АКЦИЈА ВЕТЕРИНАРСКЕ ИНСПЕКЦИЈЕ: Код Чачка откривена нелегална кланица, трећа у низу великих заплена хране сумњивог порекла
САМО неколико дана након заплене више од тоне месних и млечних прерађевина које су у џаковима и кесама, без икакве документације, заустављени на Хоргошу, откривена је нелегална кланица у Трнави код Чачка. У њој је затечено чак 14.570 килограма свежег меса и производа од меса, ризичним за здравље људи.

фото Министарство пољопривреде
По пријави грађана, ветеринарска инспекција Министарства пољопривреде извршила је ванредни инспекцијски надзор у нерегистрованом објекту у Трнави код Чачка. У њој је пронађено 14,5 тона свежег меса и производа који су били у промету супротно законским прописима. Објекат у коме је месо пронађено није регистрован за промет хране животињског порекла и не поседује решење Министарства, нити се у њему обављају прописане ветеринарско-санитарне контроле.
- С обзиром на наведене околности, реч је о потенцијално озбиљном ризику по здравље људи. Ветеринарска инспекција је одмах донела решење о повлачењу целокупне количине из промета, а затечена храна животињског порекла је нештетно уништена, у складу са прописима. Министарство пољопривреде поново апелује на све учеснике у промету хране да поштују законске прописе, јер је заштита здравља грађана апсолутни приоритет - наводи се у саопштењу ресорног министарства.
Ово је трећа у низу великих заплена хране анималног порекла која је откривена протеклих десетак дана. Најпре је у кланици у Александровцу откривено 700 килограма говеђег меса које није имало документацију о пореклу. Према речима Љиљане Ивањац из Управе за ветерину, није било начина да се утврди порекло ни здравствена безбедност тих производ, па је месо проглашено небезбедним и дато на нешкодљиво уништење.
Поред говеђег меса, у Александровцу је пронађено 3,5 тона нуспроизвода животињског порекла - делова који не улазе у ланац исхране људи, али се користе у индустрији сточне хране - који су били чувани ван хладњача, у нехигијенским условима. Ту је постојала велика опасност од заразе и ширења болести у таквим условима, јер се такви органски остаци могу лако покварити и привући глодаре. Инспекција је наложила да се и ти остаци униште. Цео случај је послат суду, а предузеће је уврштено у "зону високог ризика". Кланица је затворена и не може наставити са радом док не обнови све уговоре са кафилеријом, не среди документацију и не прође нову, контролисану инспекцију.
Ивањац је истакла да Ветеринарска инспекција има редовне контроле у свих 25 округа Србије, али да мањак инспектора и све већи број објеката оставља простор за злоупотребе.
- Највећи број пријава односи се управо на нерегистроване објекте - рекла је Ивањац за РТС. - Стална је борба са нелегалним субјектима. У последњих неколико дана открили смо четири случаја илегалне трговине месом.
Цариници су 10. маја на Хоргошу спречили покушај кријумчарења 727 килограма говеђе пршуте, 181 килограм ћевапа и 160 килограма сурутке и кајмака који су били намењени даљој продаји. Укупно више од тоне меса и прерађевина било је упаковано у џакове и пластичне кесе, без икакве документације и сумњивог порекла, а откривено је у товарном делу једног комбија.
Ветеринарски инспектор из Кикинде који је по позиву криминалистичке инспекције обавио контролу утврдио је да су ови прехрамбени производи без икакве пратеће документације, превожени на неодговарајућој температури и без могућности утврђивања порекла. Сва храна је проглашена небезбедном и уништена.
Институције позивају потрошаче да купују храну искључиво у регистрованим објектима, и подсећају да се здравствена безбедност може гарантовати само тамо где постоје документација, хигијена и надзор.
Строже казне неопходне
ИЗ Националне организације потрошача Србије (НОПС) истичу да грађани пријављују сумње у квалитет и порекло меса. Зоран Николић из НОПС сматра да је у промету хране неопходна строжа казнена политика, како би се послала јасна порука да је угрожавање здравља грађана недопустиво.
- Морају бити запрећене казне затвором, јер једино тако може да се делује превентивно - рекао је Николић и упозорава да постоји велики број нерегистрованих објеката који раде "испод радара", посебно када се месо продаје за славе, прославе или преко приватних канала.

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива
ВЕЛИМИР Бата Живојиновић био је један од највећих глумаца на просторима некадашње Југославије. Многи су га поштовали и ван Србије. Добитник је бројних признања, многим младим глумцима је био узор.
15. 05. 2025. у 12:10
Коментари (0)