би извршили специјализацију у сарадњи са експертима из области нуклеарне енергетике - сматра Илић.

Поред производње електричне струје, примена нуклеарне енергије је могућа у даљинском грејању, десалинацији морске воде, разним индустријским процесима, као и у производњи водоника који се користи у горивим ћелијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ХАОС: Српски спортиста пребио двојицу Хрвата - своје саиграче!