''ГОРИ ЗЕМЉА'', А КЛИМУ НЕ УКЉУЧУЈУ: Ако планирате да посетите ову европску земљу - спремите се на врућине
КЛИМА-уређаји су реткост у Швајцарској због умерене климе, строгих прописа и јаке културе одрживости.

Фото: N.Skenderija
Клима-уређаји нису уобичајени у швајцарским домовима нити у многим пословним зградама, што је резултат комбинације фактора попут умерене климе, грађевинских прописа који дају предност енергетској ефикасности и фокуса швајцарске државе на одрживости.
Иако нису забрањени, добијање дозвола за уградњу клима-уређаја може бити изазовно у појединим кантонима због строгих прописа усмерених на смањење потрошње енергије.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
За почетак, Швајцарска ужива у умереном климатском појасу. Лети температуре ретко прелазе екстремне вредности које се бележе у медитеранским или континенталним деловима Европе. Чак и током топлијих дана, вечерњи пад температуре омогућава становницима да освеже домове једноставним отварањем прозора.
Зграде су, притом, грађене тако да максимално чувају топлоту зими, а лети остану довољно хладне захваљујући дебелим зидовима, правилној оријентацији и квалитетној изолацији.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
У многим случајевима, већ добро познате пасивне методе расхлађивања попут спуштања ролетни током дана и проветравања током ноћи и даље су довољно ефикасне. Становници ретко осећају потребу да посегну за додатним расхладним уређајима, што чини употребу клима-уређаја више луксузом него нужношћу. Али, и Швајцарци су се овог лета суочили са темепратурама које су биле високе, али од клима уређаја није било ни трага ни гласа у многим становима и кућама.

Фото: Shutterstock
Клима и грађевинска пракса
Еколошка свест у Швајцарској није пука фраза – она је преточена у строге законе и прописе. Ова алпска земља се доследно залаже за очување енергије и борбу против климатских промена, што се огледа и у регулацијама које се тичу климатизације објеката.
У многим кантонима постављање клима-уређаја захтева посебну дозволу, а у неким случајевима и оправдање потребе. Тако, на пример, у Женеви – једном од кантона са најригорознијим правилима – власници објеката морају да поднесу документацију којом доказују да постоји медицински или функционални разлог за инсталацију расхладног система. Поред тога, одобравају се углавном енергетски ефикасни системи који задовољавају високе стандарде потрошње и емисије.
Култура одрживости уместо комфора по сваку цену
Можда и најважнији разлог због ког се клима-уређаји ретко користе у Швајцарској лежи у дубоко укорењеној култури одрживости. За многе грађане, непотребна потрошња енергије сматра се друштвено неодговорном, а расхлађивање просторија на нереално ниске температуре – луксузом који је у супротности са вредностима заједнице.
Становници су навикли да се током топлијих дана ослоне на природне методе расхлађивања: од вентилатора, преко стратешки отворених прозора, до боравка у природи. У време када се свет суочава са све израженијим последицама климатских промена, овакав приступ не само да чува ресурсе, већ постаје и модел одрживог живљења.
Ипак, клима-уређаји нису потпуно нестали
Наравно, клима-уређаји у Швајцарској нису забрањени нити потпуно одсутни. Све је више компанија које у пословним просторима користе модерне, енергетски ефикасне системе за хлађење, посебно у урбаним срединама које су све изложеније топлотним таласима. Такође, у болницама, хотелима и модерним тржним центрима климатизација је већ стандард.
Међутим, чак и када постоји могућност за њихову уградњу, многи грађани радије бирају алтернативна решења – како због трошкова, тако и због личних уверења. Швајцарска тиме показује да удобност не мора увек да иде науштрб планете, а да решења за вреле летње дане не морају нужно да долазе у форми пластичних кутија са компресором.
Зато не чуде текстови и савети за расхлађивање из ове земље који се не ослањају на клима уређаје, што у случају наше земље када температуре пређу 35+, нарочито у стамбеним зградама са лошом изолацијом – не може ништа да помогне осим клима уређаја или напросто да патите током целог топлотног таласа – дан и ноћ.
(Нова)
БОНУС ВИДЕО - Убио ми је сина, изашао из кола смејући се док је држао своје дете
Препоручујемо

ВАЖНО ЗА СВЕ СРПСКЕ ТУРИСТЕ: Од данас у Грчкој почело плаћање такси
21. 07. 2025. у 17:25

ВЕЛИКА ПРОМЕНА ЗА ТУРИСТЕ У ГРЧКОЈ: Од сутра ново правило ступа на снагу
20. 07. 2025. у 11:51

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)