ЗА КИЛО МАНДАРИНА ПРЕКО 400 ДИНАРА: Папрене цене овог воћа
ДА српски трговци не господаре ситуацијом, када је реч о одређивању цена намирница, показује се скоро свакодневно када се приближимо рафовима и одељцима са егзотичним воћем или поврћем, доступним током целе године. Тако су мандарине усред лета по "симболичној" цени од чак 440 динара у једном трговинском ланцу, изненадиле купце, који ће, махом, ипак сачекати акцијску понуду да би их и ставили у корпу.
Није никаква новина да све што је вансезонски у понуди, треба и екстра да се плати. Међутим, већини омиљено цитрусно воће по цени од 440 динара за килограм, није прихватљиво свачијем џепу. Мандарине када им време није купце ће сачекати на снижењу. Али, тада ће понуда бити оскуднија, односно, из гајбице ће морати добро да се проберу најлепши плодови. Како каже агроекономски стручњак Жарко Галетин, Србија је увозно зависна земља. Да би понуда била богата, губи се моћ одлучивања, те трговци пристају на тржишне услове.
- Тешко је речи да ли је подизање цена вансезонских намирница оправдана, јер нити смо господари ситуације, нити можемо да правимо реалне калкулације наспрам трошкова производње и увоза - каже нам Галетин. - Када имате мали број увозничких кућа, онда морате бити спремни да је то врло организован лоби, у коме се прави колегијални договор између трговаца. Тржиште се лако изманипулише.
Пасуљ из Киргистана
ПОВРЋЕ које се највише увозило из Холандије и Француске је кромпир, док је пасуљ пристизао из Киргистана, а парадајз из Албаније и Северне Македоније, црни лук из Холандије и Северне Македоније, а бели лук је стизао из Кине. Купус и свежа паприка стизали су највише из Северне Македоније и Албаније, а краставци из Албаније.
Лубенице су пристизале највише из Грчке, док су се диње највише увозиле из Шпаније и Албаније.
Скупе мандарине крајем јула стижу у Србију из две земље - Грчке и Турске. Цена им је формирана сходно потребама нашег тржишта, по принципу узми или остави, каже Галетин. Поготово је ово приметно у периодима ван сезоне. У супротном, притисак понуде је мало већи, па је онда и куповина приступачнија.
Још један трик којим се трговински ланци служе јесте и кратак рок стајања воћа и поврћа. Зато када они почну да пресазревају, стављају се на снижења, а реклама учини своје па потрошачи похрле да узму свој килограм. Чак и тада, сматра Галетин, за већину наших купаца то је и даље доста новца.
Мандарине се у познатим трговинским објектима могу пазарити и за 200 динара мање, и управо је у њима реч о акцији.
Према последњим доступним подацима и анализи Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије, банане су прве на листи увезених производа и одмах за њима пристижу лимун и поморанџе. Ту нема изненађења јер је реч о воћу које није карактеристично за нашу климу. Банане су се увозиле из Еквадора, Костарике и Колумбије. Поморанџе из Грчке, Турске, Шпаније, клементине из Грчке и Турске, мандарине из Грчке и Турске, лимун из Турске, Аргентине, Шпаније и Грчке, као и грејпфрут из Турске. Јабука је највише пристизала из Северне Македоније. Јагоде се највише увозе из Грчке, Албаније и Турске, крушке из Италије и Пољске, а нектарине и брескве из Грчке, Италије и Шпаније.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)