СТИГНЕ ВАМ ПОРУКА ОД БАНКЕ ИЛИ ПОШТЕ, А ОНДА СЛЕДИ ПАКАО: Преваранти вребају ваше платне картице, а постоји само један начин да се заштити
"КАКО људи дају своје податке, а да нису ни свесни заправо? Често чујемо тај израз фисхинг кампање, или кампања пецања, где заправо нас, недовољно информисане користе појединци да узму наше податке"

Новости
Свакодневно плаћамо картицама, на каси, онлајн, преко телефона. Њихова употреба никад није била шира. Док многима олакшавају живот, за друге представљају прилику за злоупотребу
- Заправо, сведоци смо да из годину у годину расте број картица овде у Србији. Произведено је преко 12 милиона, што би значило да скоро сваки грађанин из Србије има бар две те картице. Е сад, када расте број картица, расте и број превара картицом, расте и нека врста и доза ризика да неко те картице може да злоупотреби. Да ли се то дешава? Дешава се - каже Владимир Васић, банкар и финансијски консултант.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Данашње преваре више нису аматерске, иза њих често стоје организоване групе које користе савремене технологије, укључујући и вештачку интелигенцију. Циљ је исти: преварити корисника како би сам проследио своје податке.
- Наравно, за разлику од претходних година, када су биле много једноставније, сада су доста, доста софистицираније, зато што се користи и вештачка интелигенција, користе и њу као помоћно средство или помоћни алат. Које све врсте постоје? Постоје разне врсте онлине превара. На пример, линкови које ви кликнете...
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ

Foto: Unsplash
Добијете неки линк, кликнете на њега и, наравно, тражи вам картицу да бисте платили неки рачун. Или вам наводно банка шаље неку поруку да ви нешто платите, или вам пошта шаље неку врсту упозорења где морате да унесете број картице, или било шта слично, број личне карте, не дај Боже. И, наравно, онда то иде тако како не треба - каже Слободан Бркић, ИТ стручњак.
Најугроженији су они који не препознају опасност и управо то преваранти користе. Један клик, једно уношење података и штета може бити огромна.
- Како људи дају своје податке, а да нису ни свесни заправо? Често чујемо тај израз фисхинг кампање, или кампања пецања, где заправо нас, недовољно информисане, неуке, користе појединци да заправо узму наше податке.
Па добијете мејл "молим вас, пошаљите ваш број картице, банка вам ажурира податке", или добијете СМС сличне садржине. И ако одговорите на тај мејл или ту СМС поруку, ако укуцате оне бројеве са предње стране, па још ако додате и онај контролни број са задње стране од три броја. Заправо, као да сте некоме дали картицу, дали ПИН и рекли: 'Узмите све са мог рачуна'" - каже Васић.
Преваранти не спавају, али ни грађани нису потпуно незаштићени. Иако се технологија користи за крађу, користи се и за заштиту. Ипак, кључну улогу и даље има пажња корисника. Јер најопаснија порука није она која стиже, већ она на коју се кликне.
Препоручујемо

НОВА ТАКСА У ГРЧКОЈ СТУПА НА СНАГУ ОД ДАНАС: Ево где ће туристи плаћати 20 евра
01. 07. 2025. у 12:32

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)