У ЗЕМЉАМА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ОПАЛЕ ЦЕНЕ НЕКРЕТНИНА, КОД НАС ЈОШ ВИСОКЕ: Повољнији квадрати се још чекају
ЦЕНЕ некретнина у Европи прошле године опале су по први пут у последњој деценији. Према најновијим подацима Еуростата, вредност стамбених квадрата ослабила је за 0,3 одсто у целој Европској унији, и за 1,1 одсто у еврозони. И док је ситуација за куповину крова над главом нешто повољнија у иностранству, тржиште цена у нашој земљи и даље не иде наруку грађанима. Раст цена је заустављен, али се и даље оне могу окарактерисати као високе.
Међу државама чланицама за које су доступни подаци, највећи пад цена кућа од 14 одсто регистрован је у Луксембургу, затим у Немачкој седам одсто и Финској четири одсто. С друге стране, највећи раст вредности квадрата забележиле су Пољска 13 одсто, Бугарска 10 одсто и Хрватска девет одсто. Стабилне цене су забележене само у Италији. У нашој земљи и даље владају неповољни услови.
- Домаће тржиште непокретности је већ у другој половини 2022. године ушло у једну мирнију фазу, након што је Европска централна банка (ЕЦБ) стратовала са растом референтних каматних стопа као одговор на јак инфлаторни притисак - објашњава нам Јелена Давидовић, вођа продајног тима једног од водећих продајних портала за некретнине. - Након историјског раста цене квадратног метра даљи успон је заустављен у 2023. која је окарактерисана као година стабилизације на домаћем тржишту непокретности. Даљи раст цена је заустављен међутим до њиховог значајнијег пада није дошло без обзира на смањен промета током целе претходне године.
На конкретном порталу, према тренутно оглашеној понуди, током ове године квадрати су поскупели на појединим локацијама у Србији, те се цене и даље могу окарактерисати као високе. Поставља се питање да ли ће се тај тренд одржати и током ове године, а нарочито шта доноси наредна.
- Мало је вероватно да се 2022. година понови. Након изузетно брзе вожње у претходне три године, купци су закочили и може се рећи да су доста спорији у доношењу одлука о куповини станова по високим ценама. Према подацима са терена, купопродаја се реализује у оним случајевима где су попустила нереална очекивања када је реч о траженој цифри - каже нам Давидовић.
Београд водећи
КАДА је реч о ценама, центар града Београда је на водећој позицији, јер постиже просечну вредност квадрата од 3.465 евра. У Новом Саду, центар постиже просечну цену од 2.644 евра. А у Нишу, у Булевару Немањића квадрат кошта од 1.753 евра.
Србија је последњих неколико година имала експанзију градње. Како каже наша саговорница, изградња модерних стамбено пословних објеката познатијих као кондоминијуми направили су озбиљан преокрет на домаћем тржишту. Догодио се тренд, који значи да су се навике и потребе купаца промениле, спремни су да плате вишу цену квадратног метра уколико ће на атрактивној локацији добити најбољи садржај и квалитетну градњу са циљем побољшања и удобности становања.
- Заинтересованост за куповину је увек присутна, оно што тренутно успорава куповину јесте платежна могућност потенцијалних купаца који су под налетом строге монетарне политике прилично ослабљени - напомиње Давидовић.
Потражња је изражена за Београд, Нови Сад, Ниш, Суботицу и Крагујевац. Када је реч о престоници, пажњу купаца традиционално заокупљају најатрактивнији делови градских општина Врачар, Савски Венац, Нови Беград и Стари град. Поред градова купци су заинтересовани и за куповину непокретности на планинама попут Златибора, Копаоника, Космаја и Дивчибара.
Нереална очекивања
НИСУ реална очекивања да се за стан у староградњи који се налази на периферним деловима престонице може постићи иста цена као за стан у новоградњи који се налази на ширем подручју центра града. Разлику у ценама чини локација, квалитет градње и степен опремљености, као и поседовање одговарајуће имовинске документације. Ипак, на тржишту постоје и веома квалитетни стамбени објекти из старе градње, па ако су реновирани, оправдана је нешто виша цена квадратног метра.
Како каже наша саговорница, високе цене, приуштивост стамбених кредита и успорена градња одредиће у ком правцу ће се одвијати потражња у наредном периоду. Уколико се тренд пада промета настави, то би постепено утицало и на цене некретнина. Уколико се постигне циљана инфлација може се очекивати пад референтних каматних стопа, које би повратиле куповну активност купаца. Значајно је и присуство кредитних купаца на тржишту, па се очекује и њихов повратак.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)