ВЕЋ ПОЧИЊЕ ИЗГРАДЊА ФАБРИКА ВРЕДНОСТИ ПОЛА МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: "Новости" истражују - Какви су ефекти укидања накнаде за конверзију
ПРОШЛО је нешто више од годину откако је укинута конверзија грађевинског земљишта уз надокнаду и већ се осећају први ефекти. Почела је изградња или су у финишу припреме за инвестиције вредне више стотина милиона евра. Конкретно, Компанија "Филип Морис" у Нишу завршава припремне радове за улагање 100 милиона евра у нову фабрику, а исто толико новца је определила Компанија "Атлантик Штарк", која у Кумодражу прави потпуно нове погоне за производњу снека.
Колико је ова промена добра и колико је чекајући на њу Србија изгубила за "Новости" анализира београдски адвокат Игор Исаиловић. Овај феномен познат, како каже, само нама, да само код нас коегзистира: право својине, право трајног коришћења и право дугорочног закупа које су у тренутку стицања били синоними дуго година је предмет његовог интересовања.
- Пре више од петнаест година сам се залагао за бесплатну конверзију права трајног коришћења и права дугорочног закупа у право својине јер је овај феномен био познат само нама, а све друге инвеститоре је масовно спречавало да инвестирају своја средства у привреду наше земље - каже наш саговорник. - Изменама прописа 2010. је правни галиматијас постао још већи. Тим изменама прописа дозвољена је бесплатна конверзија за део непокретности док су друге морале да прођу сложен поступак конверзије уз накнаду која се на крају завршавала као конверзија без накнаде. Да појасним шта сам хтео рећи биле би ми потребне све странице овог дневног издања. Сви већ знају и гласно су шапутали да је конверзија уз накнаду блокирала све инвестиције, да су финансијски ефекти били занемарљиви и да би порез на имовину за изграђене локације био далеко већи него што најбоље локације остају неразвијене.
Оживљавају заробљене локације
МНОГЕ "заробљене" локације сада се спремају за изградњу нових капацитета. На њима ће озбиљни привредни субјекти из различитих грана индустрије, по спроведеној конверзији моћи даље да улажу и повећавају производњу. Реч је о компанијама "Матијевић", "Јухор", "Карнекс", "Свислајон", "Дијамант итд", "Хемофарм концерн", "Галеника" као део фармацеутске индустрије Messer tehnogas, "Желвоз", ФАП Прибој, ФКЛ Темерин...
Како прецизира Исаиловић, прошлогодишњим изменама закона о планирању и изградњи, извршна власт је напокон, храбро дозволила бесплатну конверзију.
- Веома сам био професионално срећан када сам видео да су законске новеле и усвојене. Пажљиво сам пратио скупштинску расправу поводом овог питања и био сам запањен којим жаром је опозиција била против ових измена. Шок такве расправе ме је натерао да годину дана након законских новела сазнам ефекте примене новог закона.
Све више грађевинских дозвола
МИНИСТАР Горан Весић каже да је успон грађевинске индустрије Србије осликан и у расту броја и вредности издатих грађевинских дозвола:
- На крају 2023, укупан број дозвола издатих у четвртом кварталу повећан је за 15,6 одсто у односу на исти период претходне године. Укупна предвиђена вредност радова, према издатим дозволама, порасла за 16,6 процената у односу на исти квартал претходне године. У мају 2024. издата је 2.461 грађевинска дозвола, што представља повећање од 2,4 одсто у односу на исти период претходне године. Укупна предвиђена вредност радова по грађевинским дозволама износила је 94,85 милијарди динара. У истом месецу прошле године износила је 64,93 милијаре динара. Дакле, у питању је пораст од чак 46,08 процената.
Према речима нашег саговорника, најупечатљивији ефекат новог закона јесу конверзије локација за индустријску производњу, односно локације које ће послужити за проширење фабричких кругова, а које су ове инвестиције чекале и више деценија. Заробљене локације које су више од деценију чекале проактивност извршне власти су, како каже Исаиловић, на пример локације фабрике који су лидери у кондиторској индустији, прехрамбреној индустрији, фармацеутској индустрији, дуванској индустрији:
- Поуздано знам да су неки од ових грађевинских пројекта већ започети а да је вредност пројекта преко пола милијарде евра. Уколико све локације за које је извршена конверзија буду развијене вредност само ових, до сада извршених конверзија за индустријске локације биће и милијарду евра. Нови број радних места, као и користи које ће друштвена заједница имати од реализације само ових пројеката биће довољни да измене овог закона окарактеришемо као револуционарне и најкориснијим у последњим деценијама.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфрасруктуре Горан Весић је сагласан да је добра одлука било усвајање Закона о изменама и допунама Закона о планирању и изградњи, измена и допуна којим је, између осталог, донесена одлука о укидању Закона о претварању права коришћења у право својине на грађевинском земљишту уз накнаду.
- Иако оспоравана, често без аргумената, био сам уверен да се ради о исправној намери - нема дилема Весић. - Време је најбољи показатељ квалитета одлука које доносите, па данас, годину након укидања накнаде за спровођење конверзије, са задовољством констатујем да је одлука била више него добра.
