''ТО ЈЕ ПОДЛА ТАКТИКА'' ЛОВЦИ НА НАСЛЕДСТВО ВРЕБАЈУ: Због ове цаке можете остати без имовине, обавезно се чувајте

Бојан Милић

30. 03. 2025. у 11:58

КАДА старије особе остану саме, деца су одавно отишла из куће, а имовина је велика – то може привући тзв. ловце на наследство.

ТО ЈЕ ПОДЛА ТАКТИКА ЛОВЦИ НА НАСЛЕДСТВО ВРЕБАЈУ: Због ове цаке можете остати без имовине, обавезно се чувајте

Фото Shutterstock

- То је подла тактика – тим речима Немачки савез банака (Бундесвербанд deutscher Банкен) упозорава на опасност од ловаца на наследство и даје савете погођенима и њиховим породицама како да се заштите од тих облика манипулације.

Ко су ловци на наследство?

Ловци на наследство циљано се усмеравају на имовину старијих, усамљених или немоћних особа. С лажном бригом и пажњом стичу поверење жртава и намећу се као „помоћници“. Посебно ако породица није присутна, те „добре душе“ лако задобијају поверење.

У најгорем случају успеју да изнуде веће новчане поклоне или чак измене тестамент у своју корист. Најчешће страдају стварни законски наследници. Но, чак и ако се то не догоди, ловци на наследство постепено покушавају доћи до новца користећи разне манипулативне методе.

Фото: Unsplash

 

Како делују?

Све почиње безазлено: „одабраној“ особи пружа се пажња, преузима се набавка или нуде услуге подизања новца са банкомата. Из поверења, погођене особе дају своју банковну картицу са ПИН-ом – податке који би увек требало да остану поверљиви. У почетку се подижу мањи износи, па ни жртва ни њена породица можда неће одмах приметити шта се дешава.

Друга честа метода је емоционална манипулација: ловац на наследство тражи новац причом о лажним финансијским проблемима, све док жртва из сажаљења не да новац. Неки иду и даље: изолирају особу од породице и представљају се као једина поуздана особа у њеном животу.

Фото: Shutterstock

 

Шта каже закон?

- Проблем са ловцима на наследство расте из године у годину - каже адвокат Јан Bittler, члан Радне групе за наследно право Немачког адвокатског савеза, за портал т-онлине.

Међутим, препознати и кривично гонити такве манипулације ретко је могуће.

- Ловци на наследство делују у правној сивој зони. Сам појам сугерише да се неко 'ушуњао' у тестамент - каже Bittler.

Кривично се, ипак, може гонити претња или изнуда. На пример: „Постави ме као јединог наследника или те више нећу неговати.“ Такви се случајеви често догађају унутар породице, где постоји снажна емоционална повезаност.

Како се заштитити?

Заштита почиње превенцијом. Кључно је отворено разговарати са члановима породице који би могли постати жртве и указати им на могуће намере. Ко зна на шта треба обратити пажњу, лакше ће препознати упозоравајуће знакове.

Одржавајте друштвене контакте

Стабилна друштвена мрежа помаже да се избегне изолација. Адвокат Bittler саветује: - Најважније је имати добар однос са члановима породице и редовно контактирати. И не мислим на посету једном годишње за Божић када се деле поклони.

Редовни контакти могу деловати као систем раног упозорења. Ако родитељи или баке и деке изненада често спомињу непознате „пријатеље“ или избегавају родбину, треба бити на опрезу. Будите присутни и подстичите старије да самостално управљају својим стварима.

ПИН никада не делити

Разговарајте са ближњима и објасните им да никада не деле свој ПИН – ни усмено ни писањем на картицу“, саветује банковни савез. Иначе би рачун могао бити систематски и неприметно пражњен. Необичне и редовне исплате у неуобичајеним износима могу бити знак злоупотребе.

Фото Shutterstock

 

Не давати бланко пуномоћја

Ако неко преузима финансијске послове у име старије особе, овлашћења морају бити јасно дефинисана. Важно је да све радње буду транспарентне и у складу са вољом особе која је дала пуномоћје.

Новац само уз писану потврду

Ако неко тражи новац као позајмицу, саветујте ближње да траже писану потврду – нпр. једноставан уговор о зајму. Тако је трансакција документована и могуће је тражити поврат. Такође, препоручује се затражити идентификацију – на пример копију личне карте.

Важне документе чувати на сигурном месту

Тестаменте, пуномоћја и банковни документи треба да буду сигурно похрањени. Тако се спречава приступ неовлашћеним особама.

Тестамент можете депоновати код надлежног општинског или наследног суда. Трошак такве похране износи 75 евра, плус 18 евра за упис у Централни регистар.

Сигурна опција је и сеф у банци, који такође нуди високу заштиту за важне документе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋЕВА ИЗЈАВА УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Двојица светских лидера тајно разговарали са Путином

ВУЧИЋЕВА ИЗЈАВА УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: "Двојица светских лидера тајно разговарали са Путином"

НЕКИ светски лидери су тајно комуницирали са Владимиром Путином, рекао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу блогеру Мариу Нафалу, преноси руска агенција РИА Новости као ударну вест на свом порталу.

02. 04. 2025. у 09:09

Коментари (0)

ЗАВЕО ЈЕ ШЕР И СИНДИ КРАФОРД, А СЛОМИО СЕ КАДА ГА ЈЕ ОНА ОСТАВИЛА: Животна прича Вал Килмера који се до краја борио као лав