ШАНСА ЗА ВЕЋИ "МИНИ-ШЕНГЕН": Састанци у САД могли би значајно да утичу на економско повезивање региона
ИДЕЈА председника Александра Вучића о стварању "мини-шенгена" на Балкану подразумева западнобалканску верзију јединственог тржишта и требало би да омогући слободно кретање робе, људи, услуга и капитала.
После састанака у Вашингтону извесно је да ће се, осим Србије, Северне Македоније и Албаније, овој иницијативи придружити и Приштина.
"Мини-шенген" није политичка унија, нити "нова Југославија", већ идеја која би требало да омогући неометано уживање четири слободе житељима региона. Осим значаја који би мини-шенген имао за економију и запошљавање, младима би омогућио да олакшано путују и да у региону који карактеришу национализми, раде на разбијању стереотипа и предрасуда.
Вучићева идеја о јединственом тржишту има подршку САД и Немачке
Председник Србије је пројекат регионалног повезивања назвао "најбољим што се десило у региону у последњих тридесет година".
- Нема више рата и масакра, уместо тога нека врста Скандинавије за сиромашне. Можемо постати европска машина привредног раста.
ЦЕФТА ПЛУС ПЛУС
НОВА "економска унија", коју многи називају и "ЦЕФТА плус плус", подразумева и договор о уклањању граничних и царинских баријера и формирању јединствених граничних прелаза. Процене су и да би заједнички наступ региона према трећим тржиштима омогућио годишњи економски раст члановима "мини-шенгена" од минимум 7-8 одсто, а повећало би се и интересовање страних инвеститора за улагања.
На првом састанку у Новом Саду, у октобру 2019. председник Вучић и премијери Северне Македоније и Албаније Зоран Заев и Еди Рама договорили су принципе ове иницијативе. После месец дана уследио је нови састанак на Охриду, а затим још један, прошлог децембра у Тирани. Том састанку присуствовао је и црногорски председник Мило Ђукановић, али се ова земља није придружила "мини-шенгену".
Званичници Србије, Северне Македоније и Албаније у више наврата су рекли да су и Сарајево и Приштина добродошли да се прикључе "мини-шенгену", али лидери косовских Албанаца су овај позив упорно одбијали. Због тога је дошло и до захлађења односа између председника привремених институција у Приштини Хашима Тачија и албанског премијера Раме.
Најутицајнији светски играчи, попут САД и Немачке, подржали су идеју о снажнијем економском повезивању региона, на којој шеф српске државе већ годинама инсистира.
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)