КАДА УЂЕТЕ У РОМИНГ ОБАВЕЗНО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ОВО: Ево како се правилно активира и где можете да користите телефон без додатних трошкова

В.Н.

02. 07. 2025. у 10:51

ИАКО се роминг последњих година знатно поједноставио, ова тема и даље изазива бројне недоумице, погрешна уверења и понекад непријатна изненађења на рачуну.

КАДА УЂЕТЕ У РОМИНГ ОБАВЕЗНО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ОВО: Ево како се правилно активира и где можете да користите телефон без додатних трошкова

Фото Shutterstock

Од 2017. године корисници из ЕУ не плаћају додатне трошкове за роминг унутар Уније. Исти модел је од 1. јула 2021. године примењен и у региону Западног Балкана што значи да корисници у Србији, Црној Гори, БиХ, Албанији, Северној Македонији и на територији АП КиМ могу да користе телефон под истим условима као у домаћој мрежи.

Међутим, превидимо често да Хрватска није део тог споразума.

- Пре свега, корисници треба да буду пажљиви приликом руковања својим уређајем, јер је то први начин управљања ромингом. Корисник пали или гаси роминг, омогућава пренос података у ромингу, бира оператора чију мрежу ће користити и прати своју потрошњу. Корисницима се препоручује да се пре путовања информишу код свог оператора о ценама и услугама на одабраној дестинацији. Такође, коришћење роминг додатака које нуде оператори најчешће је најповољнија опција за неометан сурф и разговоре у иностранству - кажу за "Блиц Бизнис" стручњаци за роминг из А1 Србија.

Да не би дошло до нежељеног саобраћаја и потрошње, уколико приступ интернету није неопходан у сваком моменту, на телефону треба подесити опцију за забрану преноса података у ромингу и искључити опцију аутоматског ажурирања апликација. Треба избегавати постављање и преузимање садржаја који прави велики проток података – видео, фотографије и отварање прилога у мејловима.

Ако уређај подржава Wi-Fi опцију, препорука је да се користи где год је доступан.

Пре преласка државне границе, препорука је да се у подешавањима уређаја одабере ручни одабир мреже. Сигнал мобилне мреже може да се простире и до 30 километара преко државне границе у повољним условима, а то лако може да изазове непланиране трошкове ако се телефон аутоматски повезује на мрежу страног оператора.

Која је разлика између Западног Балкана и Хрватске

Од 1. јула 2021. "Roam Like At Home" правила примењују се и у региону Западног Балкана који обухвата: Србију, Црну Гору, Северну Македонију, Босну и Херцеговину, Албанију и АП Косово и Метохију. У њима, корисници не плаћају додатне накнаде за роминг, већ користе услуге под истим условима као у домаћој мрежи. Ипак, у пракси се често дешавало да корисници не провере које земље и покрајине тачно спадају у регион Западног Балкана, што је доводило до изненадних трошкова. Хрватска је чланица Европске уније и на њу се не односи споразум о ромингу у региону Западног Балкана.

Зато је, на пример на путу ка БиХ, ако пролазите кроз Хрватску, посебно важно да ручно изаберете мрежу у близини границе, ако намеравате да користите услуге једнаким интензитетом као код куће, поручују из А1.

Најчешће заблуде о ромингу

Роминг је укинут – Не, услуга и даље постоји. Само се у неким случајевима (нпр. у ЕУ или региону Западног Балкана) не наплаћује додатно.

Најчешћа грешка дешава се управо због неинформисаности и непажње у коришћењу уређаја. Код роминга потрошњу није могуће потпуно ажурно пратити, јер се приказује тек након сто инострани оператор, чија се мрежа користи, проследи информацију о оствареном саобраћају матичном оператору.

У зависности од земље и оператора, та информација може да касни и до 60 дана, због чега може да се деси да се потрошња остварена у ромингу прикаже на наредном рачуну. Због тога је важно да корисници пазе како користе уређај и тиме на своју потрошњу.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)

БРОЈНИ житељи колумбијског града Санта Марте сведочили су недавно драматичним сценама након што је једна 19-годишња девојка пресрела аутомобил у којем се њен отац налазио у друштву љубавнице.

02. 07. 2025. у 20:26

Коментари (0)