ПАНИКА У ФРАНЦУСКОЈ: Америчке царине и јефтини кинески челик задају велики ударац Паризу
ФРАНЦУСКА ће стати на чело групе земаља ЕУ-а које ће инсистирати на мерама заштите европских челичана од јефтиног кинеског челика, изјавила је данас портпаролка француске владе Софи Примас након најаве гиганта ArcelorMittala о гашењу неколико стотина радних места.

Foto: Profimedia
Криза у индустрији
Крајем фебруара Француска је, уз Белгију, Италију, Луксембург, Румунију, Словачку и Шпанију, потписала заједничку декларацију о акционом плану за европску индустрију челика, наводи се у саопштењу француског министарства економије.
Високе цене енергије и јефтина азијска конкуренција гурнуле су европску, а поготово француску индустрију челика у кризу која траје већ годинама. Најновији ударац задале су јој 25-процентне америчке царине на увоз челика и алуминијума, уз страховања компанија да би пошиљке сада могле завршити на европском тржишту.
У среду француска подружница мултинационалног гиганта ArcelorMittala најавила је гашење око 600 радних места у седам погона. Седиште је ArcelorMittala у Луксембургу, а погоне имају у 15 земаља, укључујући Француску, Босну и Херцеговину и Индију.

- Провели смо све могуће краткорочне мере прилагођавања, али компанија сада мора размотрити и мере реорганизације како би пословање прилагодила новим тржишним условима и осигурала конкурентност у будућности - навео је ArcelorMittal France North у среду у изјави за радничко веће.
Прекомерна производња челика у Кини
Конкурентност европских челичана нарушила је, између осталог, прекомерна производња челика у Кини, изјавила је у четвртак портпаролка француске владе.
Треба уложити додатне напоре да се подупре посрнула европска индустрија челика, додала је Примас.
- Предузели смо прве кораке, пре свега увођењем квота за увоз челика из Кине, али морамо наставити, с Француском на челу - изјавила је портпаролка за медијску кућу CNews/Europe 1.
Одлука о гашењу радних места изложила је ArcelorMittal бројним критикама будући да је добио државну подршку у склопу плана о реиндустријализацији појединих делова Француске.
- Борили смо се свим силама да осигурамо подршку (француске) владе и Европске уније у финансирању декарбонизације, кључне за ArcelorMittal - рекао је председник регије Hauts de France Ксавије Бертран, у којој се налази неколико погона уврштених на "црну" листу.
- Време је да нам група каже када ће реализовати та улагања - написао је Бертран у објави на платформи X.
ArcelorMittal-ов потез надовезао се на најаву конкурента о гашењу отприлике 20 одсто радних места у великом погону у Холандији.
„Строжи механизам“
Од почетка априла ЕУ је смањио увозне квоте за неколико врста челика, одредивши да њихово прекорачење доноси царину од 25 посто. Пакет мера требао би смањити увоз челика у ЕУ за 15 посто, израчунала је Европска комисија.
У трећем тромесечју ЕК ће објавити и предлог нових мера које ће заменити појачане заштитне механизме будући да, према прописима WTO-а, могу остати на снази само до 30. јуна 2026. године, рекао је у марту извршни потпредседник Комисије Стефан Сејурне.

Нови механизам биће, према Сејурнеу, знатно строжи, али Комисија тек треба утврдити појединости.
- Нико данас не поштује прописе Светске трговинске организације (WTO), свима је приоритет национална сигурност и ЕУ не може бити једина сила која допушта распад домаће индустрије - изјавио је за Reuters Сејурне.
Извоз у САД више се не исплати због 25-постотних царина и он предвиђа да ће произвођачи из Канаде, Индије и Кине покушати пласирати више челика на европско тржиште.
ЕУ је лане увезла гвожђе и челик у вредности 39,5 милијарди евра, показују подаци Eurostat-а. Вредност извоза достигла је пак 32,3 милијарде евра.
Од 2019. до 2024. испоруке европског челика у Мексико поскочиле су за 54,1 посто. Снажно је порастао и извоз у САД, за 51,1 посто. ЕУ је истовремено снажно повећала увоз челика из Индије, за 89,2 посто. Поскочио је и увоз из Јужне Кореје, за 43 посто.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)