КУПИНУ БИ СВИ ЗА БАГАТЕЛУ: Воћари послују са минусом већ шест година, крче засаде, а квалитет рода - одличан

Ј. ЋОСИН

03. 08. 2020. у 13:30

ПОТРАЖЊА за купином је ове године већа него лане.

КУПИНУ БИ СВИ ЗА БАГАТЕЛУ: Воћари послују са минусом већ шест година, крче засаде, а квалитет рода - одличан

Фото: Ј. Ћосин

Али, како тврде узгајивачи овог воћа, сезону у Србији обележили су пад приноса и висока цена у продаји. То је последица ситуације изазване вирусом корона, јер многобројни пољопривредници нису били у стању да спроведу све неопходне кораке у производњи купине.

Већ шесту годину узгајивачи купина у сезону улазе са одличним квалитетом, али са ниском откупном ценом, због чега се, како кажу, све више њих одриче овог посла, јер не могу да покрију трошкове производње и уложени труд.

- Ове године се понавља иста прича, цена купине чачанска бестрна, која је главна сорта у Србији, креће се од 30 до 50 динара по килограму, а остале сорте су 50-60 динара по килограму - каже потпредседник Удружења воћара и виноградара из Ражња Зоран Стојановић. - С обзиром на то да цена производње једног килограма чачанске бестрне кошта око 70 динара, без икакве зараде за произвођача, онда можете да замислите колико смо ми у минусу последњих шест година, ако је цена била од 25 до 40 динара. Шесте године се иста прича понавља, ми то више не можемо да издржимо, јер је неисплативо радити са таквим губицима.

ТРАЖЕ РЕАЛАН ЦЕНОВНИК

РЕШЕЊЕ је, како тврди потпредседник Удружења воћара, да се произвођачима плати реална цена, јер услова за то има.

- Тражимо реалну цену од 100 до 120 динара по килограму с обзиром на то да је тражња купине у свету велика - истиче Стојановић. - Купину коју смо им ми лане продавали за 40 динара, откупљивачи су извезли по цени од 190 до 250 динара. Постоји сигурно шанса за већу цену за произвођаче, јер је ове године потражња за купином у свету још већа.

Иако је Ражањ препознатљив по овом воћу, а током лета има и фестивал "Дани купине", последњих година много је засада раскрчено, управо због ниске цене. До пре три године, на територији Ражња било је око 120 хектара купине, док данас нема више од 20.

- Од пре четири године, како је кренула лоша цена, људи су почели да крче плантаже. Лично сам пре две године раскрчио део засада који су били у феноменалном стању. Тада ми је пропало негде око десет тона купина - додаје Стојановић.

Због ниске откупне цене у истом проблему је велики број домаћинстава у овом воћарском крају, који полако одустају од производње купине, јер страхују да ће и ове године она пропасти и остати необрана.

- Ове године купина се не исплати. Цена је све слабија како време пролази. Нисмо задовољни, беремо ми сами из куће, јер немамо новца да исплатимо раднике - каже Невена Јоцић коју смо затекли у берби. - Имамо двадесетак ари плантаже, трудимо се ове године да опстанемо, али ако следећа година буде као ова, не верујем да ћемо наставити, јер не видимо сврху.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (3)

ПОСЛЕДЊЕГ ДАНА У 2024. ГОДИНИ СТИЖЕ НАМ - ЦРНИ МЕСЕЦ: Астролошки феномен доноси буру промена за 3 знака Зодијака