ГРАЂАНИ СРБИЈЕ У ПРОБЛЕМУ: Свако ко има стан или кућу у Грчкој бори се са овом муком
ГРЧКА, осим што не дозвољава српским туристима да уђу на њену територију, због ширења пандемије, рампу је спустила и за наше држављане који тамо имају своје некретнине или треба да наставе лечење.

Фото: Приватна архива
Никакве званичне молбе и апели нису помогли да се грчке власти одобровоље и дозволе нашим грађанима да несметано улазе, чак ни уз валидан PCR тест. Због ове забране, многи од њих своје станове и куће нису обишли скоро годину дана, рачуни пристижу, а пријављено је и неколико крађа, јер се у апартмане није уопште улазило.
Како су нам рекли у Удружењу "Грчка из прве руке", од јула покушавају да објасне да је неопходно да се направи разлика између туриста и оних грађана који имају имовину у Грчкој. Писма су слали амбасадама, министарствима, конзулату, али никакав одговор нису добили.
- Ово смо све организовали из очаја, јер нико ко нема пасош ЕУ није могао да уђе у Грчку и да види шта се дешава са његовом имовином - објашњава нам Тамара Ранчић, председник Удружења. - Наводно скоро 6.000 грађана Србије има неку некретнину у Грчкој. Људи су нам пријавили да су им пљачкали станове тамо, али нико ништа не може да уради. Имамо адвоката у Солуну. Али, без обзира на то што тамо поседују некретнине, наши држављани немају право боравка нити било шта друго. Осим што плаћају порез и све дажбине. Дозволили су студентима да уђу и сезонским радницима у пољопривреди, а нама ништа.
Према речима наше саговорнице, наши грађани имају куће и апартмане по целој Грчкој. Од Атине и њене околине, преко Пелопонеза, централне и северне Грчке, па и острва. Многи од њих су старији од 60 година и не сналазе се најбоље да плаћају рачуне онлајн, већ су то радили кад оду тамо. Порез на имовину стиже у септембру, а Грчка је врло ригорозна уколико се то не плати.
- Имамо адвоката у Солуну, али није било много користи, јер нико није хтео ни да нас саслуша нити да нам одговори на наше молбе и захтеве - истиче Ранчићева. - Тражили смо неку врсту специјалне дозволе. На чекању су и купопродајни уговори. Многи су због добрих односа двеју земаља и љубави према Грчкој купили тамо некретнине да могу да одлазе кад год пожеле, а овако им се враћа. Људи су очајни и више не знају коме да се обрате и да ли ће им ико помоћи.
НЕМА НИ ЛЕЧЕЊА
У ГРЧКУ не могу да уђу ни наши грађани који чекају да доврше започето лечење. Реч је о онколошким болесницима, који чекају на наставак хемотерапије или зрачење. Било је и оних који су имали заказане операције, али је и то отказано, јер им није дозвољен улазак у земљу. То представља огроман проблем за наше грађане, а очигледно добри односи и велика међусобна љубав, није била довољна да се некадашњи суседи одлуче да пусте Србе у Грчку.
Препоручујемо

ГРЦИ ДОНЕЛИ ОДЛУКУ: Ево да ли ће отворити границе за Србе после 15. септембра
11. 09. 2020. у 20:18

ЈОШ НИШТА ОД ОДМОРА У ГРЧКОЈ: Граница остаје затворена за Србе, ево и до када!
28. 08. 2020. у 18:40

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (6)