У посматраном периоду, напомиње министар грађевинарства, Агенција за просторно планирање и урбанизам Републике Србије примила је 3.848 захтева, при чему је 2.087 решено позитивно и свега 389 негативно:
- Као резултат ослобађања земљишта за инвестиције, дошло је до значајног пораста грађевинске активности у Србији. У трећем кварталу 2023. године вредност изведених радова порасла је у текућим ценама за 19,3 одсто у односу на трећи квартал 2022. године. Посматрано у сталним ценама, раст је био 15,8 процената. У четвртом кварталу 2023, вредност изведених радова порасла је у текућим ценама за 13,9 одсто у односу на четврти квартал 2022, док је у сталним ценама раст износио 11,1 проценат. Укупно гледано, 2023. смо завршили са високим растом од 11,2 одсто, мерено у сталним ценама.
Весић открива да се позитивни трендови настављени су и у 2024. години:
- У првом кварталу, вредност грађевинских радова порасла je за 22 одсто у текућим ценама, док је у сталним ценама забележен раст од 18,3 одсто, у односу на први квартал 2023. године. Према најновијим подацима, у другом кварталу ове године, вредност грађевинских радова порасла je за 14,9 одсто у текућим ценама, односно 10,2 одсто у сталним ценама, у односу на други квартал прошле године. Оно што бих посебно истакао јесте чињеница да, према резултатима истраживања о ефектима укидања накнаде за конверзију, коју је радила Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД), чак 66 одсто оних који су поднели захтев за конверзију планира да улаже у ширење производних капацитета. Очекује се да ће број нових радних места након реализовања инвестиције у просеку бити око 50 по инвеститору. Чак 90 одсто привредника задовољно је усвојеним изменама и допунама и наводи да ће оне имати позитиван утицај на њихово пословање.
На основу свега наведеног, Весић каже да је лако доћи до закључка да позитивни резултати представљају континуитет који је резултат системских промена које су спроведене:
- Срећан сам што је време демантовало све неверне Томе који су нападали предложене промене стављајући јефтини популизам испред потреба привреде и државе.
Потврда стиже и из привреде. На три локације где је спроведена конверзија без плаћања накнаде у најскоријем року биће изграђене најмање три фабрике. Како "Новости" сазнају, Компанија "Филип Морис" се спрема да на јесен обележи почетак радова на изградњи нових фабричких капацитета за производњу бездимних дуванских производа. Овим ће, према нашим сазнањима, почети реализација инвестиције вредне 100 милиона евра, коју је компанија најавила прошле године.
Потпредседник Групе за кафу, слатко и слано "Атлантик групе" Мате Штетић за "Новости" поздравља одлуку Владе Србије:
- Добра инвестициона клима кључан је фактор за улагања, а конверзија земљишта је апсолутно помогла у одлуци компаније да се покрене значајан инвестициони циклус у погоне "Атлантик Штарка" на локацији у Кумодражу. Улагање у укупном износу од 100 милиона евра, колико планирамо уложити у развој пословања с кафом и асортиманом слатког и сланог снека, посебно је важна за потребе бренда "Смоки". У проширење капацитета "Атлантик Штарка" већ је у оквиру овог инвестицијског циклуса уложено 20 милиона евра, али извоз "смокија" значајно расте и захтева изградњу сасвим нове фабрике, што ће бити и исход улагања у Кумодражу. Припремне радње су при крају и у задњем кварталу очекујемо почетак радова на терену.
И "Кока-кола" ХБЦ на локацији у Земун Пољу, припрема се за изградњу нових складишних капацитета.
"Желвоз" за нови квалитет живота у Смедереву
ЗАКОН о конверзији земљишта компанији "Желвоз" је велики замајац и пут до потпуног оздрављења некадашњег гиганта - поручују из менаџмента "Желвоза":
- Фирма која поседује 32 објекта, међу којима је и 14 производних хала простире се на површини од 22 хектара - до пре само неколико година била је на коленима. Понос Подунавља 2017. године спао је на само три запослена и убрзо "отеран" у стечај. Данас кад је предузеће 100 одсто у приватном власништву комапаније Victory solution имамо више од 300 радника. Поново смо највећи ремонтни центар у региону и настављамо да растемо. Конверзија треба да нам омогућити остварење зацртаних планова. Модернизацију фабрике, привлачење партнере за градњу нових садржаја.
Из "Желвоза" поручују да су овим законом дефинитивно постали конкурентији за привлачење страних инвеститора:
- Ускоро нове странице бизниса исписаћемо са стратешким партнером. Реч је о кинеској компанији једној од најачих у свету у производњи шинских возила. Њихов план је да у Србији отворе најмодернији ремонтни центар. Конверзија земљишта помоћи ће нам не само да ширимо пословање и привучемо стране инвеститоре већ и да променимо слику града. Део производних хала које се простиру на 100.000 квадрата биће модернизоване, а неке ће променити и намену. Град Смедерево ускоро добија најмодернији тржни центар. На површини од 13.000 квадратних метара некадашње хале МОРД гради се вишемилионска инвестиција. Пројекат је у поступку израде пројектне документације.
Захваљујући Закону о конверзији, како прецизира менаџмент "Желвоза", грађани Смедерева добиће нови квалитет живота. Бројне продавнице, ресторане, играонице за децу, биоскопе... Много нових садржаја биће изграђено на парцели фабрике "Желвоз". Модерна школа, вртић, велики паркинг, а ту је и марина на Дунаву. Дефинитивно цео простор одисаће новом енергијом.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)