ДА ЛИ АНТИМОН ПОСТАЈЕ ЗЛАТО НОВОГ ДОБА? Цене мало познатог метала скочиле у небеса, и Србија га има
ЦЕНЕ мало познатог метала под називом антимон, који је постао једна од најважнијих сировина на глобалном нивоу, експлодирале су ове године - "скочиле" су скоро 300 одсто, престигавши злато, сребро, па чак и биткоин. Ово је критични минерал који је од виталног значаја посебно у одбрамбеној индустрији, и за прелазак на електрична возила. Неопходан је за оклопну муницију, инфрацрвене сензоре, метке, прецизну оптику, нуклеарно оружје, полупроводнике, каблове и батерије. Вероватно није изненађење да Србија има и овај тражени метал, а стручњаци би требало да одговоре на питање да ли би ово могла да буде добра прилика за развој земље или проклетство.
До значајног поскупљења антимона дошло је након што је Пекинг ограничио извоз те сировине половином септембра, како би ојачао безбедност своје земље, што је изазвало шокове у технолошкој и одбрамбеној индустрији. Ова кинеска контрола је створила критичну несташицу у америчкој војсци. У последњој ескалацији трговинског рата две највеће светске економије стиже нови одговор Кине на све већа ограничења америчких власти. Пекинг је јуче објавио да забрањује извоз антимона у САД, као и галијума, германијума и других кључних високотехнолошких материјала са потенцијалном војном применом. Тим поводом, Ројтерс преноси изјаву једног европског трговца металима:
- Свако ће копати у свом дворишту да пронађе антимон. Многе земље ће покушати да пронађу налазишта овог метала.
Многи ће га тражити, а у Србији су утврђене његове резерве. Пре више година издата су одобрења за експлоатацију антимона на три локације, али се он не експлоатише. То су Брасина у општини Крупањ, Централни ревир - Зајача у општини Лозница и Рајићева Гора у општини Брус.
Што се тиче истраживања, овај метал се углавном истражује у асоцијацији са другим металима, најчешће са оловом и цинком. Тренутно је активно седам истражних поља у оквиру којих се између осталог обавља и истраживање антимона. Некада је био активан рудник антимона Рујевац код Зајаче, а 2008. се процењивало да је то највеће налазиште овог метала у Европи.
Професор Рударско-геолошког факултета Чедомир Бељић истиче да минералне сировине имају изразито велики војни, економски и политички значај. Како додаје, неравномерно су распоређене и необновљиви су извори. Он истиче да рударска производња на глобалном нивоу не пада, већ расте и да су користи од ове делатности велике, а уз то иде и одговорност према животној средини.
- У свету су улагања у рударство већа, оно се развија, не јењава - истиче Бељић. - Не може се све рециклирати, много тога мора да се добије из земљине коре. Шта ћемо ми да радимо, није на мени да одлучим. Ја сам рударски инжењер и сматрам да треба да искористимо сировине које имамо. Рударство као делатност је темељ цивилизације, још увек ништа боље није смишљено и без рударства се не може. У том контексту треба посматрати и антимон и друге метале који у неком тренутку могу постати изузетно тражени. Потражња за појединим сировинама флуктуира.
Он указује да минералне сировине не утичу непосредно на БДП, али генеришу изузетно много радних места. Једно рударско место, како додаје, отвара пет нових радних места.
Сходно методологији за проглашење критичних минералних сировина EУ за 2023, Србија тренутно има девет тих минерала за које су утврђене резерве, и то антимона, боксита, борних минерала, бакра, фелдспата, флуорита, литијума и магнезита.
ПРВИ КИНЕЗИ, ИЗА ЊИХ РУСИ
КИНА је доминантни произвођач антимона, са око 60 одсто глобалне производње, која је лане износила 60.000 тона, преноси "Мајнинг дигитал". На другом месту је Русија са 30.000 тона, следи Таџикистан, са годишњом производњом од 17.000 тона, и Бурма, која у глобалном снабдевању доприноси са 10.000 тона.
Угледни портал "Оилпрајс" пише да ће критични метали одредити статус суперсиле и глобалну доминацију. Како се додаје, Кина побеђује јер контролише већину ових минерала у свету, од рударства до прераде, а сада је та кључна сировина антимон.
СА 11.000 НА 40.000 ДОЛАРА
НА светским берзама су цене антимона у 2024. години са 11.000 долара по тони порасле на више од 40.000 долара, пише портал "Оилпрајс". Стручњаци предвиђају да ће у следећој години премашити 50.000 долара.
Кинеско министарство трговине је одлуку о забрани извоза у САД антимона, галијума, германијума, и других кључних високотехнолошких материјала са потенцијалном војном применом, донело након што је Вашингтон проширио своју листу кинеских компанија које подлежу контроли извоза опреме за производњу компјутерских чипова, софтвера и меморијских чипова великог пропусног опсега, који су потребни за напредне апликације, пренео је АП.
- Кина је уложила оштре протесте САД због ажурирања мера контроле извоза полупроводника, санкција кинеским компанијама и злонамерног сузбијања технолошког напретка Кине - јуче је рекао портпарол кинеског министарства спољних послова Лин Ђиан.
Он је поновио да се Кина чврсто противи томе да САД претерују са концептом националне безбедности, злоупотребљавају мере контроле извоза и уводе незаконите, једностране санкције против кинеских компанија. Појачавање трговинских ограничења долази у тренутку када је новоизабрани председник САД Доналд Трамп запретио да ће повећати царине на увоз из Кине и других земаља.
Мало позната компанија "Милитари металс" ставила се на мапу критичних метала кроз неке стратешке аквизиције. У Европи, такође, као и у САД, влада забринутост за будуће снабдевање антимоном. "Милитари металс" је недавно објавио да је купио једно од највећих европских налазишта антимона у Словачкој са историјским ресурсима. Овај пројекат би, како пише "Оилпрајс", ову земљу могао да претвори у европско чвориште тог критичног минерала.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)