ДАРОВИМА НА НЕТУ ПРАЗНЕ КАРТИЦЕ: Без обзира на многобројне мере заштите, иза онлајн куповине и даље се крију злоупотребе

Д. Матовић

17. 09. 2024. у 15:17

СВЕ се данас може наручити "онлајн", од патика до кућног љубимца. Убрзани развој електронске трговине и дигиталних платформи довео је до тога да је плаћање преко интернета постало уобичајено за велики број наших грађана. Мада су предности овог начина плаћања очигледне - брзина, практичност и "куповина из фотеље", многи се и даље питају колико су њихови подаци сигурни када обављају "онлајн" трансакције картицама.

ДАРОВИМА НА НЕТУ ПРАЗНЕ КАРТИЦЕ: Без обзира на многобројне мере заштите, иза онлајн куповине и даље се крију злоупотребе

Фото: Shutterstock

У Народној банци Србије за "Новости" кажу да безбедна куповина на интернету, пре свега, подразумева одговорно понашање корисника платних картица:

- Учестале су појаве лажних наградних игара на друштвеним мрежама, СМС порукама и преко имејлова, где се корисницима нуде награде у различитим износима, иза чега стоји злоупотреба платне картице уколико им се доставе подаци о њој.

Корисници морају да знају да се било какве промоције и друге погодности, не организују на друштвеним мрежама, већ да их обезбеђују банке или познати трговци и да се увек плаћа на стандардни начин. Никада се неће захтевати од корисника да уноси или доставља податке о платној картици како би остварио одређену погодност, посебно не преко друштвених мрежа. Захтев за унос ПИН-а директно указује на могућност злоупотребе података. Саветујемо и да се не шаљу фото-копије платне картице или другог документа мејлом, у инбокс странице на друштвеним мрежама или слично. Банке никада не траже да се мејлом или поруком достављају или мењају подаци, потврђује лозинка, извршава плаћање...

Фото: Shutterstock

 

НБС случајеве преваре одмах по евидентирању пријављује Посебном одељењу Вишег јавног тужилаштва за борбу против високотехнолошког криминала и Министарству унутрашњих послова - Одељењу за сузбијање високотехнолошког криминала:

- У случају да корисник сумња да је његова картица компромитована приликом онлајн куповине, неопходно је да се без одлагања јави својој банци и блокира картица или блокира картицу кроз апликациу електронског односно мобилног банкарства. Након што корисник обавести банку о злоупотреби, даљи ризик извршења трансакција прелази на банку која је издала платни инструмент. Неопходно је да грађани покажу одговорност и одговарајући степен пажње, тако што неће путем лажних страница, имејлова или анкета остављати своје податке. У ситуацији када корисник платне услуге покаже крајњу непажњу, он сноси све трошкове, односно губитке који настану извршењем неодобрених платних трансакција.

Фото: Shutterstock

 

Додатна једнократна лозинка

 

ОД 6. маја следеће године сви пружаоци платних услуга у нашој земљи имаће обавезу да, као и издаваоци платних картица и као прихватиоци платних картица примењују поуздане, односно додатне аутентификације за трансакције на интернету. Примена такозване 3DSecure корисницима омогућава додатну аутентификацију приликом плаћања на интернету. Наиме, корисник, у току трансакције додатно потврђује трансакцију помоћу лозинке или броја који је добио од своје банке, у зависности од начина аутентификације коју његова банка користи - једнократна лозинка, број добијен СМС поруком или електронском поштом и слично.

Увек је сигурније, кажу у НБС, ограничити средства са којима ће корисник располагати у онлајн куповини. Један од начина, које многе банке нуде, јесу картице искључиво намењене за куповину на интернету. А, да ли постоји законска обавеза да банке у Србији надокнаде штету клијентима у случају малверзације приликом онлајн плаћања, у НБС кажу:

- Код губитка или крађе платне картице, као и у случају злоупотребе картице, односно података са картице направљена је јасна подела ризика. Овом поделом дају се законске претпоставке одговорности које се могу оборити. Дакле, успостављено је основно правило по којем је ризик подељен тако што корисник сноси губитак до 3.000 динара, а све преко тога сноси банка. Ако банка има доказе да је корисник поступао преварно или да је са грубом непажњом поступао у заштити сигурносних елемената картице, оставио је своју лозинку или пин, онда он сноси губитак. Дакле, претпоставка одговорности је на банци, али банка може доказати (и посредно) да се корисник није придржавао тих обавеза, што је довело до злоупотребе картице. Ако банка то докаже, корисник сноси целокупан губитак. А, уколико се утврди да корисник није поступао преварно и са крајњом непажњом, банка је дужна да кориснику врати средства на рачун.

У НБС истичу да треба куповати само на провереним сајтовима и са проверених уређаја:

- Адреса веб-странице на којој се налази формулар за унос података о картици мора да почиње с "https", а не треба уносити податке уколико је симбол катанца означен црвеном бојом, или уколико претраживач избаци упозорење да сертификат није валидан. Увек треба проверити да ли се ради о регистрованом продавцу или продавцу који послује у сивој зони. Купци треба да буду опрезни са продавцима чија је интернет продавница нова, немају коментаре других купаца или продају производе по неуобичајено ниским ценама. Подаци о продавцу могу се проверити и на сајту Агенције за привредне регистре.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)