ТОАЛЕТ-ПАПИР СКУП И НА АКЦИЈИ: Цене углавном превисоке, потрошачи јуре акције

Г. В.

11. 07. 2024. у 16:58

ПРВО нас на каси "ошишају", па после можемо да се бришемо. Зато је уобичајени спорт српских купаца постала јурњава акцијских понуда и истраживање ком трговинском ланцу или дрогерији пре похитати не би ли се уштедела која пара, пренело се на још једну основну животну потрепштину - тоалет-папир! Субјективни осећај потрошача је да цене вртоглаво расту из дана у дан, како за све намирнице када се уђе у маркет, тако и за прерађене папирне производе. Стручњаци ове цене правдају растом цена енергије и целулозе која се увози а основна је сировина од које се производи тоалет-папир. Инфлација је још један зачин који празни новчанике.

ТОАЛЕТ-ПАПИР СКУП И НА АКЦИЈИ: Цене углавном превисоке, потрошачи јуре акције

Фото Shutterstock

У земљама Европске уније, попут Немачке, како преносе тамошњи медији, тоалет-папир је скоро дупло скупљи него пре. Тачније, вредности ових артикала скочиле су за 40 одсто, а врло слична ситуација је и у Италији. Тамо само четири ролне коштају између три и три и по евра! Имајући у виду да је цена кратких влакана, односно папира који је потребан за производњу тоалет-папира, у јануару порасла на 68 одсто, није било неочекивано да се то не одрази и на формирање продајне цене у трговинским објектима. Али, када она удари по џепу, није пријатно.

- Невероватно, почела сам да обраћам пажњу и на цену тоалет-папира, јер је сулудо давати силан новац на нешто што је заиста основна потрепштина - огорчена нам каже Марина Ј. - Заиста не патим да купим искључиво брендирано, али много је велика разлика у томе да ли је двослојни, трослојни или четворослојни папир. Сходно томе, цене су свемирске, а опет, нису исте од маркета до маркета.

Трошкови гаса већи и до 400 одсто

ПРЕТВАРАЊЕ дрвета у целулозу, а затим у тоалетни папир је веома енергетски интензиван поступак, више него за друге врсте папира. У Европи је овај процес изузетно скуп, јер цене природног гаса и струје скачу. Представници светских компанија које производе тоалетни папир жале се да су трошкови енергије повећани за 300 до 400 одсто за само годину дана.

И заиста, када се пореде цене, драстичне су разлике за један исти производ. Међу најјефтинијима је онај који у паковању садржи четири двослојне ролне, и он се може у трговинским радњама наћи за 130 динара. Трослојни, исте количине, кошта једнако, али и 60 динара више. Наравно, у зависности од бренда, четири комада могу коштати и 465 динара!

За четворочлану породицу, јасно је да ова мања паковања нису исплатива. Стога, она са десет и више ролни део су обавезне куповине једном месечно, па и чешће. Она коштају од 300 динара па до вртоглавих 900 динара ако је парфимисан. Што веће паковање, то је и цена, грађани кажу, неприхватљивија.

- Скоро 1.500 динара треба да платим паковање од 16 комада. Оно од 20 ролни је 1.800 динара. Колико год се трудио да приликом набавке направим баланс и да бирам нешто квалитетније производе за своју породицу, овај новац да издвајам за тоалет-папир заиста не могу - искрен је Предраг О.

На друштвеним мрежама свако повећање цена изазове револт корисника. Иако званично тоалет-папир није поскупео од септембра 2022. године, општи утисак је да се то ипак догађа прикривено. Самим тим што се цене спуштају на акцијама, и различите су од продавнице до продавнице. Врло често, потрошачи се окрећу јефтинијим алтернативама, као што је пазарење производа за личну хигијену на пијацама.

- Бренд који смо годинама користили је претерао са ценама, притом, није реч о оном најскупљем. Водили смо испрва рачуна да га купујемо на акцијама, али чак ни у том случају више није приступачан. Мислили смо да ће нам пијачни производи бити прва помоћ, али испоставило се да нам је то постало решење на дужи период - открила нам је Јадранка Ј.

У корену овог проблема је енергетска криза. Како стручњаци објашњавају, поскупљење енергената условљава већу цену сировина, односно целулозе. Будући да смо увозници, и транспорт и амбалажа такође иду навише, што је посредно утицало на цену самог тоалет-папира, убруса, марамица, салвета и других производа од папира.

Иначе, поскупљење од десет одсто на тоалетне производе, које се догодило пре две године, било је између осталог и због поскупљења сировина које стижу из Украјине и Италије, објаснили су из једне од фирми која се бави производњом папира.

- Сада јефтиније сировине увозимо из Турске. Поред тога, увозили смо из Русије, Грчке и Румуније. Ми све сировине увозимо, немамо производњу целулозе - објаснили су произвођачи.

На глобалном нивоу дрвна целулоза је у 2022. години претрпела највеће повећање цене у историји, па је достигла рекордну цену од око 2.000 евра по тони. Поред поменутих криза у западном свету, политика нултог ковида у Кини, која је највећи купац целулозе на свету, додатно је допринела поскупљењима.

У Србији више од 20 година не постоји производња целулозе, од гашења фирме "Матроз" из Сремске Митровице која је производила годишње 45.000 тона новинског папира.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу