КАДА УЂЕТЕ У РОМИНГ ОБАВЕЗНО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ОВО: Ево како се правилно активира и где можете да користите телефон без додатних трошкова
ИАКО се роминг последњих година знатно поједноставио, ова тема и даље изазива бројне недоумице, погрешна уверења и понекад непријатна изненађења на рачуну.

Фото Shutterstock
Од 2017. године корисници из ЕУ не плаћају додатне трошкове за роминг унутар Уније. Исти модел је од 1. јула 2021. године примењен и у региону Западног Балкана што значи да корисници у Србији, Црној Гори, БиХ, Албанији, Северној Македонији и на територији АП КиМ могу да користе телефон под истим условима као у домаћој мрежи.
Међутим, превидимо често да Хрватска није део тог споразума.
- Пре свега, корисници треба да буду пажљиви приликом руковања својим уређајем, јер је то први начин управљања ромингом. Корисник пали или гаси роминг, омогућава пренос података у ромингу, бира оператора чију мрежу ће користити и прати своју потрошњу. Корисницима се препоручује да се пре путовања информишу код свог оператора о ценама и услугама на одабраној дестинацији. Такође, коришћење роминг додатака које нуде оператори најчешће је најповољнија опција за неометан сурф и разговоре у иностранству - кажу за "Блиц Бизнис" стручњаци за роминг из А1 Србија.
Да не би дошло до нежељеног саобраћаја и потрошње, уколико приступ интернету није неопходан у сваком моменту, на телефону треба подесити опцију за забрану преноса података у ромингу и искључити опцију аутоматског ажурирања апликација. Треба избегавати постављање и преузимање садржаја који прави велики проток података – видео, фотографије и отварање прилога у мејловима.
Ако уређај подржава Wi-Fi опцију, препорука је да се користи где год је доступан.
Пре преласка државне границе, препорука је да се у подешавањима уређаја одабере ручни одабир мреже. Сигнал мобилне мреже може да се простире и до 30 километара преко државне границе у повољним условима, а то лако може да изазове непланиране трошкове ако се телефон аутоматски повезује на мрежу страног оператора.
Која је разлика између Западног Балкана и Хрватске
Од 1. јула 2021. "Roam Like At Home" правила примењују се и у региону Западног Балкана који обухвата: Србију, Црну Гору, Северну Македонију, Босну и Херцеговину, Албанију и АП Косово и Метохију. У њима, корисници не плаћају додатне накнаде за роминг, већ користе услуге под истим условима као у домаћој мрежи. Ипак, у пракси се често дешавало да корисници не провере које земље и покрајине тачно спадају у регион Западног Балкана, што је доводило до изненадних трошкова. Хрватска је чланица Европске уније и на њу се не односи споразум о ромингу у региону Западног Балкана.
Зато је, на пример на путу ка БиХ, ако пролазите кроз Хрватску, посебно важно да ручно изаберете мрежу у близини границе, ако намеравате да користите услуге једнаким интензитетом као код куће, поручују из А1.
Најчешће заблуде о ромингу
Роминг је укинут – Не, услуга и даље постоји. Само се у неким случајевима (нпр. у ЕУ или региону Западног Балкана) не наплаћује додатно.
Најчешћа грешка дешава се управо због неинформисаности и непажње у коришћењу уређаја. Код роминга потрошњу није могуће потпуно ажурно пратити, јер се приказује тек након сто инострани оператор, чија се мрежа користи, проследи информацију о оствареном саобраћају матичном оператору.
У зависности од земље и оператора, та информација може да касни и до 60 дана, због чега може да се деси да се потрошња остварена у ромингу прикаже на наредном рачуну. Због тога је важно да корисници пазе како користе уређај и тиме на своју потрошњу.
(Блиц)

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)
БРОЈНИ житељи колумбијског града Санта Марте сведочили су недавно драматичним сценама након што је једна 19-годишња девојка пресрела аутомобил у којем се њен отац налазио у друштву љубавнице.
02. 07. 2025. у 20:26
Коментари (0)