БАНКЕ ДАЈУ ЗАЈМОВЕ ДОК ТРЕПНЕШ: Скочила потражња за кредитима
ПОРАСЛА је тражња грађана за готово свим врстама кредита у другом кварталу ове године, а наставак сличних тенденција очекује се и у трећем тромесечју. Истовремено, у периоду од априла до јуна банке су додатно ублажиле услове по којима су одобравале позајмице становништву. То се у највећој мери односило на динарске готовинске кредите и кредите за рефинансирање, а наставак ублажавања банке очекују и у трећем кварталу, показали су резултати јулске анкете коју је спровела Народна банка Србије (НБС). Како за "Новости" објашњава финансијски стручњак Владимир Васић, то значи да се у наредном периоду може очекивати повољнија цена новца и услова задуживања.

Фото Н. Фифић
- Сада када је присутан тренд смањења инфлације, попушта и монетарна рестриктивна политика - каже Васић. - У наредном периоду биће повољнији услови задуживања. То би могло да значи дугорочно да је тренд такав да се смањује ризик пословања банака и да ће бити повољнија цена новца. Онда то утиче и на раст тражње за позајмицама. Грађани се чешће одлучују за узимање кредита и за неке веће износе, управо зато што ће бити ниже камате.
Он подсећа да у периоду од 2022. на 2023. годину није било раста кредитне активности, износио је тек 0,1 одсто, управо зато што је новац био скуп.
- Сада су услови повољнији - додаје Васић. - Јефтинији новац доноси већу тражњу за кредитима, а то је значајно за раст економије.
Како у Народној банци Србије објашњавају, на ублажавање стандарда за одобравање кредита становништву утицали су смањени трошкови извора финансирања и конкуренција на тржишту ових кредита, док је ситуација на тржишту некретнина деловала у супротном смеру, што је, вероватно, определило непромењеност кредитних стандарда код девизно индексираних кредита.
Најављени Закон о заштити корисника финансијских услуга, којим ће се ограничити каматне стопе на стамбене, готовинске и потрошачке кредите, као и на дозвољени минус, што грађани с нестрпљењем чекају, требало би да буде достављен парламенту за јесење заседање. Јавности још није познато каква су конкретна решења предвиђена, а банке су 12. августа добиле нацрт тог акта, који би требало трајно да уреди каматне стопе код готово свих кредита и обезбедити да корисницима не могу бити наплаћене превисоке камате које не одговарају тренутним тржишним условима.
Гувернер НБС Јоргованка Табаковић рекла је да се очекује да се свака банка огласи појединачно о предложеним изменама, додајући да би крајем године нови закон требало да ступи на снагу, када истекне тренутна мера о ограничењу камата на стамбене кредите.
- Прво ћемо разговарати са банкама, а затим следи јавна расправа где ће целокупна јавност имати могућност да се огласи о тим изменама - рекла је Табаковићева.
Она је нагласила да ће се о детаљима тог закона говорити када се постигне прво консензус са банкама, а онда ће оно што се назива јавном расправом бити доступно и осталима. Према њеним речима, овај закон мора да постигне тзв. вин-вин ситуацију, односно да нико не губи, а да сви добију.
И ЗА ПРИВРЕДУ ПОГОДНИЈЕ
АНКЕТА Народне банке Србије показује да су у другом тромесечју банке ублажиле и стандарде по којима су одобравале динарске кредите привреди, док су за девизне и девизно индексиране кредите услови благо пооштрени. Посматрано према величини предузећа, кредитни услови су пооштрени за велике компаније, док су ублажени за пољопривреднике и мала и средња предузећа. У другом кварталу повећана је тражња привреде за кредитима, а банке то очекују и у трећем тромесечју.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)