ФИНАНСИЈСКИ АЛАРМ НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА ЗВОНИ: САД за три недеље накрцале 473 милијарди долара дуга

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 10. 2024. у 17:50

МИНИСТАРСТВО финансија је иначе у септембру објавило да је америчка влада први пут ове године потрошила више од билион долара на отплату камата за јавни дуг који је у том тренутку износио 35,3 билиона

ФИНАНСИЈСКИ АЛАРМ НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА ЗВОНИ: САД за три недеље накрцале 473 милијарди долара дуга

Фото Pixabay free images

Током протекле три недеље, амерички државни дуг је порастао за 473 милијарде долара, на рекордних 35,8 билиона долара. Економисти указују да то значи да су САД додатно задужиле сваког Американца за по још 1.450 долара. Рачуница показује и да тренутно амерички дуг износи 103.700 долара по особи.

Министарство финансија је иначе у септембру објавило да је америчка влада први пут ове године потрошила више од билион долара на отплату камата за свој јавни дуг од 35,3 билиона.

Такав алармантан пораст објашњава се секундарним ефектима који произилазе из агресивног повећања камата да би се зауставила инфлација од стране америчких Федералних резерви (ФЕД). У том процесу, монетарна политика је учинила сервисирање дуга скупљим, пошто су исплаћивани већи приноси на државне обвезнице.

С обзиром да ФЕД држи референтне стопе на највишем нивоу у последње 23 године, влада је издвојила 1,049 билиона долара на сервисирање дуга, што је 30 одсто више у односу на исти период прошле године.

До скока трошкова сервисирања дуга дошло је након што је буџетски дефицит САД порастао у августу, приближивши се бројки од два билиона долара за целу годину.

Растући национални дуг изазива озбиљну забринутост у вези са фискалном путањом Сједињених Држава, што подстиче критичко испитивање тренутне економске политике.

Економисти упозоравају да без снажне, дугорочне стратегије за обуздавање овог неодрживог раста дуга, земља ризикује да угрози своју финансијску стабилност и потенцијално оптерети будуће генерације непремостивим економским изазовом.

Економиста и сарадник центра за федерални буџет Херитиџ фондације, И. Џеј Ентони упозорио је да је "55 центи од сваког долара који је федерална влада потрошила у августу позајмљено".

-У невољи смо, навео је Ентони на Иксу.

Јавни дуг озбиљно прети да гурне Америку у "дужничку спиралу смрти" чије би последице могао осетити цео свет.

Подсетимо, крајем јула, бруто национални дуг северноамеричке силе је први пут у историји премашио 35 билиона долара.

Амерички председник Џо Бајден потписао је закон о горњој граници дуга у јуну прошле године како би избегао неизвршење обавеза које би могло да доведе до "економске и финансијске катастрофе" у земљи, како је упозорило Министарство финансија. Након што је постигнут коначни договор, Представнички дом и Сенат дали су подршку нацрту закона којим се лимит дуга суспендује до 1. јануара 2025. године.

Горња граница дуга је укупан износ новца који америчка влада може да позајми да испуни своје постојеће законске обавезе, као што су исплата социјалних или медицинских давања, војних плата, камата на државни дуг, повраћаја пореза и других плаћања.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

САДА ГА БРАНИ: Славни Американац открио како ће изгледати даља каријера Новака Ђоковића