ПЕЛЕТАРИ ТРАЖЕ ПОМОЋ ДРЖАВЕ: Произвођачи еко-огрева изложили проблем надлежнима

Елена Божић Талијан

09. 04. 2025. у 16:50

У НАШОЈ земљи продаваће се само најквалитетнији пелет по европским стандардима. То је дефинисано новим Правилником о чврстим горивима који ће ових дана бити објављен у "Службеном гласнику", а почеће да се примењује од јула.

ПЕЛЕТАРИ ТРАЖЕ ПОМОЋ ДРЖАВЕ: Произвођачи еко-огрева изложили проблем надлежнима

Илустрација / Фото Shutterstock

 Домаћи произвођачи пелета већ годинама траже усвајање тог акта, јер су изложени нелојалној конкуренцији из иностранства која на наше тржиште пласира овај еколошки огрев сумњивог квалитета. Ипак, тешкоће са којима се суочавају неће бити отклоњене ни након ступања на снагу правилника. Вишегодишњи нагомилани проблеми су довели до пада производње у овом сектору. Наши пелетари сада раде са огромним минусима, а не могу да буду конкурентни због значајно нижих трошкова производње у земљама из којих увозимо пелет. Зато траже помоћ државе.

Тим поводом јуче су са министарком у техничком мандату Адријаном Месаровић, која је задужена за ресоре привреде и трговине, разговарали председник Привредне коморе Србије(ПКС) Марко Чадеж и представници Групације за обновљиве изворе енергије ПКС. Како истиче Младен Стојадиновић из ове групације, постоји добра воља да се изађе у сусрет домаћим произвођачима, али на састанку се није још дошло до конкретних решење. Они су изнели своје предлоге о којима ће надлежни наредних дана да се консултују. Наш саговорник оцењује да је усвајање правилника изузетно значајно.

- Правилник ће да омогући да се коначно уреди тржиште, и да се не увози пелет сумњивог квалитета, углавном из БиХ и Црне Горе, где на декларацији пише једно, док је у кеси нешто сасвим друго - наводи за "Новости" Стојадиновић. - Тиме би они који праве пелет у складу са стандардима добили шансу да се такмиче. Купци ће добити квалитетан производ, а инспекција ће на основу правилника имати могућност да контролише тржиште. С друге стране, проблем домаћих произвођача овим није решен, њихова конкурентност је и даље угрожена.

Он објашњава да су трошкови производње значајно нижи у суседним земљама из којих се највише увози пелет.

- Зато смо тражили помоћ од државе - наводи Стојадиновић. - Предложили смо директне субвенције предузећу "Србијашуме", 20 евра по кубику за дрво које се користи у добијању обновљивих извора енергије, а то би се пренело на попуст пелетарима за набавку сировине. Тражили смо да видимо какве су могућности да цена електричне енергије буде нижа. Предузећа у Црној Гори плаћају 45 евра по мегавату, а код нас ће од маја, када нам истичу уговори са ЕПС, бити око 115 евра. Сада плаћамо у просеку 92 евра. Такође, питали смо да ли постоји могућност да буде нижа цена горива, јер је у Србији скупље него у региону.

Он указује да су у Црној Гори порези и доприноси на плате 20 одсто, а код нас су 60 процената, и, како истиче, све то утиче на конкурентност.

Јефтинија производња у комшилуку

ИЗ Црне Горе долази највише јефтиног пелета, који у производњи има нижу цену 50 до 60 евра по тони у односу на домаће пелетаре, каже Младен Стојадиновић из Групације за обновљиве изворе енергије ПКС. Њихови произвођачи осим што набављају дрво по нижим ценама, имају 2,5 пута јефтинију струју него што је за индустрију у Србији.

- Из те земље свакога дана у Србију улази 20 до 30 камиона натоварених пелетом, а питање је каквог је квалитета - каже Стојадиновић. - Зато је веома важно доношење новог правилника о квалитету. У Хрватској произвођачи добијају бесплатно дрво, а плаћају само сечу и извлачење сировине. У БиХ је, такође, цена струје нижа него код нас и дрво је јефтиније. Свуда гориво има драстично нижу цену него у Србији, што није мала ставка.

Професор Шумарског факултета Бранко Главоњић указује да се производња пелета у Србији суочава са огромним проблемима већ трећу годину заредом, јер опада. Лане је била нижа за 160.000 тона у односу на 2021. Говорећи о правилнику, он наводи да се тај акт бави механизмом контроле квалитета дрвних горива која се пласирају на тржиште Србије, што практично значи да ће моћи да се продају само најквалитетнија.

- Биће по европским стандардима, који постају обавезни - истиче Главоњић. - Формираће се контролна тела која ће се бавити квалитетом пелета, па ће продавци морати да издају и декларацију, која ће важити шест месеци, о усаглашености са правилником. Да је реч о строгој контроли квалитета пелета, говори и чињеница да ће се испитивати 20 параметара. Ако се деси да је 19 параметара испуњено, а један није, такав пелет не може да се продаје.

Домаћи произвођачи у потпуности могу да задовоље потребе нашег тржишта. Претходних година су суочавали са тешкоћама које су изазвали поремећаји на тржишту, а до великог проблема довела је ситуација када су остали са великом количном залиха због одлуке Владе из 2022. године да забрани извоз пелета, а када је укинута та забрана у Србију је стизао шверцовани огрев. Од тада траје криза. Затим је Влада одлуку о забрани увоза пелета донела у априлу 2024. након што су произвођачи више пута упозоравали да су магацини пуни непродате робе и да је продаја стала. У фебруару је укинута ова мера, што је отворило наше тржиште за нелојалну конкуренцију из суседних земаља и поново донело проблеме српским произвођачима, након низа тешкоћа са којима су се суочавали претходних година.

Пала цена

ПЕЛЕТ је појефтинио у последњих месец дана. Осим што излазимо из сезоне, домаћи произвођачи су спустили цене да би уопште могли да одрже пословање. Тренутно пелет кошта од 23.000 до 30.000 динара на стовариштима, у зависности од бренда, али и дела Србије у коме се продаје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу

ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу

ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изјавио је данас да ће свим земљама, укључујући и Србију, уведене царине бити суспендоване, осим за Кину, којој је тарифе увећао на 125 одсто.

09. 04. 2025. у 20:44

ДРАМА НА ГРАДИЛИШТУ! ЈЕДНА ОСОБА ЗАРОБЉЕНА, ТРОЈЕ ПРЕЖИВЕЛО: Грађани позвани да се евакуишу због додатног урушњавања (ФОТО/ВИДЕО)

ДРАМА НА ГРАДИЛИШТУ! ЈЕДНА ОСОБА ЗАРОБЉЕНА, ТРОЈЕ ПРЕЖИВЕЛО: Грађани позвани да се евакуишу због додатног урушњавања (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО преносе локални медији, претпоставља се да су две особе заробљене након што се срушило градилиште Шин Ансан, у Иљик-донгу, Гванмјон-си, близу јужнокорејске престонице.

11. 04. 2025. у 10:00 >> 10:12

Коментари (3)

АКО ВАМ СМЕТА, ИГРАЈТЕ ШАХ: Александар Зверев оштро критикован од стране селектора Аргентине