ТОАЛЕТ-ПАПИР СКУП И НА АКЦИЈИ: Цене углавном превисоке, потрошачи јуре акције
ПРВО нас на каси "ошишају", па после можемо да се бришемо. Зато је уобичајени спорт српских купаца постала јурњава акцијских понуда и истраживање ком трговинском ланцу или дрогерији пре похитати не би ли се уштедела која пара, пренело се на још једну основну животну потрепштину - тоалет-папир! Субјективни осећај потрошача је да цене вртоглаво расту из дана у дан, како за све намирнице када се уђе у маркет, тако и за прерађене папирне производе. Стручњаци ове цене правдају растом цена енергије и целулозе која се увози а основна је сировина од које се производи тоалет-папир. Инфлација је још један зачин који празни новчанике.
У земљама Европске уније, попут Немачке, како преносе тамошњи медији, тоалет-папир је скоро дупло скупљи него пре. Тачније, вредности ових артикала скочиле су за 40 одсто, а врло слична ситуација је и у Италији. Тамо само четири ролне коштају између три и три и по евра! Имајући у виду да је цена кратких влакана, односно папира који је потребан за производњу тоалет-папира, у јануару порасла на 68 одсто, није било неочекивано да се то не одрази и на формирање продајне цене у трговинским објектима. Али, када она удари по џепу, није пријатно.
- Невероватно, почела сам да обраћам пажњу и на цену тоалет-папира, јер је сулудо давати силан новац на нешто што је заиста основна потрепштина - огорчена нам каже Марина Ј. - Заиста не патим да купим искључиво брендирано, али много је велика разлика у томе да ли је двослојни, трослојни или четворослојни папир. Сходно томе, цене су свемирске, а опет, нису исте од маркета до маркета.
Трошкови гаса већи и до 400 одсто
ПРЕТВАРАЊЕ дрвета у целулозу, а затим у тоалетни папир је веома енергетски интензиван поступак, више него за друге врсте папира. У Европи је овај процес изузетно скуп, јер цене природног гаса и струје скачу. Представници светских компанија које производе тоалетни папир жале се да су трошкови енергије повећани за 300 до 400 одсто за само годину дана.
И заиста, када се пореде цене, драстичне су разлике за један исти производ. Међу најјефтинијима је онај који у паковању садржи четири двослојне ролне, и он се може у трговинским радњама наћи за 130 динара. Трослојни, исте количине, кошта једнако, али и 60 динара више. Наравно, у зависности од бренда, четири комада могу коштати и 465 динара!
За четворочлану породицу, јасно је да ова мања паковања нису исплатива. Стога, она са десет и више ролни део су обавезне куповине једном месечно, па и чешће. Она коштају од 300 динара па до вртоглавих 900 динара ако је парфимисан. Што веће паковање, то је и цена, грађани кажу, неприхватљивија.
- Скоро 1.500 динара треба да платим паковање од 16 комада. Оно од 20 ролни је 1.800 динара. Колико год се трудио да приликом набавке направим баланс и да бирам нешто квалитетније производе за своју породицу, овај новац да издвајам за тоалет-папир заиста не могу - искрен је Предраг О.
На друштвеним мрежама свако повећање цена изазове револт корисника. Иако званично тоалет-папир није поскупео од септембра 2022. године, општи утисак је да се то ипак догађа прикривено. Самим тим што се цене спуштају на акцијама, и различите су од продавнице до продавнице. Врло често, потрошачи се окрећу јефтинијим алтернативама, као што је пазарење производа за личну хигијену на пијацама.
- Бренд који смо годинама користили је претерао са ценама, притом, није реч о оном најскупљем. Водили смо испрва рачуна да га купујемо на акцијама, али чак ни у том случају више није приступачан. Мислили смо да ће нам пијачни производи бити прва помоћ, али испоставило се да нам је то постало решење на дужи период - открила нам је Јадранка Ј.
У корену овог проблема је енергетска криза. Како стручњаци објашњавају, поскупљење енергената условљава већу цену сировина, односно целулозе. Будући да смо увозници, и транспорт и амбалажа такође иду навише, што је посредно утицало на цену самог тоалет-папира, убруса, марамица, салвета и других производа од папира.
Иначе, поскупљење од десет одсто на тоалетне производе, које се догодило пре две године, било је између осталог и због поскупљења сировина које стижу из Украјине и Италије, објаснили су из једне од фирми која се бави производњом папира.
- Сада јефтиније сировине увозимо из Турске. Поред тога, увозили смо из Русије, Грчке и Румуније. Ми све сировине увозимо, немамо производњу целулозе - објаснили су произвођачи.
На глобалном нивоу дрвна целулоза је у 2022. години претрпела највеће повећање цене у историји, па је достигла рекордну цену од око 2.000 евра по тони. Поред поменутих криза у западном свету, политика нултог ковида у Кини, која је највећи купац целулозе на свету, додатно је допринела поскупљењима.
У Србији више од 20 година не постоји производња целулозе, од гашења фирме "Матроз" из Сремске Митровице која је производила годишње 45.000 тона новинског папира.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)