У ПРЕДСЕЗОНИ УПОЛА ЈЕФТИНИЈЕ: Наши туристи похрлили на летовање почетком јуна
ЛЕТОВАЊЕ у иностранству ове године је од пет до 15 одсто скупље него лане. У предсезони аранжмани у Грчкој су прилично повољни, и већ су разграбрљени, док одлазак на Егеј у јулу или августу кошта дупло више. Читалац "Новости" Милан Јефтић (35) из Београда каже да је ове године одлучио да са супругом иде на одмор у првој половини јуна.

Фото: Новости
- Определили смо се за једно познато летовалиште на првом прсту Халкидија, где 15 дана са аутобуским превозом кошта 250 евра по особи - наводи Јефтић. - За исти тај апартман у јулу треба издвојити 500 евра по особи и додатно за повратну карту за аутобус још 75 евра. Огромна је разлика, тако да ћемо ми за две особе сада да платимо 500 евра, уместо 1.150 евра.
У Националној асоцијацији туристичких агенција Србије (Јута) кажу да је интересовање за летње аранжмане велико, а да је најповољније резервисати их већ у октобру, јер су тада и до 50 одсто јефтинији него сада.
- Цене су у односу на прошлу годину више за пет до 15 одсто - каже директор ове организације Александар Сеничић. - Интересовање је доста велико. Традиционално, најпосећенија и најзначајнија је пре свега Грчка, где и ове године очекујем скоро милион наших туриста да борави. Затим Црна Гора, Турска, Египат, Тунис, Шпанија, Италија, Бугарска, Хрватска.
Према његовим речима, цена апартманског смештаја у Грчкој за четворочлану породицу у јуну износи 400 до 450 евра.
- У сезони је то дупло, значи негде између 850 и 1.000 евра - каже Сеничић. - Кад говоримо о предсезони, а то је оно што све чешће наши путници користе, крај маја па до 10. или 15. јуна и од краја августа до краја септембра, тада су цене значајно ниже и можемо отићи у Грчку са свеобухватним превозом и смештајем у апартманима и за 150 евра по особи.
Како додаје, статистика показује да је око 10 одсто мање продатих аранжмана него прошле године.
- Морамо да имамо у виду да постоје одређене друштвене околности тренутно у нашој земљи, које не погодују путовањима - каже Сеничић. - Одређени број школа није радио, ни факултета, а на одлуке родитеља када ће путовати на море утиче и то када ће се школа завршити, када ће бити пријемни испити.
Према његовим речима тренутна ситуација у земљи негативно утиче на туристичку индустрију, јер се не реализује велики број ђачких путовања. Он каже да то утиче на унутрашњи промет у Србији у великој мери, поготово за оне објекте који нису на комерцијалном тржишту, него који живе пре свега од дечјег и омладинског туризма. Због тога што одређен број школа није радио, како објашњава, не реализују се екскурзије и новац родитеља који су те екскурзије платили је заробљен. Он наводи да је било излета, екскурзија и рекреативних настава, али не у мери која се очекивала.
- Негде око 30 до 35 одсто је реализовано, дакле трећина од онога што је било планирано - рекао је Сеничић. - Такође, отказиване су екскурзије, путовања у иностранство. Све су то проблеми са којима се суочавамо, ја се надам само да то неће потрајати и очекујемо стабилизацију да бисмо евентуално све те програме могли да реализујемо макар на јесен. Уколико се не реализују екскурзије, већина хотела показала је разумевање за тренутну ситуацију и гледају да изађу у сусрет тако што ће или померити термине или у неком периоду вратити новац.
Урушава се слика сигурне дестинације
ЗБОГ околности у Србији имамо значајан пад резервација страних туриста за наредни период, и тек у јуну ће се видети права слика колико ће то утицати на туристичку индустрију, указује директор Јуте Александар Сеничић. Он је навео да се у туристичом сектору очекивао до 20 одсто већи број гостију из иностранства, али да околности у земљи негативно утичу на њихов долазак.
- Посета мањег броја гостију одражава се и на мањи број ноћења у хотелима, али и на туристичке агенције, превознике и водиче - истиче Сеничић. - Таква је ситуација, нажалост, и у наредних месец или два према букинзима и информацијама које смо добили из хотела. Исто тако видимо да се смањио број резервација и да има велики број отказа када је реч о рентакар компанијама. То нам говори да је један добар део пословних путовања такође отказан, јер то су они гости који су нам најзначајнији и који највише новца троше. Неке мање манифестације и конгреси су такође отказани.
Ипак нас, како додаје, посећују гости из окружења, али има туриста и из Турске, Бугарске и Русије, као и Кине. Он указује да је потребно да се настави са промоцијом Србије, јер осим што нам људи сада не долазе, урушава се слика једне сигурне дестинације, а то је оно што може дугорочно да буде проблем нашој земљи.

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НАПУСТИЛА СКУП У ЛУКСЕМБУРГУ: Певала се песма „Дан Победе“ на руском језику (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен затекла се 9. маја у центру Луксембурга на меморијалном скупу који је организовала партија Мир д’Воллек, где су учесници певали чувену песму „Дан Победе“.
10. 05. 2025. у 11:10

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ЊЕГОВ АЛКОХОЛ": Трамп наводно има порок којем не може да одоли - из Беле куће оштро демантовали
ПРЕМА тврдњама једног службеника из Беле куће, председник САД Доналд Трамп конзумира изузетно велике количине слаткиша. Опште је познато да је Трамп велики љубитељ коле лајт, до те мере да је у Овалној соби инсталирано посебно дугме за тај напитак. Међутим, оно што многе његове присталице можда не знају јесте да је Трамп, судећи према изјавама садашњих и бивших службеника, сарадника и блиских пријатеља, дугогодишњи самопрозвани заљубљеник у слатко.
10. 05. 2025. у 12:21
Коментари (0)