Са панела „ЕТС и ЦБАМ – шта је за Србију и регион боље?“ ОИЕ инвестиције шанса за преговоре са ЕУ
„Електропривреда Србије“, као и цео регион, направила је искорак у улагањима у пројекте обновљивих извора.

Фото: Данило Мијатовић
ЕПС интензивно улаже и завршава ветропарк „Костолац“ соларну електрану „Петка“, развија пројекте изградње реверзибилне ХЕ „Бистрица и 1 ГW соларних електрана и истовремено се преузима зелена енергија од других произвођача преко феед ин тарифа и кроз уговое из аукција за тржишне премије. То отвара простор за преговоре са Европском унијом и Енергетском заједницом у вези са системом трговине емисијама (ЕТС) и са механизмом прекограничног усклађивања угљеника (ЦБАМ) – рекао је Бориша Давидовић, директор Сектора за енергетско-економско планирање и системске услуге у ЕПС, на панелу „ЕТС и ЦБАМ – шта је за Србију и регион боље?“.
Он је истакао да ЕПС увелико мери емисије и извештава о томе, а верификација је тренутно у процедури, али да се у случају плаћања ЦБАМ улагања у ОИЕ не виде у енергетском миксу.
- ЕПС има избалансиран портфолио, али у случају добре хидрологије не бисмо могли да извозимо у ЕУ јер би се и на зелену, хидро енергију наплатила такса као да је пореклом из термоелектрана. Тако се и ЕУ одриче чисте енергије. Ако гледамо у будућност, за нас је 2030. година јуче, 2035. је данас, а 2040. сутра – објаснио је Давидовић.
Фото: Данило Мијатовић
Сандра Докић, државна секретарка у Министарству заштите животне средине, нагласила је Србија као земља кандидат тежи да развија ЕТС систем да у тренутку приступа ЕУ буде спремна и да може да тргује емисијама. Она је рекла и да је успостављен систем МРВЕ, мониторинга, извештавања и верификације емисија. Докић је навела и да је Србија спремна за преговоре, али да су потребне студије и анализе колико ће неке таксе и мере коштати, уважавајући специфичности сваке земље.
- Земље ЕУ су могле да се прилагоде путем бесплатних алокација, а трошак ЦО2 је морао да се укалкулише у трошак производње. Намера ЕУ није да поремети Западни Балкан, фокус је на велике земље које пласирају велике количине робе на тржиште ЕУ, као сто је Кина – указала је Докић.
Јасмина Трхуљ, шеф јединице за електричну енергију у Секретаријату Енергетске заједнице, објаснила је да ЕУ ради студију која се фокусира на струју као ЦБАМ производ и да би требало и да буде завршена средином године. Она је рекла да регион мора да успостави своје преговарачке позиције, те да је битно да се убрза интеграција тржишта електричне енергије како би и могло да дође до евентуалног изузећа до 2030. године.
- Србија и Црна Гора су на корак и имамо шансу да до лета крену у спајање тржишта. Свако распарчавање отежава трговину. Поента је да се олакша инвестирање – рекла је Трхуљ.
И представници електропривреда Црне Горе и Босне и Херцеговине представили су своје виђење ове горуће енергетске теме у правцу праведне транзиције.
- Декарбонизација није нешто о чему се преговара, јер су земље региона већ посвећене томе и кључно је да отворимо преговоре са Европском комисијом - рекао је Иван Мрваљевић, извршни руководилац Дирекције за развој и инвестиције у Електропривреди Црне Горе. - Немамо фонд за праведну транзицију, развојни кредити нису довољни, а за све што планирамо да урадимо потребно је 30 милијарди евра. Земље региона имају заједнички циљ, а одговор би могао бити изузеће или преговори који уважавајују реално стање.
Анес Казагић, помоћник генералног директора за развој у Електропривреди Босне и Херцеговине, објаснио је да се ради на декарбонизацији и увођењу чистих технологија уз обезбеђење енергетске сигурности. Међутим, ЦБАМ и ЕТС су неповољни и својеверсне су омче око врата електропривреда.
- Све то долази у тренутку када су услови потпуно другачији у односу на време, првенствено цене, када је ЕУ уводила ЕТС. Земљама ЕУ су били на располагању фондови за модернизацију и праведну транзицију - рекао је Казагић. - Потребан нам је заједнички приступ за одлагање и става смо да треба тражити постепене таксе
И привреда има свој поглед на ове теме и Димитрије Књегињић, директор Лафарж Србија, истакао је да најављене мере и таксе изгледају као својеврсни рекет ЕУ према Западном Балкану, те да је кључно да се укаже на све мањкавости и последице.
- ЕУ је имала 20 година да се прилагоди, а нас излагати преко ноћи је непримерено.Наше компаније у Европи су годинама трговале са ЦО2 и правиле 30 до 40 одсто профита. Питање је ко гарантује да такса преко ноћи неће бити 400 евра – рекао је Књегињић. –„Лафарж“ је погођен као ЕПС јер користимо традиционално гориво и наша сировина има карбонат и брине нас неизвесност, јер имамо три милијарде инвестиција у „царбон цаптуре“ у шест цементара у Европи и не знамо да ли ЦБАМ долази.
П.О.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)