ЕВРОПА ЋЕ КОПАТИ ЛИТИЈУМ ПРЕ СРБИЈЕ: У пет земаља ЕУ планирају отварање рудника и рафинерија најтраженије сировине у свету

Novosti online

02. 10. 2024. у 10:28

ОД противника ископавања литијума у Србији често се чује како Европљани не желе да експлоатишу сопствене значајне резерве "белог злата" да не би угрозили животну средину.

ЕВРОПА ЋЕ КОПАТИ ЛИТИЈУМ ПРЕ СРБИЈЕ: У пет земаља ЕУ планирају отварање рудника и рафинерија најтраженије сировине у свету

Фото Shutterstock

Истина је, међутим, да неколико европских земаља с потврђеним налазиштима увелико развија литијумске пројекте како би обезбедиле кључну сировину за енергетску транзицију.

Ово су европски пројекти који ће, према тренутним плановима који су истакнути на њиховим веб-сајтовима, вероватно почети да експлоатишу литијум пре Србије.

ФИНСКА

За 2025. годину најављена је изградња рудника, уз концентратор и рафинерију.
Пројекат "Келибер" се састоји од рудника отвореног копа и подземних рудника, концентратора у Каустинену и рафинерије литијума у Коколи, на пет километара од центра града. Производиће до 15.000 тона годишње литијум-хидро­ксида за батерије е-возила. Очекује се да ће производња из руда трећих страна почети 2025. године, а из сопствених резерви од 2026. године. Петину удела у пројекту има Finnish Minerals Group (20 одсто), државна компанија која развија ланац вредности литијум-јонских батерија у Финској, наводи се на сајту пројекта.

НЕМАЧКА

У Немачкој 2026. почиње пројекат "Цинвалд", где ће се литијум вадити из чврстих стена и геотермалних извора.

У долини Горње Рајне аустралијска компанија "Вулкан" развија један од највећих ресурса литијума у Европи. Овде се литијум налази у геотермалним резервоарима, а комерцијална производња требало би да почне у трећем кварталу 2026.
Поред овога, у Саксонији се развија и пројекат "Цинвалд", близу границе са Чешком, где се налази највеће европско налазиште литијума у чврстој стени. Пројекат је недавно обишао канцелар Олаф Шолц који је истакао да ће рудник, смештен око 30 километара од Дрездена, вероватно бити отворен до 2030. године, те да би могао да обезбеди довољно литијума за производњу 600.000 батерија за електрична возила.
У Немачкој је крајем септембра компанија AMG Lithium отворила прву рафинерију литијума у Европи у Битерфелд-Волфену, у савезној држави Саксонија-Анхалт.

ПОРТУГАЛИЈА

У 2026. години у Португалији, и то у заштићеном подручју, отвара се рудник Барозо. Колико је "бело злато" значајно за економски развој Европе говори и то што су неки од пројеката у непосредној близини или у зонама заштићене природе које носе ознаку "Натура 2000". То је случај са пројектом "Барозо" на северу Португалије. Британска компанија Savannah Resources добила је позитивну процену утицаја на животну средину за рудник у подручју у ком се мештани традиционално баве пољопривредом и пчеларством и део је Националног парка Пенеда-Герес и мреже Натура 2000. Компанија планира да изгради четири рудника отвореног копа из којих би годишње експлоатисала довољно литијума за 500.000 батерија за електрична возила. Почетак производње планиран је за 2026. годину.

"Јадар" у фази исходовања дозвола

Новим Законом о критичним сировинама (ЦРМА) Брисел је убрзао отварање рудника литијума и других метала од којих ће зависити енергетска и дигитална транзиција. За то време, у Србији се јавно дебатује треба ли искористити литијумско богатство у долини Јадра. Како наводе у Министарству за заштиту животне средине, у току је законска процедура утврђивања обима за финалну студију о процени утицаја на животну средину, без које рудник не би ни могао да се отвори. Пред компанијом "Рио Тинто" је сложен и ригорозан процес исходовања дозвола, тако да пројекат од потенцијалне реализације, односно почетка производње деле још најмање четири године, према речима највиших државних званичника, под условом да компанија убеди грађане и надлежне институције да пројекат може да се реализује у складу са највишим стандардима животне средине и безбедно по људе и околину, и да исходује све потребне дозволе.

АУСТРИЈА

У Волфсбергу у Аустрији 2026. године градиће се подземни рудник литијума у Алпима. Ко нкретно у Корушкој у аустријским Алпима, на 270 километара од Беча и 20 километара источно од Волфсберга, компанија Critical Metals развија подземни рудник литијума. То је први рудник литијума у ЕУ који је добио све потребне дозволе и то на неодређено време. Стратешки је позициониран са приступом постојећој путној и железничкој инфраструктури и очекује се да ће постати следећи велики произвођач кључних литијумских производа за подршку европском тржишту. У јуну је овај пројекат добио инвестицију од 15 милиона од компаније BMW. Како преносе медији, отварање рудника планирано је за 2026. годину.

ФРАНЦУСКА

Пројекат ЕМИЛИ француске рударске компаније Imeris предвиђа, од 2028. године, експлоатацију великих резерви литијума које су пронађене у некадашњем руднику каолина Бовоар, надомак букових шума које су део мреже Натура 2000. Овај пројекат је категорисан да је од националног значаја. Рудник литијума је летос добио подршку владе на највишем нивоу, што одражава уверење да се литијумски пројекти могу развијати уз поштовање највиших стандарда заштите животне средине и биодиверзитета. Према подацима компаније "Имерис", циљ је да од 2028. године производи 34.000 тона литијум-хидроксида годишње, што је довољно за око 700.000 електричних возила. То овај пројекат чини мање перспективним од "Јадра", који годишње може да обезбеди литијум за милион возила.

М-50

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ТЕЖЕ ОДГАЈАТИ ЋЕРКЕ ИЛИ СИНОВЕ? Научници дали одговор - ево које маме и тате ће драстично брже остарити