УШЛА У ОТКЉУЧАНИ СТАН У ВОЈВОДЕ СТЕПЕ И ТВРДИ ДА ЈЕ ЊЕН! Београђанка у великом проблему - Жена јој упала у некретнину и одбија да се исели

Марија Стевановић
Марија Стевановић

30. 03. 2025. у 18:38

У ПОСЛЕДЊЕ време све су чешћи случајеви људи који се, без дозволе власника, усељавају у некретнине и одбијају да их напусте.

УШЛА У ОТКЉУЧАНИ СТАН У ВОЈВОДЕ СТЕПЕ И ТВРДИ ДА ЈЕ ЊЕН! Београђанка у великом проблему - Жена јој упала у некретнину и одбија да се исели

Privatna arhiva

Овај феномен познат је као сквотирање, а док у неким земљама закон пружа одређену заштиту сквотерима, у Србији таква пракса углавном представља бесправно усељење, што може довести до озбиљних правних последица.

Београђанка у шоку: Непозната жена ушла јој у стан и не жели да изађе

Један од примера ове појаве догодио се у Београду, када је једна подстанарка из улице Војводе Степе доживела невероватну ситуацију. Непозната жена старија од 50 година једноставно је ушла у њен откључан стан и тврдила да је то заправо некретнина њене ћерке. Иако се понашала уљудно, њена тврдња деловала је крајње необично.

Станарка је свој случај поделила на друштвеним мрежама, где су јој корисници саветовали да одмах позове полицију јер би могло бити реч о превари. Наиме, према речима појединих коментатора, лопови често користе ову тактику – улазе у откључане станове и, ако их нико не спречи, једноставно их присвоје.

Случај у Њујорку: Сквотери туже власницу виле од 1,4 милиона долара

Овакве ситуације нису неуобичајене ни у свету. У Њујорку, сквотери су заузели луксузни дуплекс вредан 1,4 милиона долара и одбили да га напусте, чак су отишли корак даље – тужили су закониту власницу куће Јулију Фулман.

Амерички закони у појединим државама, попут Њујорка, након 30 дана боравка у туђој некретнини могу дати сквотерима одређена права, што власницима додатно отежава да их иселе. Власница и њен супруг Денис Курлианд су очајни, јер упркос томе што је кућа њихова, сада су суочени са судским процесима и бирократским препрекама.

- Ово је апсурдно! Ови људи су буквално провалили у моју кућу, а ми не можемо да их избацимо. Град нас не штити! - рекла је Фулманова за америчке медије.

Правна ситуација у Србији

За разлику од САД, Србија нема законе који штите сквотере, већ се бесправно усељење третира као кривично дело. Уколико неко незаконито уђе у нечији стан или кућу, власник има право да позове полицију и покрене поступак за исељење.

Међутим, у пракси, ако се усељење деси у напуштене или нерешене некретнине, процес може трајати дуже због правних заврзлама и спорости судских процедура. Такође, уколико се власник не побрине за своју имовину и не пријави сквотере на време, може се суочити са компликованим судским поступком.

У Србији је познато неколико случајева у којима су људи бесправно заузели напуштене станове, али за разлику од Њујорка, овде закон није на страни сквотера – власници могу да их избаце уз помоћ полиције, без потребе за дуготрајним судским процесима.

(Телеграф Бизнис)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

НЕВОЉЕ КОД СТАРЕ ДАМЕ: Повредио се први штопер Јувентуса