НА МЕТИ ПРЕСТУПНИКА СКОРО СВИ ДЕЛОВИ АУТОМОБИЛА: Украдени фарови вреде хиљаде евра

Г. В.

24. 06. 2024. у 14:14

СКОРО сви делови аутомобила на црном тржишту могу да се продају за позамашне своте новца, због чега су четвороточкаши често на мети лопова. Последња истраживања показала су да крадљивци најчешће скидају ретровизоре са новијих кола, фарове, па чак и регистарске таблице. Што је новији модел возила, то је више пара у игри.

НА МЕТИ ПРЕСТУПНИКА СКОРО СВИ ДЕЛОВИ АУТОМОБИЛА: Украдени фарови вреде хиљаде евра

Фото: Free Images Pixabay

Према речима стручњака компаније за податке о аутомобилима Матаса Бузелиса, а како преноси портал CarVertical, лопове занимају сви делови - од катализатора до точкова. Бочна огледала на моделима више класе могу коштати и неколико стотина евра. Украдена стакла се лако се продају "испод радара", пошто често у мањим саобраћајним незгодама управо она страдају.

- У зависности од модела аутомобила, цена фарова достиже и неколико хиљада евра - наводи Бузелис. - Пошто су веома тражени на тржишту половних делова, лак плен често доводи лопове у искушење. Украдена светла и други делови не завршавају само на огласним порталима, већ се често пребацују у иностранство.

Украдене регистарске таблице искоришћавају се за друга возила, која се користе за криминалне активности. Преступници користе ову тактику за избегавање градских камера и заваравање трагова код полиције. Унутрашњи делови аутомобила су, такође, популарни међу лоповима, иако се ређе краду од светала или огледала.

- На мети лопова су обично панели луксузнијих аутомобила, који се касније превозе у иностранство или продају ради уградње у оштећена возила. Ауто на дизалицама или циглама "непролазни је класик" међу лоповима. Скидање точкова може потрајати, тако да лопови обично бирају аутомобиле паркиране на мање осветљеним местима. Аутомобилски точкови су прилично пожељна ставка, тако да није тешко пронаћи купце за њих - открива стручњак.

Савети

НАЈПОУЗДАНИЈИ начин да се избегне непријатно јутарње изненађење јесте коришћење специјалних сигурносних вијака који спречавају одвртање точкова уобичајеним алатима - саветује Бузелис. - Популарни модели вишег ранга често су на мети криминалаца, тако да треба водити рачуна о могућности паркирања приликом куповине таквог возила. У супротном, губици после ноћне посете лопова могу достићи и десетине хиљада евра.

Како наводи Бузелис, катализатори садрже племените метале као што су платина, паладијум и родијум, који су на високој цени код трговаца отпадним металима. Њиховом продајом лопови могу да остваре зараду од барем неколико стотина евра.

- Власници "тојота" и "лексуз" возила треба да буду посебно опрезни, јер су ове марке највише на мети криминалаца. Катализатори ових произвођача имају више племенитих метала, што доноси бољу зараду. А пошто ове марке производе хибриде, њихови катализатори су обично у бољем стању него код аутомобила на бензин - рекао је Бузелис.

У Европи се велики број озбиљно оштећених аутомобила увози из САД, па је волан поприлично тражен. Иако су браве за волан некада биле популарне, данас представљају праву реткост.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ИЛОНА МАСКА ЗА АМЕРИКУ: Ако Трамп не победи...

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ИЛОНА МАСКА ЗА АМЕРИКУ: Ако Трамп не победи...

БИВШИ амерички председник и републикански председнички кандидат Доналд Трамп одржао је митинг у граду Батлеру у америчкој савезној држави Пенсилванији, на месту где је 13. јула преживео атентат.

06. 10. 2024. у 08:14

У ВАЗДУХУ САМ ОСЕЋАО НАПЕТОСТ И МРЖЊУ: Како је Бред Пит умало добио батине у Хрватској

"У ВАЗДУХУ САМ ОСЕЋАО НАПЕТОСТ И МРЖЊУ": Како је Бред Пит умало добио батине у Хрватској

СЛАВНИ глумац Брад Пит привукао је пажњу Хрвата новим филмом у којему псује на хрватском. Реч је о новој комедији Wолфс у којем глуми с хрватским глумцем Златком Бурићем, који је недавно проглашен најбољим европским глумцем.

06. 10. 2024. у 17:04

Коментари (0)

ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ НЕБОЈШЕ ИЗ КИКИНДЕ: Отац и ја смо остали без посла 2008, нисмо знали како ћемо да преживимо (ВИДЕО)