МЕЊАЈУ СЕ ПРАВИЛА У ПРОДАВНИЦАМА: Ево какве промене их чекају
Влада Федерације БиХ разматра увођење флексибилнијег модела регулисања нерадне недеље којим се предвиђа 16 радних недеља у току године, као што је у Хрватској.

Foto: Shutterstock
Наиме, модел нерадне недеље почео је са применом од 17. новембра прошле године, што значи да се измене закона планирају свега шест месеци од почетка примене.
Премијер Федерације БиХ Нермин Никшић казао је да су оовој иницијативи подељена мишљења, али да је припремљен текст измена закона који ће донети промене када су у питању нерадне недеље.
- Мишљења сам да смо пуно учинили за људе и породице које нису годинама имале прилику да се окупе за нерадни дан, осим кад је празник, и мислим да треба искористити сва она позитивна искуства која су у регији. Министарство трговине је припремило текст измена закона у којем се предвиђа отприлике 16 недеља у току године у којима ће се моћи радити, плус да локалне средине одреде још две недеље које су њима битне због неких догађаја. Као пример узећу Сарајево филм фестивал, кад је пун град, кад је заиста велики број туриста и треба дати могућност да трговине та два викенда раде - истакао је Никшић пре неколико дана.
Министар трговине Федерације БиХ Амир Хасичевић истакао је да би ова иницијатива подразумевала измене члана 18. Закона о унутрашњој трговини.
- У првих шест месеци разматрали смо економске показатеље и мерили ефекте одлуке о нерадној недељи који показују да је пораст промета очигледан. Користимо искључиво податке Порезне управе ФБиХ. Законом је предвиђено изузеће за одређене делатности или да локалне заједнице траже изузеће. Све је то отишло на криву страну, јер се локалне заједнице које су тражиле изузеће у захтевима, нису освртале на права радника, што је и кључна идеја измене закона - истакао је Хасичевић.
Казао је да раде на флексибилном моделу, слично моделу у Хрватској.
- Нерадна недеља ће сигурно остати кључна одредба, с тим да ћемо највероватније укинути ова изузећа локалним заједницама. Кључно је поштовање права радника и поштене накнаде за рад недељом - закључио је Хасичевић.
Ипак, иако су из Владе ФБиХ и ресорног министарства говорили да нерадна недеља не смањује број запослених и да не утиче на економију, измена након шест месеци од примене овог закона показује да није тако.
Адмир Чавалић, економиста и председник Одбора за економску и финансијску политику Представничког дома Парламента ФБиХ, рекао је да је измена Закона о унутрашњој трговини најјасније признавање грешке Владе ФБиХ.
- На ово сам упозоравао отпочетка. Када говоримо о трговини, сходно подацима Порезне управе ФБиХ готово 2.000 је губитак радних места од почетка ове мере до данас. Са друге стране, десио се пад промета, али Министарство трговине то вешто избегава нагласити, јер рачунају укупан промет без изузећа трговине, закона и Орашја. Када се све то изузме, покаже се да је дошло до пада промета и то показују подаци Федералног завода за статистику - нагласио је Чавалић.
Према његовим речима, предлагањем новог модела Влада ФБиХ жели изаћи из ове приче и то би био потпуни крах, односно пропаст нерадне недеље.
- Ово значи да ће ефективно увек у неком граду радити 16+2 недеље и тако ће се распоредити велики трговински ланци. То је већ трећина нерадних недеља. Ако буде хрватски модел, то значи да ће у сваком граду, општини и локалној заједници у ФБиХ нешто радити недељом. Индиректно, отварамо оне општине које су својим одлукама одлучиле да се не ради недељом, а њих је око 15 - истакао је Чавалић.
Препоручујемо

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ТО ЈЕ ГЛАВНИ ИЗВОР ПРИХОДА: Ево чега Тони није хтео да се одрекне након развода од Драгане
ДРАГАНА је остала власница телевизије и дворца у Бечу.
03. 07. 2025. у 08:04
Коментари (0)