БУДУЋНОСТ ЦЕНТАРА АИ ПОДАТАКА: Могли да се користе као генератори електричне енергије

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 10. 2024. у 20:23

ВИШАК струјања ваздуха који се производи приликом хлађења центара за АИ податке може бити нови извор рециклиране енергије, тврде научници.

БУДУЋНОСТ ЦЕНТАРА АИ ПОДАТАКА: Могли да се користе као генератори електричне енергије

Фото Pixabay free images

Ово решење може бити начин да ови центри генеришу сопствену електричну енергију.

Изазов напајања енергетски интензивних центара за АИ податке постаје све већа брига за компаније попут "Мајкрософта" и "Гугла", које истражују опције попут нуклеарне енергије, али сада истраживачи са Универзитета на даљину у Мадриду (УДИМА) у Шпанији и Мисион Mision Critica-Data центра у Боготи у Колумбији су другачије приступили овом енергетском питању.

Уместо да се фокусирају на напајање центра за податке, они истражују како ови објекти могу да генеришу сопствену електричну енергију, тако што ће искористити проток ваздуха који производе расхладни вентилатори. Другим речима, отпадни ветар ће се претворити у извор обновљиве енергије.

ХВАЦ системи хладњака који се користе у овим центрима података избацују топли ваздух напоље, стварајући константан, неискоришћен извор ветра, који се може претворити у електричну енергију. У студији код колумбијског центра података, истраживачи су користили ветротурбине Тесуп В7 са вертикалном осом да би ухватили овај отпадни ветар који је направио човек. Турбине, постављене на расхладним уређајима, изабране су зато што су минимизирале величину и тежину, а у исто време су максимизирале производњу електричне енергије.

 

ПРИМЕНА МЕТОДЕ НА ДРУГЕ ИНДУСТРИЈЕ

Количина годишње произведене бруто електричне енергије у шест ветротурбина износила је 513,82 МВх из вештачког струјања ваздуха, што је више од потрошње енергије вентилатора објекта, и дало је вишак од 131,2 МВх. Аутори сугеришу да се ова рециклирана енергија може користити за друге електричне потребе унутар центра података или убризгати у електричне жице.

Студија, објављена у часопису "Сајентифик рипортс" , такође је истакла економске и еколошке користи оваквог коришћења ветра. У погледу животне средине, систем смањује емисију угљен-диоксида за приближно 300 метричких тона годишње.

Аутори кажу да овај приступ не само да нуди одрживо енергетско решење, већ је и усклађен са неколико циљева одрживог развоја УН, који укључују чисту енергију и климатске акције. Потенцијал за примену ове методе на друге индустрије са сличним протоком ваздуха могао би значајно утицати на глобалну потрошњу енергије, кажу они.

(rt.rs)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету