ПУНИ МАГАЦИНИ ГАРАНЦИЈА СИГУРНОСТИ: Иницијатива за ургентни откуп 150.000 тона пшенице

Е.Б.Т.

06. 06. 2024. у 16:46

УОЧИ почетка жетве пшенице председник Србије Александар Вучић рекао је да је обновио иницијативу за повећање робних резерви у свим сферама и истакао да ће морати ургентно да се откупи око 150.000 тона меркантилне пшенице од сељака. Стручњаци оцењују да је то добар потез, имајући у виду неизвесну геополитичку ситуацију, као и чињеницу да наша земља у нову тржишну годину улази са вишковима од најмање 1,5 милиона тона пшенице.

ПУНИ МАГАЦИНИ  ГАРАНЦИЈА СИГУРНОСТИ: Иницијатива за ургентни откуп 150.000 тона пшенице

Фото Д. Дозет

- То ће произвођачима дати повољнију цену, а истовремено омогућити да тржишне вишкове испоруче држави - казао је Вучић. - Ово је важно за нас да бисмо очували цену хлеба и да бисмо имали довољно брашна и да све обезбедимо за наредни период.

Жетва у нашој земљи креће ових дана, а поранила је две до три недеље због временских услова. И удружење пољопривредних произвођача апелује на учеснике у саобраћају да због почетка жетве и присуства радних машина на путевима буду посебно опрезни приликом вожње, а подсећају и пољопривреднике да обаве техничке прегледе механизације.

Како за "Новости" оцењује директорка Удружења "Жита Србије" Сунчица Савовић, откуп прошлогодишњег рода пшенице би био добар потез државе.

- Било би значајно уколико бисмо могли да се растеретимо једне десетине вишкова - каже Савовићева. - Трећу годину заредом су залихе на рекордном нивоу, а сада су веће од 1,5 милиона тона.

Она указује и на уобичајено понашање учесника на тржишту које би могло да доведе у питање откуп пшенице који држава планира. Тренд који није добар је да чим цена иде нагоре престаје трговина у нади да ће хлебно жито бити још скупље. Тако и када Дирекција за робне резерве понуди цену која је повољнија од тржишне произвођачи очекују да ће она наставити да расте и одустају од продаје.

- То се већ дешавало. Тако је 2022. године у жетви цена пшенице била од 35 до 38 динара, па су чекали да буде још виша, а у новембру је отишла на 40 динара и ни тада је нису продавали - наводи Савовићева. - Онда је у децембру, јануару и фебруару пала на 25 динара и Дирекција је и тада понудила три динара вишу цену, али опет нису хтели да је продају. Најпаметније за сваког произвођача је да 30 одсто прода пре жетве, 30 одсто у самој жетви и само једну трећину да остави за спекулације хоће ли цена достићи небеса.

И агроекономски аналитичар, Милан Простран сматра да је добар потез државе да повећава робне резерве. Када је геополитичка ситуација нестабилна, како наводи, то обезбеђује додатну сигурност, а истовремено на тај начин се жели да се растерете залихе прошлогодишњег рода уочи почетка жетве. Он оцењује да је Вучић навео да ће повећавати резерве свега што је најнеопходније када су кризна времена, а то су хлеб, односно пшеница, нафта која је потребна за прирвреду и гас јер долази зима.

Говорећи о цени пшенице, Сунчица Савовић наводи да је прошле недеље највиша износила 24 динара са ПДВ-ом за нови принос. Прошлогодишњим родом, како додаје, више се не тргује. Према њеним речима, све што у јуну одлази у извоз, то је раније уговорено и купљено.

- Цена пшенице ће расти и биће нестабилна све док се не заврши жетва на северној хемисфери, односно до краја септембра, почетка октобра - објашњава наша саговорница. - Ово тржиште је изузетно осетљиво на геополитичке промене, а постоји бојазан да ће бити мањи род у Русији и Украјини.

У Србији се очекује, како додаје, просечан принос пшенице, између 4,7 и пет тона по хектару, а укупан род око три милиона тона.

- Нажалост, јесенас смо имали сетву у којој се штедело на декларисаном семену и минералним ђубривима - наводи Савовићева. - Приноси ће варирати, чак и у истом атару, у зависности од врсте земљишта и примењене агротехнике, али је чињеница да рекорде не очекујемо. Што се тиче квалитета, очекује се да буде на нивоу прошлогодишњег.

ВИШЕ И НАФТЕ И ГАСА

ПРЕДСЕДНИК Вучић је рекао да је непходно да обезбедимо енергетску стабилност и навео да су резерве нафте, бензина и дизела на 85 и 89 дана, али да морају да се повећају. За предстојећу зиму, како додаје, гас је већ отишао на 420, са 300 евра. Због тога струја скаче на светским берзама.

- Американци до новембра неће сигурно извозити њихов течни гас, то ће стварати проблеме на енергетском тржишту - истакао је Вучић. - Србија сада има 544 милиона кубних метара гаса, од чега 381 у Банатском Двору, а 163 у мађарским складиштима. Нисам задовољан, мораћемо да повећамо наше резерве гаса и да кренемо у преговоре са нашим партнерима и мађарским пријатељима. Ми морамо да разговарамо и са Русима и са Азербејџаном и да то урадимо што пре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнс-а, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији