ОД ПОРЕЗА НА ПРИРЕЂИВАЊЕ ИГАРА НА СРЕЋУ У СРБИЈИ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГРАДИ 30 БОЛНИЦА
Директни јавни приходи од индустрије игара на срећу у 2024. години износили око 320.000.000 евра

AP Photo/Wayne Parry
Индустрија игара на срећу је једна од најбоље регулисаних у земљи и од ње се сливају једне од највећих уплата јавних Прихода у буџет Републике Србије и буџете локалних самоуправа и фондова, јер плаћа намете по основу већег броја пореских облика. Основни намет који индустрија игара на срећу уплаћује у буџет Републике Србије су накнаде за одобрење и приређивање игара на срећу, а оне су значајно порасле за око 20% на скоро 150.000.000 евра у 2024.
Поред накнада за приређивање игара на срећу, индустрија плаћа и пореске намете који имају и други привредни субјекти у Србији: ПДВ, порези и доприноси на зараде, порески облици који се плаћају приликом закупа пословног простора, порез на добит, порез на приходе од капитала (дивиденде), комуналне таксе, порезе по одбитку на ино услуге и друго.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Процена је да су приходи буџета по овим основама нешто виши од прихода по основу накнада за приређивање и одобрење игара на срећу, те да су директни јавни приходи од индустрије игара на срећу у 2024. години износили око 320.000.000 евра. На годишњем нивоу би од тог новца, рецимо, могло да се изгради 30 болница.
Постоји велики број сектора који зависе од индустрије игра на срећу – медији, индустрија хране и пића, угоститељство, сектор некретнина, грађевинска индустрија, индустрија намештаја, ИТ, телекомуникације, осигурање, банкарство, транспорт и логистика и многи други, па индустија игара на срећу има и мултипликативне тј. индиректне ефекте на целу привреду Србије.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Укупна директна додата вредност индустрије игара на срећу привреди Србије је процењена на 630.000.000 евра (0,8% БДП-а), а индиректна вредност – укључујући и компаније у ланцу вредности на још око 500.000.000 евра тако да индустрија директно или индиректно утиче на креирање БДП Србије од најмање 1,4%.
Са индиректним ефектима допринос индустрије игара на срећу јавним приходима Републике Србије је око 540.000.000 евра.
ИНДУСТРИЈА ПОДРЖАВА 100.000 РАДНИХ МЕСТА
Једна од најбрже растућих индустрија у Србији директно запошљава готово 15.000 радника и подржава око 100.000 радних места, имајући у виду да сарађује и са бројним другим секторима. Према истраживању Удружења приређивача игара на срећу, од бетинг индустрије, када се узму у обзир и чланови породица, директно и индиректно живи више од 400.000 људи, што је еквивалентно популацији већег града у нашој земљи!
Бетинг сектор је и један од највећих оглашивача, имајући у виду да трошкови компанија из ове индустрије за оглашавање путем различитих маркетинг канала, спонзорства клубова и федерација, промоције догађаја и манифестација превазилазе 50.000.000.
Просечан годишњи износ инвестиција бетинг компанија износи око 60.000.000 евра, а осим улагања у опрему и развој мреже уплатних места, у последње време све више инвестирају у модернизацију и нове технологије. Домаће компаније, приређивачи игара на срећу, истичу се и по експанзији на иностраним тржиштима и мало је сектора који у томе могу да им парирају.
МИЛИОНСКА УЛАГАЊА У РАЗВОЈ ЗАЈЕДНИЦЕ
Компаније из ове области на годишњем нивоу издвајају и милионске износе за друштвено одговорне акције и улагање у развој заједнице. Подршка је упућена здравственом систему, културним установама и манифестацијама, борби за екологију и здравије окружење, економском оснаживању жртава породичног насиља, младим талентима и стартапима, хуманитарним организацијама и појединцима којима је то било најпотребније...

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)