ПРАВИЛО ОД "10 СЕКУНДИ" СТИГЛО У БАНКЕ: Ево шта то значи за грађане
КЛИЈЕНТИ банака требало би да буду свесни новог правила од 10 секунди, које је на снази у немачким финансијским институцијама од јануара 2025. То значи да новац мора бити пребачен с једног рачуна на други унутар тог временског раздобља. Шта то значи за клијенте?

Foto: Profimedia
Такозвани преноси у стварном времену унутар 10 секунди ускоро ће бити уобичајени начин преноса новца унутар ЕУ. Банке више не смеју да наплаћују додатне накнаде за брже преносе.
Шта се сада примењује а што ће се ускоро променити?
Од јануара 2025. године банке и штедионице морају омогућити примање таквих преноса у еврима у стварном времену.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Најкасније од октобра 2025. све финансијске институције морају да омогуће преносе између рачуна у стварном времену. Иако такви преноси не морају нужно бити бесплатни, у будућности можда неће коштати више од стандардних преноса. То значи: ако је нормалан пренос у вашој банци бесплатан, то се такође мора применити на пренос од 10 секунди.
Увек до примаоца унутар 10 секунди
Шта то значи за клијенте банке: Захваљујући правилу 10 секунди, више не би требало да буде дугог чекања на долазне трансфере. Трансфере у стварном времену или тренутне трансфере треба проводити без обзира на дан или сат, тј. 24 сата на дан.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Осим тога, клијент такође мора бити обавештен у року од 10 секунди да ли је дозначени износ испоручен или ИБАН не одговара примаоцу. Банке не смеју да наплаћују никакве додатне накнаде за такву потврду преноса.
Изузеци постоје само у посебним случајевима, као што су државе чланице чија валута није евро, али у којима рачуни већ нуде редовне трансакције у еврима. Биће им одобрено прелазно раздобље за спровођење уредбе. Осим тога, изузетак од правила од 10 секунди примењиваће се на такве рачуне изван радног времена.
Заштита од превараната
"Предност" досад спорих преноса је што се пренесени износи могу, барем у неким случајевима, зауставити, на пример ако сте унели погрешан ИБАН – или ако сте чак насели на превару. Та опција за интервенцију више не вреди за преносе у стварном времену.
Но, у будућности ће пружаоци услуга платног промета морати да понуде поуздане и сувремене инструменте за откривање превара.
На пример, ово је намењено за спречавање да преноси оду на погрешан рачун због преваре или грешке. Пружаци услуга платног саобраћаја који послују у ЕУ морају да понуде тренутну проверу идентитета примаоца, без додатних трошкова или накнада.
То вам омогућује да спречите популарну методу преваре у којој се име приматеља и ИБАН не подударају. До данас ова провјера није обавезна законом и многе банке то користе.
Као додатну заштитну меру против превара, уредба би требало да омогући банкама да поставе максималан износ за тренутне преносе у еврима, који се лако може променити пре следећег преноса.
Ако пружаоци услуга платног промета не поштује своје законске обавезе у борби против превара и то резултује финансијском штетом, корисници ће убудуће моћи захтевати одштету.
Препоручујемо

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)