Најфасцинантнији Експо грађевински пројекти

Novosti online

18. 10. 2024. у 15:29

ГЛАВНИ писац часописа Exhibitor Чарлс Папас посветио је своју каријеру истраживању светских изложби и њиховог утицаја на друштво. Као копредседавајући Института за проучавање међународних изложби, Папас анализира архитектонске подвиге и шири перспективу о томе како Експо утиче на развој градова широм света, темељно истражујући како су ове манифестације обликовале историју и трансформисале свакодневни живот.

Најфасцинантнији Експо грађевински пројекти

Фото Новости

Међународне изложбе су кроз историју постале синоним за спектакуларне архитектонске подухвате који надмашују време у којем су настали и постају трајна обележја градова домаћина. Један од најславнијих примера је Ајфелов торањ, изграђен за Светску изложбу у Паризу 1889. године. Иако је првобитно био критикован као сувишан и ружан, данас је симбол Француске и једна од најпосећенијих туристичких атракција на свету. Његова тренутна процењена вредност од 564 милијарде евра чини га највреднијим спомеником на планети.

Други иконичан пример је Кристална палата, ремек-дело викторијанске архитектуре направљено за Велику изложбу у Лондону 1851. године. Ова импресивна структура од стакла и челика била је револуционарна за своје време и постала је синоним за нову еру индустријализације и иновација. Нажалост, Палата је уништена у пожару 1936. године, али њена оставштина живи кроз модерне стаклене зграде које црпе инспирацију из њеног дизајна. 

Чикашка Светска изложба 1893. године није само променила лице овог америчког града, већ је поставила темеље за његов културни развој. Изложба је довела до изградње Музеја науке и индустрије, као и Института уметности, који су постали кључне институције у Чикагу, и настављају да привлаче милионе посетилаца сваке године. Ова изложба је такође била један од катализатора за развој урбанизма и архитектуре у Сједињеним Америчким Државама.

Свемирска игла у Сијетлу, саграђена за изложбу „Центурy 21” 1962. године, постала је један од најпрепознатљивијих симбола модернизма у Америци. Са висином од 184 метра, инспирисала је архитектуру која гледа ка будућности и постала синоним за град и његову технолошку визију. Овај фасцинантан торањ игра кључну улогу у туристичкој индустрији Сијетла и симболизује град као центар иновација. Биосфера у Монтреалу, која је била амерички павиљон на Експо 1967, данас је музеј посвећен екологији и заштити животне средине. Ова геодетска купола симболизује идеју одрживости и повезаност природе и науке, док и даље фасцинира посетиоце својим футуристичким дизајном. 

Експо  грађевински пројекти попут ових не само да обликују градске пејзаже, већ доносе и трајне културне и економске користи.

Детаљније информације о Експо 2027 могу се пронаћи на https://expobelgrade2027.org/mediaCorner.php?lng=srb

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕЧУВЕНО! Ево шта Никола Јокић доживео у Денвер нагетсима (ВИДЕО)