ЊИВЕ РОДНЕ И БЕЗ ОРАЊА: Пионири регенеративне пољопривреде пренели своја искуства током саветовања у Сомбору

Зоран Рајић

26. 05. 2025. у 06:30

ОРАЊЕ и употреба вештачких ђубрива, као и пестициди, земљишту одузимају хумус, односно плодност - чинећи га, истовремено, неотпорним на климатске промене.

ЊИВЕ РОДНЕ И БЕЗ ОРАЊА: Пионири регенеративне пољопривреде пренели своја искуства током саветовања у Сомбору

фото З. Р.

У таквим условима, решење за очување природних ресурса и одрживу производњу хране представља регенеративна пољопривреда, чије су предности предочене и током саветовања које је у простору Прекограничних кластера у Сомбору уприличено у оквиру пројекта ЕУ "Вредности земљишта".

Организатор је био Савез за регенеративну пољопривреду Србије, а - уз координацију Удружења балканских еко-иновација - своја искуства заинтересованим ратарима и повртарима пренели су пионири "новог рада на земљи": Флориан Фаркаш из Бајмока у Бачкој, Теодор Балош из Торака у Банату и Иван Сударевић из Суботице. Они су на својим имањима ограничили физичко и хемијско "узнемиравање" земљишта, уз позитивну калкулацију трошкова, приноса и коначне зараде.

Промена

ОТКАД су орање заменили директном сетвом и "одморили" њиве од хемије, промотери нове пољопривреде констатовали су да земљиште има другачији мирис и веће присуство глиста, а жетвени остаци се, вероватно деловањем безброј организама, лакше претварају у хумус.

- То показује да регенеративна пољопривреда није систем обраде земљишта, већ више систем управљања природним процесима - истакао је Флориан Фаркаш.

- Испрва сам радио онако како су ме учили отац и деда, али ми није било јасно зашто је потребно "превртање" земљишта једном годишње. Вероватно је орање било нужно пре 100 или 150 година, када су због примитивних сејачица жетвени усеви морали да се потискују у дубину, што с модерном механизацијом више није неопходно. Откад сам се, захваљујући онлајн курсу у Румунији, пре безмало четири године преоријентисао на регенеративну производњу, свих 85 хектара успевам да припремим за сетву за највише шест дана, са само једним трактором, уместо са четири, као раније - објаснио је Балош.

Сударевић је на "пољопривреду без плуга" прешао подстакнут примером америчког фармера који је тим системом рада, за 30 година подигао плодност својих парцела и до шест одсто, а њега су на факултету учили да је за један проценат више хумуса неопходно да прође чак 80 лета...

- Регенеративном производњом, такође, штедимо од 40 до 60 одсто горива и минералних ђубрива, па нижи трошкови омогућавају да и са просечним приносима будемо на добитку - закључио је овај млади Суботичанин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)

ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.

12. 07. 2025. у 21:32

ОТКРИВЕН МОТИВ МАСАКРА У ПРИЛЕПУ: Ово су отац и син које је убио ујак у породичној кући (ФОТО)

ОТКРИВЕН МОТИВ МАСАКРА У ПРИЛЕПУ: Ово су отац и син које је убио ујак у породичној кући (ФОТО)

ПАНЧО Чупаркоски и његов 13-годишњи син Милан страдали су јуче у кући у Прилепу након што их је ујак убио због наводне свађе око наследства. Након што је ујак починио крвави пир, сакрио се у свој дом, а приликом доласка полиције пружао је отпор да би на крају починио самоубиство.

13. 07. 2025. у 15:33

Коментари (0)