"ТРИ СУ НАЈВАЖНИЈА ЗАКЉУЧКА ИЗ ВАШИНГТОНА" Мали о поруци Георгиеве: Србија светли пример како треба водити економију
МИНИСТАР финансија Синиша Мали говорио је о значају састанака које је имао са челним људима светске економије, током три дана у Вашингтону.
Министар је говорио о састанцима са челним људима светске економије, а које је имао у Вашингтону током три дана.
- Ради се о пролећном заседању две најважније међународне финансијске институције, међународног монетарног фонад и Светске банке. Нама је то била велика прилика да представимо оно што је Србија урадила у претходном периоду. Три су најважнија закључка када је светска, глобална економија у питању. Први је да је светска економија избегла рецесију, али да су стопе раста много ниже него што је било у претходном периоду. Они су то назвали тзв. "меко приземљење". Друга ствар је да су различите земље другачије реаговале на кризу и различито пролазе кроз кризу. Трећи ја да у средњем року и даље постоје различити ризици због ових конфликата, да може да дође до додатног успоравања - казао је министар у Јутарњем дневнику РТС-а.
На који начин се Србија носи?
- Ако погледате нашу економију, ми смо имали раст нашег БДП-а 2,5 одсто прошле године, при чему у последњем кварталу долази до убрзања, негде 3,8 одсто. Само у фебруару ове године стопа раста нашег БДП била је 5,9 одсто. Када погледате, расту нам све гране привреде, расте нам индустрија, грађевинарство, туризам, пољопривреда... То је за наше грађане најважнија порука, расту нам све привредене гране. То је основа за даљи раст, најстабилнији, најодрживији раст. Друга ствар је што је наш раст базиран на извозу и инвестицијама. Ми смо пре 11-12 година имали укупан извоз 11 милијарди евра, прошле године он је био преко 40 милијарди евра, дакле четири пута више. Инвестиције, у овом тренутку градимо девет ауто-путева, брзих саобраћајница, брзих пруга, школа... Ми смо се и са короном на прави начин изборили, 9 милијарди помоћи нашој привреди, нашим грађанима. Изборили смо се на прави начин и са енергетском кризом, 2022. су рекли у Србији неће бити грејања, струје, свега од тога је било. Оно што је за нас најважније, упркос свим тим изазовима, растемо - истакао је Мали.
- Нама је удео јавног дуга у БДП-у данас 47,6 посто. Светски просек је 93 одсто. Просек еврозоне 89 одсто. То довољно говори како прецизно и пажљиво водимо рачуна о сваком динару. Стопа незапослености рекордно ниска, 9,1 одсто, пре 11-12 година била је 25,9 одсто. Стопа запослености 50,7 одсто, никада већи број радника у Србији није радио. Када је дефицит у питању, прошле године смо планирали 3,3 одсто, завршили смо са 2,2 одсто. То је оно што виде и челници Светске банке и ММФ-а - рекао је министар Мали.
Мали је једини министар финансија који се састао одвојено са Кристалином Георгиевом, која је на челу ММФ-а.
- На почетку самог састанка, она је рекла да је Србија светли пример како треба водити економију у овим тешким условима. Она је рекла - заслужено сте овде где јесте. Много тога доброг смо урадили, али много тога још треба да урадимо. Морамо да наставимо са реформом јавних предузећа, пореске управе, плата у јавном сектору... Ми смо апсолутни рекордери у директним, страним инвестицијама, прошле године 4,5 милијарди евра, преко 60 посто свих инвестиција у регион Западног Балкана, долази у Србију. Морамо да наставимо тако, а то значи нове фабрике, нова радна места, веће плате, веће пензије - наво је Мали.
- Желимо да дођемо 2027. до ниво плата од 1.400 евра, просечна пензија да буде 650 евра, минимална зарада да буде 650 евра. Није једноставно. Стабилни смо, знамо шта и како треба да радимо. Хоћемо са ММФ-ом да наредне две године наставимо са реформама, да будемо још бољи и стабилнији - казао је министар.
"Посебни састанци са кредитним рејтинг агенцијама"
- Имали смо посебне састанке са кредитним рејтинг агенцијама. Србија се променила, хоћемо да имамо и формални печат од три највеће кредитне рејтинг агенције да Србија припада најбољим, најразвијенијим економија света, а то се дешава када добијете инвестициони кредитни рејтинг. Ми смо сада корак мали испод тог рејтинга. За грађане Србије, ако успемо да уђемо у ту групу, то значи јефтиније изворе финансирања, већи подстрек за нове инвестиције, нова радна места, већи простор за плате и пензије, нижи трошкови кредита. То је сигурност за грађане - изјавио је министар Мали.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)