НА РАФОВИМА НЕДОВОЉНО ЗДРАВЕ ХРАНЕ: Органска пољопривреда у Србији на 29.000 хектара, 90 одсто намирница без хемије се извози

Зоран Рајић

11. 10. 2024. у 07:00

ОД 2020. године до данас парцеле за органску производњу у нашој земљи повећане су са 20.000 на 29.000 хектара, од чега је 9.000 у Војводини, што и даље није довољно с обзиром на потенцијале и све већу потражњу намирница без хемијских додатака.

НА РАФОВИМА НЕДОВОЉНО ЗДРАВЕ ХРАНЕ: Органска пољопривреда у Србији на 29.000 хектара, 90 одсто намирница без хемије се извози

фото Пољопривредник

То је предочила Сњежана Митровић из удружења "Терас", које је са Еколошким покретом Врбаса (ЕПВ) ове седмице организовало панел-дискусију "Значај одрживе производње са аспекта климатских промена и зелене економије" у оквиру 20. "Биофеста", међународног фестивала органских производа у Суботици.

Она је навела да се чак 90 одсто органских намирница, које у Србији производи око 600 пољопривредника и предузетника, извози у земље ЕУ, док су, с друге стране, код нас на рафовима "здраве хране" присутни углавном увозни производи, често маскирани у "домаће".

Према речима Ратка Ђурђевца, председника ЕПВ, учесници панела су посетиоцима "Биофеста", међу којима су биле и чланице удружења "Сеоске жене општине Врњачка Бања", дали мноштво корисних савета за организацију одрживе производње у отежаним финансијским и тржишним условима и околностима неповољног распореда падавина и врелих периода, што је последњих година постало уобичајена појава.

- Тешко је добити производе богатог нутритивног састава из све посније земље, јер бележимо поразно опадање хумуса на њивама - нагласила је др Јордана Нинков, научна саветница Института за ратарство и повртарство у Новом Саду.

Циљ је окретање младима

Добитници признања "Биопроизвод" и "Биопроизвођач године" - Татјана Аврамов из Бечеја и Карољ Фекете из Новог Кнежевца истакли су да наше тржиште још није довољно развијено да би се успоставио бренд органских производа. Сњежана Митровић је казала да је стога циљ "окретање младом човеку, повезивањем потрошача и произвођача органских производа користећи друштвене мреже и савремене технологије".

Решење је понудио агроном Флоријан Фаркаш из Бајмока, познати заговорник тзв. регенеративне пољопривреде, која одбацује физичко и хемијско "узнемиравање" ораница орањем, пестицидима и вештачким ђубривом.

- Ово старинско ратарење, са директном сетвом, без плуга, чува хумус, а оранице дуже задржавају влагу и отпорније су на сушу, па су због свега тога погодније за органску производњу - поручио је Фаркаш.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

А КАДА СУ ДЕЛИЈЕ ВИДЕЛЕ ЗАСТАВУ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ КОСОВО У БЕОГРАДУ... Ево шта су одмах урадили навијачи Црвене звезде (ВИДЕО)