КО ОВДЕ РАДИ НЕ МОРА ДА БРИНЕ ЗА ПЛАТУ: Ово је листа најтраженијих профила у Србији 2025, зараде иду преко 150.000 РСД
ПОТРАЖЊА за здравственим радницима је у сталном порасту — не само у Београду и Новом Саду, већ и у мањим градовима, од Ужица до Врања.

Фото Shutterstock
У условима убрзаног технолошког развоја, броја старијег становништва и све већег притиска на здравствени систем, медицински сектор у Србији 2025. године постаје један од најстабилнијих сектора на тржишту рада.
Које су то најтраженије медицинске професије, колике су просечне зараде, где су највеће шансе за запошљавање и како ће изгледати перспектива у здравству до 2030. године?
Хронични дефицит кадра: Зашто је потражња за здравственим радницима у порасту?
Према подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, Србији недостаје више од 4.000 медицинских сестара и готово 1.000 лекара специјалиста, посебно анестезиолога, радиолога и ургентних интерниста. Мањак ових кадрова додатно је изражен у руралним срединама и у болницама ван великих урбаних центара.

FOTO: Arhiva novosti
У складу са трендовима које бележе земље ЕУ, Србија се суочава са таласом одлазака медицинског особља у иностранство. Према подацима Лекарске коморе Србије, само током 2023. године издато је више од 1.200 потврда лекарима који су желели да раде у иностранству.
Најтраженији профили у 2025.: Ко су кључни играчи на тржишту рада?
Медицинске сестре и техничари
У 2025. години, посао медицинске сестре и даље је један од најтраженијих на тржишту рада у Србији. Здравствени систем се суочава са хроничним мањком стручњака за негу, а потражња за овим кадром расте и у државном и у приватном сектору. Према најновијим подацима Републичког завода за статистику, као и извештајима здравствених установа широм земље, потреба за медицинским сестрама постаје стратешки приоритет.
Просечна плата у државном сектору у јануару 2025. износила је 86.609 РСД, уз могућност повећања и до 92.550 РСД, у зависности од степена образовања (ИВ или ВИ степен), радног места, сменског рада и сложености задатака. Посебно високи коефицијенти бележе се за позиције у интензивној нези, операционим салама и служби хитне помоћи, где се плата обрачунава по коефицијенту који иде и до 16,32.

Фото: Ј.С.
У приватним болницама и клиникама, зараде значајно премашују оне из јавног сектора, често прелазећи 120.000 РСД месечно. Уз додатке за ноћне смене, дежурства, празничне радне дане и специјализоване улоге (нпр. инструментарка, главна сестра), укупна месечна примања могу достићи и више од 150.000 РСД.
Посебно се истиче пораст понуде послова за медицинске сестре у кућној нези, рехабилитационим центрима и установама за старе. Многи огласи за посао ‘медицинска сестра’ истичу флексибилно радно време, рад у мобилним тимовима, као и подршку локалних самоуправа и међународних донатора за пројекте у области примарне здравствене заштите.
У градовима као што су Београд, Нови Сад, Ниш, Суботица и Крагујевац, бележи се континуирани раст броја конкурса за овај профил. С обзиром на убрзан темпо старења становништва и развој приватног здравства, очекује се да ће потражња за медицинским сестрама и даље расти у наредним годинама.
Анестезиолози, радиолози и хирурзи: Високе зараде и велика потражња
У државним болницама, просечна плата лекара специјалисте од јануара 2025. износи око 160.500 РСД, након повећања од 8% у јавном сектору. У приватним здравственим установама месечна примања специјалиста — посебно анестезиолога и хирурга — могу достићи и преко 210.000 РСД, а у појединим случајевима и до 250.000 РСД, нарочито у операционим салама и јединицама интензивне неге.

Фото: Н. Скендерија
Високе зараде резултат су комплексности посла, високог нивоа одговорности и израженог недостатка кадра – нарочито у унутрашњости Србије. Све чешће се објављују огласи за запошљавање лекара специјалиста, уз додатке за сменски рад, континуирану едукацију и стручно усавршавање.
Фармацеути и биохемичари: Растућа улога у апотекама и лабораторијама
Услед ширења апотекарских ланаца и све већих потреба у лабораторијској дијагностици, фармацеути и биохемичари заузимају важну позицију на тржишту рада. Просечна плата фармацеута у државним апотекама износи око 85.000 РСД, док у приватним апотекама, зараде могу ићи и до 130.000 РСД, уз бонусе и додатне бенефите.
С обзиром на стални раст фармацеутског сектора и повећану потребу за стручним кадром, очекује се да ће потражња за фармацеутима и биохемичарима и даље расти у наредним годинама.

Фото Н. Живановић
Техничари за радиологију и лабораторијску дијагностику: Све траженији стручњаци
Напредак дијагностичких технологија довео је до тога да су техничари за радиологију и лабораторијску дијагностику међу најтраженијим профилима у здравству. Зараде лабораторијских техничара варирају од 64.600 до 115.900 РСД, док радиолошки техничари месечно зарађују између 58.900 и 131.900 РСД, у зависности од установе и локације.
Како расте број савремених дијагностичких центара и све се више улаже у прецизну дијагностику, очекује се да ће потражња за овим кадровима наставити да расте, нарочито у приватним клиникама и специјализованим здравственим центрима.

Фото: Shutterstock
Како до посла у здравству: Савети за младе лекаре, техничаре и фармацеуте
За оне који тек улазе у здравствени систем, јасно разумевање корака до запошљавања је од суштинског значаја. Иако се потражња за кадром повећава, конкуренција и даље постоји — нарочито у већим градовима.
Ево неколико конкретних савета за успешан почетак каријере:
-Почни волонтерски или кроз приправнички стаж – Државне установе често дају предност кандидатима са искуством рада на терену, макар и кроз волонтерски ангажман.
-Припреми јаку биографију и мотивационо писмо – Посебно нагласи практичне вештине, доступност за сменски рад и спремност за додатну едукацију.
-Лиценцирање и чланство у стручним коморама – Лекарска, Фармацеутска и Комора медицинских сестара и техничара Србије захтевају редовно обнављање лиценци, што је услов за легалан рад.
Уколико планираш каријеру у приватном сектору, додатни сертификати (нпр. за ултразвук, мануелну терапију, руковање лабораторијском опремом) могу представљати кључну предност.
Здравство као стратешка грана запошљавања у Србији
Медицински сектор Србије у 2025. представља једно од најстабилнијих и најперспективнијих подручја за запошљавање. Уз подршку државе, дигитализацију и раст зарада, очекује се даљи пораст потражње за кадровима свих нивоа — од помоћног особља до високо специјализованих лекара.
За кандидате који траже сигуран посао са могућностима напредовања, област здравства нуди не само стабилност, већ и смислен рад у служби заједнице и професионални развој у складу са светским трендовима.
(БизнисКурир/Бизнис и Финансије)
Препоручујемо

КАКО СЕ НЕКАД СЛАВИЛА СЛАВА? Обичај који Срби поштују још од 1018. године
04. 05. 2025. у 10:07

ПРОКЛЕТСТВО СА КОСОВА: Вековима одјекивале - мистерија речи КЛЕТВЕ Кнеза Лазара
01. 05. 2025. у 18:42

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)