ПОТРЕБА ЗА СТРУЈОМ ЈАЧА ОД СТРАХА: Све више земаља окреће се нуклеарним електранама

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 03. 2025. у 21:11

СРБИЈА је укинула мораторијум на градњу нуклеарних електрана и са француском Електропривредом тражи најбоље решење за развој те области.

ПОТРЕБА ЗА СТРУЈОМ ЈАЧА ОД СТРАХА: Све више земаља окреће се нуклеарним електранама

Фото: Профимедиа/Илустрација

Од идеје до реализације пројекта једног нуклеарног реактора потребно је у просеку 10 до 15 година. Без обзира на то да ли ће градити нуклеарни реактор, Србији је неопходан стручни кадар у тој области. Свет мора да нађе начин да задовољи потребе за струјом и у том смислу нуклеарна енергија је незаменљива, поручују стручњаци.

По производњи нуклеарне енергије француски "ЕДФ" је први у Европи, а са Кином дели друго место у свету. За Србију раде "Прелиминарну техничку студију примене нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе".

-Планирамо да поднесемо извештај са планом развоја пројекта Влади Србије у априлу, да видимо која технолошка решења су применљива за Србију, наводи директорка у Сектору за међународни нуклеарни развој Мари Агнес Берш.

Објашњава да ће Влада Србије донети одлуку да ли су то мале модуларне електране или велика нуклеарна постројења.

-Са Министарством енергетике разматрамо план развоја и наше искуство, објашњава Берш.

Председница Српског нуклеарног друштва проф. др Ковиљка Станковић истиче да цивилизација мора да нађе начин да задовољи све наше потребе за електричном енергијом, те да је у том смислу нуклеарна енергија незаменљива.

-Нуклеарне науке су неизоставни део сваког сегмента нашег живота, као што је рецимо медицина. Могу да се користе за неке индустријске процесе, за грејање воде, за производњу водоника и тако даље. Све, у ствари, зависи од потреба једне државе, каже Станковићева за РТС.

Подсетимо, генерални директор "Росатома" Алексеј Лихачов састао се половином фебруара са руководством Србије, а руска државна корпорација за атомску енергију је саопштила да је Лихачов о "обећавајућој агенди руско-српске сарадње" разговарао са председником Александром Вучићем, председником Владе Милошем Вучевићем и потпредседником Владе Александром Вулином.

Током састанака се разговарало о питањима проширења сарадње у области енергетске примене нуклеарних технологија, привлачењу српских компанија да реализују пројекте "Росатома" у трећим земљама, обучавању српских кадрова на руским универзитетима за нуклеарне специјалности, као и могућем учешћу "Росатома" у високотехнолошким пројектима у Србији.

 

ИТАЛИЈА СЕ ВРАЋА НУКЛЕАРНОЈ ЕНЕРГИЈИ

После 40 година забране и Италија се враћа нуклеарној енергији. Усвојили су закон који отвара пут развоју малих модуларних реактора до краја деценије.

Премијерка Италије Ђорђа Мелони саопштила је да је њена влада одобрила важну меру која може гарантовати чисту и јефтину енергију, енергетску сигурност и стратешку независност Италије.

-Говорим о нуклеарној енергији о којој сада треба да се изјасни парламент, назначила је Мелони.

Италијански министар за енергетску безбедност и животну средину Ђилберто Пикето Фратин прецизирао је да ће пажња бити усмерена на истраживање напредних технологија за шта, како тврди, Италија већ има стручњаке.

-У овом сектору ми већ сарађујемо са Француском и Америком и мислим да објективно можемо говорити о 2030. години, објашњава Пикето.

КИНА ПРЕДЊАЧИ У ГРАДЊИ НУКЛЕАРКИ

У свету се тренутно гради 68 нуклеарних реактора – 300 пројеката је у фази развоја, од чега трећина у Кини, која предњачи по брзини градње, јер је заокружила читав технолошки и инвестициони ланац у тој области.

Директор у Кинеској националној корпорацији Ли Фенг наводи да тренутно граде 33 нуклеарна реактора треће генерације у земљи и иностранству.

-То је симбол кинеске нуклеарне технологије на глобалној сцени, истиче Ли Фенг.

У свету је активно 438 нуклеарки, од којих је 130 на европском континенту. Покривају 10 одсто глобалне потрошње енергије, а план је да се до половине века њихов удео утростручи.

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.

01. 07. 2025. у 13:58

МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.

01. 07. 2025. у 12:48

Коментари (0)

ПРАВНИ ПОСТАО ЛЕГЛО ЗАРАЗЕ: Погледајте како нам изгледају факултети због банде блокадера (ФОТО/ВИДЕО)